Kolik času tráví astronauti před startem v karanténě?

24.10.2020 - Michal Švanda


Reklama

Prostory kosmických lodí a orbitálních stanic jsou omezené, vzduch se v nich neustále cykluje a astronauti tam setrvávají dlouhé dny bez možnosti své dočasné obydlí opustit. Účinnost filtrů v systému není stoprocentní, případný výskyt patogenů se proto v tak malém prostoru eliminuje pouze velmi obtížně. Nehledě na fakt, že viry a bakterie ulpívají také na površích a ovládacích prvcích, u nichž se členové posádek střídají. 

Ukázkou toho, jak může situace s bacilem na palubě dopadnout, se stala mise Apollo 7, kterou provázely drobné technické problémy s topením. Během 11denního letu se postupně všichni astronauti nakazili virovou rýmou, což jim značně komplikovalo plnění povinností.

TIP: ISS je v době pandemie nejbezpečnějším místem: Díky rýmě Waltera Schirry

Proto se dnes účastníci misí několik dní před startem (obvykle 10–14) uchylují do jakési formy karantény. Neznamená to, že by posádka zůstala zcela izolována od okolí, ale po toto období se přísně omezují její přímé styky se zdravotně neprověřenými osobami, včetně členů vlastní rodiny. Cílem je minimalizovat riziko zavlečení nakažlivé choroby na oběžnou dráhu. 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Historie

Dnešní život se odehrává v sedě

Věda
Reklama

Kresba pratura ze 16. století. Poslední kus pratura uhynul v roce 1627.

Příroda

Loni probíhal na ISS experiment s cílem pochopit, jak se tělo přizpůsobuje mimozemskému prostředí. Hlavu a hruď astronautky Anne McClainové pokrývá několik senzorů sbírajících data o cirkadiánních rytmech.

Vesmír

Zaniklou obec dnes připomínají nově vysázené aleje i fotografie původních domů rozeseté v krajině. Na místo, kde kdysi stávala obec Fukov, upomíná také dřevěný kříž.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907