Kočky používají spoustu výrazů obličeje: Jen málokdo jim ale rozumí

04.12.2019 - Stanislav Mihulka

Číst kočičí emoce není nic jednoduchého a dokáže to jen málokdo. Vyzkoušejte si své schopnosti v online testu…


Reklama

Schopnost číst emoce domácích mazlíčků hraje významnou roli v našem soužití s nimi. U psů je to poměrně jednoduché, u koček o poznání těžší. Kočky mají reputaci tvorů, kteří dokážou mistrně skrývat své pocity a je obtížné v nich „číst“. Jak ale zjistili kanadští odborníci, není to tak úplně pravda. I kočky mají ve svém repertoáru spoustu různých výrazů, většina lidí jim ale nerozumí.

Tajemství kočičí tváře

Ukazuje se, že nejlepší odhad na čtení výrazů koček mají mladší ženy, speciálně pak ty, které mají zkušenost s veterinární péčí. Platí to i v případech, kdy taková žena nemá bližší vztah ke kočkám. Dobrou zprávou je, že schopnost číst kočičí emoce lze natrénovat – ideálně co nejčastějším stykem s různými kočkami a pozorováním jejich chování.

TIP: Proč kočky žerou trávu a proč se děsí okurek?

K výše zmíněným závěrům vědci dospěli v rámci rozsáhlého výzkumu, kterého se zúčastnilo více než 6 300 lidí z 85 zemí světa. Účastníci online experimentu shlédli 20 krátkých videí s tvářemi koček, které vědci vybírali ze souboru celkem 40 takových videí, pocházejících převážně z YouTube. Poté účastníci experimentu vyplnili online test.

Pro většinu dotazovaných bylo velice obtížné správně odhadnout kočičí emoce. Pouhých 13 procent lidí odpovědělo správně u 15 a více videí z 20 zhlédnutých. Pokud si troufáte, vyzkoušejte si své schopnosti v jednom z testů čtení kočičích emocí sami.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Přibližná rozloha kráteru Yarrabubba v australské pustině.

Věda

Rosomáci jsou stále loveni pro svou kožešinu. Huňatá srst, promaštěná přírodními oleji, totiž dokonale izoluje proti chladu a netvoří se na ní námraza.

Příroda

Plastová láhev se rozkládá až 200 let. Ročně jich přitom v oceánu skončí přes devět milionů tun.

Zajímavosti

Dosud nejvyšší rychlostí – 16,26 km/s, tj. 58 536 km/h – zamířila do kosmu sonda New Horizons, která pak v roce 2015 prolétla kolem Pluta. Přestože jí při startu nebyla udělena třetí kosmická rychlost, opustí Sluneční soustavu podobně jako Pioneer 10 a 11 či Voyager 1 a 2 – všechny totiž urychlil průlet kolem obřích planet.

Vesmír

Dovbušovi nebylo ani čtyřicet, když se stal vůdcem zbojnické bandy operující v rozsáhlé oblasti východních Karpat.

Historie
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907