Kolik měří nejmenší hora světa? Na její zdolání by stačil jediný krok

27.03.2018 - Martin Reichman

<p>Ťing-šan možná není tou nejimpozantnější horou na světě, ale jednoznačně je jedinou horou, která se v okolí města Shouguang nachází. Jedná se o symbol celého regionu a zároveň jedno z tamních nejvyhledávanějších turistických míst.</p>

Ťing-šan možná není tou nejimpozantnější horou na světě, ale jednoznačně je jedinou horou, která se v okolí města Shouguang nachází. Jedná se o symbol celého regionu a zároveň jedno z tamních nejvyhledávanějších turistických míst.


Reklama

Zatímco nejvyšší horu světa zná drtivá většina absolventů základní školy, s nejmenší horou to již tak snadné není. Předně – nejasnosti panují okolo samotné definice hory. V obecné rovině jde o vyvýšeninu kupovitého, kuželovitého nebo tabulovitého tvaru s relativní výškou nad okolním terénem 300–600 metrů. Neplatí to ale vždy. Například francouzská hora Mont Valérien, tyčící se nad městem Suresnes nedaleko Paříže, měří jen 162 metry. Někdy je pro označení zase rozhodující nadmořská výška vrcholu.

Za nejmenší horu světa tak bývá nejčastěji považován australský vrchol Mount Wycheproof, který nad okolním terénem vystupuje jen o pouhých 43 metrů. I ten je ale ve skutečnosti horským obrem, v porovnání s horou Ťing-šan nacházející se v čínské provincii Šan-tung. K výstupu na ni si totiž vystačíte s jediným krokem.

TIP: Mount Everest má konkurenci: Předčí jej havajská sopka i ekvádorská hora

Hora Ťing-šan vystupuje nad okolní terén o pouhých 60 centimetrů! Mohlo by se zdát, že spíše než o horu jde o obyčejný balvan. Čínští odborníci ale věří, že označení hora náleží Ťing-šan právem. Drtivá část útvaru se podle nich skrývá pod povrchem. Jak hluboko hora sahá, není úplně jasné. Pokusy o nalezení její základny totiž neskončily úspěchem a v současné době má Ťing-šan statut chráněné památky a jakékoli geologické práce jsou v její blízkosti přísně zakázány.

Reklama

  • Zdroj textu:

    China.org

  • Zdroj fotografií: China News

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Inspektor Izraelského památkového úřadu s objeveným mečem.

Věda

Tropické cyklóny dostávaly jména už před několika staletími. Bouře byly tehdy pojmenovávány podle míst, kde působily velké škody nebo podle svatých.

Zajímavosti

Koncept lunární motorky Tardigrade.

Vesmír

Všemi barvami hrající kopce Aktau v NP Altyn-Emel jsou tvořeny měkkými sedimenty

Příroda
Historie

U Tannenbergu Rusové ztratily desetitisíce mužů, ale tisk bitvu označil za pouhý lokální neúspěch.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907