Rozhledna z použitých kontejnerů: Originální stavba zdobící australskou vinici

24.05.2016 - Stanislav Mihulka

Stavba z kontejnerů může být nejen levná a praktická, ale také parádní na pohled. Důkazem je například originální rozhledna v Tasmánii


Reklama

Odborníci většinou chválí architekturu z kontejnerů pro její praktičnost, nízkou cenu a šetrnost k životnímu prostředí. Vzhled takových staveb ale vyzdvihují málokdy.

Australská společnost Cumulus Studio teď ale dokázala, že i kontejnerová architektura může vypadat proklatě dobře. Na východním pobřeží Tasmánie vyrostla v loňském roce uprostřed vinice Devil's Corner rozhledna postavená z pěti použitých kontejnerů. Kromě rozhledny slouží originální stavba také jako obchod s vínem.

TIP: Tasmánie: Nádherná země odříznutá od světa

Projekt Devil's Corner se rozkládá na 572 metrech čtverečních. Architekti si na stavbě dali záležet takže použité kontejnery by v ní hledal jenom opravdu málokdo.

  • Zdroj textu:

    Gizmag, Cumulus Studio

  • Zdroj fotografií: Tanja Milbourne / Cumulus Studio

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Jenom přístav nestačí

Severní Amerika
kdy: 1803
cena: 5,95 miliardy korun

Obrovské území o rozloze 2 140 000 km², jemuž se v 18. století říkalo Louisiana, představovalo od kolonizace Severní Ameriky žhavou oblast evropské politiky a nadvládu nad ním si postupně předávala Francie se Španělskem. V roce 1800 jej sice získal zpět pod kontrolu Francouzů Napoleon Bonaparte, nicméně jeho zemí zmítaly nepokoje a válka s Brity, což vojevůdce přivedlo na myšlenku prodat Louisianu Američanům. Svým rozhodnutím nahrál do karet tehdejšímu prezidentovi Thomasi Jeffersonovi, který o koupi území již dlouho usiloval – jeho součást totiž tvořila strategicky významná řeka Mississippi a také přístav v New Orleans: Podle původního plánu měly Spojené státy koupit pouze zmíněné město, ale po poradě s delegáty Jamesem Monroem a Robertem Livingstonem se jejich zájem rozšířil na celou Louisianu

V roce 1803 skutečně došlo k prodeji v přepočtu za 5,95 miliardy korun a navrch USA odpustily Francii dluh ve výši 1,9 miliardy korun. Díky tomuto obchodu se přitom rozrostly takřka dvojnásobně: Na novém území vznikly státy Louisiana, Arkansas, Missouri, Iowa, Oklahoma, Kansas či Nebraska, ale zahrnuje rovněž části Severní i Jižní Dakoty, Montany, Wyomingu, Colorada, Minnesoty či Texasu. 

Zajímavosti
Věda

Arthur Schopenhauer (1788–1860 byl německý filosof 19. století. Byl hlasatelem pesimistické filosofie. Výrazně ovlivnil mnoho pozdějších myslitelů, mimo jiné například Friedricha Nietzscheho.

Historie

Srdcem vesnice se stala vždy masivní mešita, postavená spíš jako kasárna – včetně zbrojnice a zásob obilí.

Cestování

Vojáci trávili v zákopech dlouhé dny a nejvíce je deptaly nekonečné hodiny nudy.

Válka

Aguas Zarcas, páchnoucí kosmická hrouda hlíny.

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907