Kolik je v jedné šachové partii možných tahů? Více než atomů v pozorovatelném vesmíru!

28.03.2019 - Kateřina Helán Vašků


Reklama

Šachy se hrají na šachovnici o rozměrech 8 × 8 střídavě černých a bílých polí, přičemž každý hráč má na začátku celkem 16 figur šesti různých druhů. Celkový počet přípustných herních pozic odhadují odborníci na 10⁴³ až 10⁵⁰, přičemž složitost herního stromu (tedy počet veškerých možných tahů) je přibližně 10¹²³. Tato hodnota se označuje jako Shannonovo číslo a podle něj počet šachových tahů dokonce přesahuje odhadovaný počet atomů v pozorovatelném vesmíru. Ten se totiž pohybuje někde mezi 10⁷⁸ a 10⁸²

TIP: Programátorská výzva: Milion dolarů za řešení „problému osmi královen“

Je ovšem nutné zároveň dodat, že Shannonovo číslo je hodnota přibližná, která namísto přesných čísel používá průměrné hodnoty. Předpokládá například, že v jakémkoliv okamžiku může hráč využít jeden z průměrně 30 možných tahů a že každá hra zahrnuje průměrně celkem 80 tahů. Navíc jsou započteny i ilegální tahy, kdy jsou například oba králové v šachu.

Ve skutečnosti ovšem takto šachy nefungují: Na jejich začátku může hráč využít mnohem více platných tahů než na konci, partie se také mohou odehrát mnohem rychleji než činí průměr 80 tahů. Mnohé tahy jsou také naprosto nelogické, a tedy pro praktickou hru nepoužitelné. Počet smysluplných tahů proto dodnes zůstává přesně nezodpovězenou kombinatorickou hádankou.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dospělá samice skákavky pruhované (Salticus scenicus) z čeledi skákavkovití (Salticidae). (foto: Wikimedia Commons, Kaldari, CC0 1.0)

Věda

Kanadští kulometčíci během bitvy u Vimy, někteří důstojníci je trestali například jen za bláto na kalhotách. (foto: Wikimedia Commons, Library and Archives Canada, CC0)

Válka

Půlmetrový meteorit CNEOS 2014-01-08 je podle vědců nejstarším známým mezihvězdným návštěvníkem. V roce 2017 astronomové zaznamenali průlet objektu 'Oumuamua a o dva roky později průlet mezihvězdné komety 2I/Borisov

Vesmír
Revue
Zajímavosti

Lýdský král Kroisos ukazuje své pohádkové bohatství, autor Gaspar van den Hoecke (kolem 1630) (ilustrace: Wikimedia Commons, Národní muzeum ve Varšavě, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907