Kolik je v jedné šachové partii možných tahů? Více než atomů v pozorovatelném vesmíru!

28.03.2019 - Kateřina Helán Vašků


Reklama

Šachy se hrají na šachovnici o rozměrech 8 × 8 střídavě černých a bílých polí, přičemž každý hráč má na začátku celkem 16 figur šesti různých druhů. Celkový počet přípustných herních pozic odhadují odborníci na 1043, přičemž složitost herního stromu (tedy počet veškerých možných tahů) je přibližně 10123. Tato hodnota se označuje jako Shannonovo číslo a podle něj počet šachových tahů dokonce přesahuje odhadovaný počet atomů v pozorovatelném vesmíru. Ten se totiž pohybuje někde mezi 1078 a 1082

TIP: Programátorská výzva: Milion dolarů za řešení „problému osmi královen“

Je ovšem nutné zároveň dodat, že Shannonovo číslo je hodnota přibližná, která namísto přesných čísel používá průměrné hodnoty. Předpokládá například, že v jakémkoliv okamžiku může hráč využít jeden z průměrně 30 možných tahů a že každá hra zahrnuje průměrně celkem 80 tahů. Navíc jsou započteny i ilegální tahy, kdy jsou například oba králové v šachu.

Ve skutečnosti ovšem takto šachy nefungují: Na jejich začátku může hráč využít mnohem více platných tahů než na konci, partie se také mohou odehrát mnohem rychleji než činí průměr 80 tahů. Mnohé tahy jsou také naprosto nelogické, a tedy pro praktickou hru nepoužitelné. Počet smysluplných tahů proto dodnes zůstává přesně nezodpovězenou kombinatorickou hádankou.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věda
Zajímavosti

Model legendárního letounu Kašpar JK systém Blériot, 1911

Historie

Vizualizace teleskopu KM3NeT pod hladinou Středozemního moře.

Vesmír

Land Rover s personálem pluku RAF na hlídce poblíž letiště Kandahár v Afghánistánu, 2010.

 

Válka

Konopí se pěstuje od pradávna. Jeho prapůvodní domovinou je zřejmě Tibet.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907