Proti proudu času: Kdy a kde vznikla nejstarší mapa hvězdného nebe?

Polohu hvězd se snažili staří hvězdáři zachytit již od nepaměti. Nejstarší známé nebeské mapy vznikly před mnoha tisíci lety




Vůbec nejstarší ztvárnění hvězdné oblohy představuje možná již  opracovaný mamutí kel objevený v roce 1979 na území Německa: Pochází z doby kolem roku 32500 př. n. l. a zářezy na něm napovídají, že se jedná o vyobrazení souhvězdí Orionu. Malovaný výjev ve francouzské jeskyni Lascaux, jenž vznikl před 33–10 tisíci lety, by zas mohl zachycovat Plejády v souhvězdí Býka. Tutéž hvězdokupu pak podle některých odborníků znázorňuje tabulka hvězd vytvořená před víc než 21 tisíci lety v jeskyni La grotte de la Tête du Lion.

TIP: Souhvězdí, které již neexistuje: Proč z oblohy „zmizela“ loď Argo?

Nejstarší známá „mapa“ hvězdné oblohy byla objevena teprve v roce 1999 v obci Nebra nedaleko Lipska a její nález vzbudil senzaci. Jedná se o bronzový disk o průměru 30 cm a o hmotnosti 2,2 kg, s modrozelenou patinou a zlatě zdobenými symboly, jehož vznik odborníci datují zhruba do roku 1600 př. n. l. Protože se však značně liší od jiných artefaktů z té doby, dlouho se považoval za podvrh – vědci ovšem jeho pravost nakonec potvrdili. Tzv. disk z Nebry znázorňuje Slunce, Měsíc, několik hvězd včetně zmíněných Plejád a zřejmě i Mléčnou dráhu.


Další články v sekci