Kočky používají spoustu výrazů obličeje: Jen málokdo jim ale rozumí

04.12.2019 - Stanislav Mihulka

Číst kočičí emoce není nic jednoduchého a dokáže to jen málokdo. Vyzkoušejte si své schopnosti v online testu…


Reklama

Schopnost číst emoce domácích mazlíčků hraje významnou roli v našem soužití s nimi. U psů je to poměrně jednoduché, u koček o poznání těžší. Kočky mají reputaci tvorů, kteří dokážou mistrně skrývat své pocity a je obtížné v nich „číst“. Jak ale zjistili kanadští odborníci, není to tak úplně pravda. I kočky mají ve svém repertoáru spoustu různých výrazů, většina lidí jim ale nerozumí.

Tajemství kočičí tváře

Ukazuje se, že nejlepší odhad na čtení výrazů koček mají mladší ženy, speciálně pak ty, které mají zkušenost s veterinární péčí. Platí to i v případech, kdy taková žena nemá bližší vztah ke kočkám. Dobrou zprávou je, že schopnost číst kočičí emoce lze natrénovat – ideálně co nejčastějším stykem s různými kočkami a pozorováním jejich chování.

TIP: Proč kočky žerou trávu a proč se děsí okurek?

K výše zmíněným závěrům vědci dospěli v rámci rozsáhlého výzkumu, kterého se zúčastnilo více než 6 300 lidí z 85 zemí světa. Účastníci online experimentu shlédli 20 krátkých videí s tvářemi koček, které vědci vybírali ze souboru celkem 40 takových videí, pocházejících převážně z YouTube. Poté účastníci experimentu vyplnili online test.

Pro většinu dotazovaných bylo velice obtížné správně odhadnout kočičí emoce. Pouhých 13 procent lidí odpovědělo správně u 15 a více videí z 20 zhlédnutých. Pokud si troufáte, vyzkoušejte si své schopnosti v jednom z testů čtení kočičích emocí sami.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kyjonožec Eurypterus dosahoval délky 1,3 metru. Největší druhy ale dorůstaly až tří metrů.

Věda
Zajímavosti

O zdroji potravy se netopýři nechají poučit nejen od svých nejbližších příbuzných, ale také od příslušníků jiného druhu.

Příroda

Proudy plynu ve spirální galaxii NGC 4321.

Vesmír
Historie

Locusta (vlevo) prý zabila stovky Římanů. Lucrezia Borgia zase patřila k velmi vzdělaným ženám.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907