Kolik času tráví astronauti před startem v karanténě?

24.10.2020 - Michal Švanda


Reklama

Prostory kosmických lodí a orbitálních stanic jsou omezené, vzduch se v nich neustále cykluje a astronauti tam setrvávají dlouhé dny bez možnosti své dočasné obydlí opustit. Účinnost filtrů v systému není stoprocentní, případný výskyt patogenů se proto v tak malém prostoru eliminuje pouze velmi obtížně. Nehledě na fakt, že viry a bakterie ulpívají také na površích a ovládacích prvcích, u nichž se členové posádek střídají. 

Ukázkou toho, jak může situace s bacilem na palubě dopadnout, se stala mise Apollo 7, kterou provázely drobné technické problémy s topením. Během 11denního letu se postupně všichni astronauti nakazili virovou rýmou, což jim značně komplikovalo plnění povinností.

TIP: ISS je v době pandemie nejbezpečnějším místem: Díky rýmě Waltera Schirry

Proto se dnes účastníci misí několik dní před startem (obvykle 10–14) uchylují do jakési formy karantény. Neznamená to, že by posádka zůstala zcela izolována od okolí, ale po toto období se přísně omezují její přímé styky se zdravotně neprověřenými osobami, včetně členů vlastní rodiny. Cílem je minimalizovat riziko zavlečení nakažlivé choroby na oběžnou dráhu. 

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Hrající si slůňata – stále v bezpečné blízkosti dohlížejících samic. (foto: Marek Velechovský - se souhlasem k publikování)

Příroda

V bitvě u Hradce Králové, známé také jako bitva u Chlumu či u Sadové, se na obou stranách dohromady utkalo na 430 000 mužů. S výjimkou bitvy u Lipska v roce 1813 nebojovalo nikde jinde za celé 19. století víc vojáků. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Když si někdo kýchne na Mount Everestu, jeho patogeny mohou na místě vydržet i staletí. (foto: Wikimedia Commons, TirthakanjiCC BY-SA 3.0 CZ)

Věda

Nejšťastnější zemí světa se v žebříčku sestavovaném pro OSN už šestý rok v řadě stalo Finsko, Česko skončilo stejně jako loni osmnácté. (foto: Shutterstock)

Revue

Libušín a Maměnka v současné podobě. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Pozemský Měsíc není ve srovnání s ostatními souputníky žádným trpaslíkem. (foto: Unsplash, Drew TilkCC0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907