Klenot Vatikánu v Mexiku: V Mexico City vznikla replika slavné Sixtinské kaple

14.06.2016 - Martin Reichman

Fronty před Sixtinskou kaplí se stojí hodiny. A do Vatikánu to je pro mnohé věřící tisíce kilometrů. Mexico City se proto rozhodlo vybudovat vlastní repliku věhlasné kaple


Reklama

Renesanční malby Pietra Perugina, Domenico Ghirlandaia, Bartolomea della Gatta a Sandra Botticelliho, stejně jako majestátní fresky Michelangela mohou nově obdivovat i obyvatelé Latinské Ameriky. Mexico City otevřelo reprodukci slavné Sixtinské kaple. Zájem místních je podobný jako ve Vatikánu, na prohlídku kaple Apoštolského paláce se stojí dlouhé fronty.

Apoštolský palác na cestách

Ikonické fresky zde imitují fotografie vytištěné na speciálním plátně. Výroba výzdoby byla mimořádně náročná – vytištěno bylo více než 2,6 milionu fotek, které se následně spojily na obřích plátnech. Podle ředitele expozice Antonia Berumena je instalace určena věřícím, kteří jsou příliš chudí na to, aby se do Vatikánu mohli vypravit a zažít tak povznášející pocit z návštěvy slavného svatostánku.

Podle mexických úřadů je to vůbec poprvé, co Vatikán projekt takového rozsahu povolil. 22 metrů vysoká a 67 metrů dlouhá a 28 metrů široká replika Sixtinské kaple bude otevřena do 25. července a očekává se, že repliku, jejíž prohlídka je přístupná zdarma, uvidí až 1 200 návštěvníků za hodinu.

  • Zdroj textu:

    The Telegraph, ČT24, The San Diego Union-Tribune

  • Zdroj fotografií: The Telegraph

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Mamuti patří k dávným živočichům, u nichž existuje alespoň teoretická šance, že se nám je podaří naklonovat.

Zajímavosti

Únosů mladých žen a dívek indiány se v historii odehrálo hned několik

Historie

Soustava evropských teleskopů

V provozu od roku: 1998–2001
Průměr: každý ze čtyř dalekohledů 8,2 m

Soustava dalekohledů VLT (Very Large Telescope) představuje vlajkovou loď evropské astronomie pro pozorování vesmíru ze zemského povrchu. Jedná se o největší systém evropských teleskopů: Vyrostl na hoře Cerro Paranal na severu Chile, v centrální části pouště Atacama, která je nejsušším místem na světě. Dalekohledy spravuje Evropská jižní observatoř (European South Observatory, ESO), k jejímž členům se od roku 2007 řadí i Česká republika. 

Základ observatoře tvoří čtyři dalekohledy, každý o průměru 8,2 m: Antu (v provozu od roku 1998), Kueyen (1999), Melipal (2000) a Yepun (2001). Kromě toho do soustavy patří i čtyři pomocné přístroje o průměru 1,8 m. Mohou pracovat všechny společně, a vytvořit tak obří interferometr VLTI, který astronomům umožní sledovat až 25× jemnější podrobnosti než v případě každého teleskopu zvlášť.

Do vybavení dalekohledů jsou zařazovány stále nové a dokonalejší detektory i kamery. Například zařízení GRAVITY pro interferometr VLTI provedlo první přímé pozorování exoplanety prostřednictvím optické interferometrie. Díky této metodě se podařilo odhalit komplexní atmosféru tělesa, v níž oblaka železných a křemičitých částic víří v bouři planetárních rozměrů. Použitý postup nabízí jedinečnou možnost průzkumu dnes známých planet mimo Sluneční soustavu.

Přístroj GRAVITY rovněž přinesl další důkaz dlouho předpokládané přítomnosti superhmotné černé díry ve středu naší Galaxie. Nová pozorování zachycují shluk plynu obíhající po kruhové dráze těsně nad horizontem událostí, a to rychlostí odpovídající až 30 % rychlosti světla. 

Vesmír

Požáry v Grónsku z roku 2017

Věda
Zajímavosti

Karikaturisté ukazovali bitvu jako klání generálů – v zákopech ale trpěly desetitisíce vojáků.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907