Kočkastrofa: Zdivočelé kočky obsadily prakticky celou Austrálii

05.01.2017 - Stanislav Mihulka

Miliony zdivočelých koček v Austrálii ohrožují místní živočichy

Elegantní zabiják -<p>Přemnožené kočky ohrožují původní australské živočichy</p>
Elegantní zabiják -

Přemnožené kočky ohrožují původní australské živočichy


Reklama

Kočky pronikly do Austrálie v osmnáctém století. A postupně ji celou obsadili. Podle nového výzkumu zdivočelé kočky obývají 99,8 procent rozlohy australského kontinentu.

Vědci už dlouho považují kočky za smrtelnou hrozbu pro cenné australské živočichy. Kdo zná kočky, tak dobře ví, jak šikovní a nadšení lovci to jsou. Nám to přijde roztomilé, ale pro ptáky, menší savce, plazy, obojživelníky i hmyz v dosahu koček to už tak zábavné není. Kočky jsou velmi nebezpečný invazní druh.

TIP: Kočičí záhada vyřešena: Australské kočky přijely z Evropy

Ve snaze vyčíslit počet koček v Austrálii dalo 40 vědců dohromady výsledky asi stovky vědeckých studií. Dospěli k závěru, že v letech, kdy je v Austrálii k dispozici méně kořisti, tam žije asi 2,1 miliony zdivočelých koček. Když je kořisti dostatek, tak Austrálii obývá až 6,3 milionů volně žijících koček.

 

Reklama

  • Zdroj textu:

    Live Science, Biological Conservation

  • Zdroj fotografií: Threatened Species Recovery Hub /AUS National Environmental Science Programme

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dospělá samice skákavky pruhované (Salticus scenicus) z čeledi skákavkovití (Salticidae). (foto: Wikimedia Commons, Kaldari, CC0 1.0)

Věda

Kanadští kulometčíci během bitvy u Vimy, někteří důstojníci je trestali například jen za bláto na kalhotách. (foto: Wikimedia Commons, Library and Archives Canada, CC0)

Válka

Půlmetrový meteorit CNEOS 2014-01-08 je podle vědců nejstarším známým mezihvězdným návštěvníkem. V roce 2017 astronomové zaznamenali průlet objektu 'Oumuamua a o dva roky později průlet mezihvězdné komety 2I/Borisov

Vesmír
Revue
Zajímavosti

Lýdský král Kroisos ukazuje své pohádkové bohatství, autor Gaspar van den Hoecke (kolem 1630) (ilustrace: Wikimedia Commons, Národní muzeum ve Varšavě, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907