Kometa 41P cestou ke Slunci výrazně zpomaluje svou rotaci

15.01.2018 - Stanislav Mihulka

Observatoř Swift pozorovala zatím nejdramatičtější změnu rotace, jakou jsme u komety viděli

41/P - Kometa 41/P zřejmě brzdí svou rotaci výtrysky vody ve vhodném směru
41/P - Kometa 41/P zřejmě brzdí svou rotaci výtrysky vody ve vhodném směru

Reklama

Když se komety ve Sluneční soustavě blíží ke Slunci (nebo od Slunce), dochází na nich k více či méně nápadným změnám. Astronomové ale nedávno na jedné malé kometě pozorovali něco opravdu unikátního.

Dennis Bodewits z Marylandské univerzity a jeho spolupracovníci studovali kometu známou jako 41P/Tuttle-Giacobini-Kresák. Tato kometa oběhne Slunce jednou za 5,4 roku, přičemž se pohybuje zhruba mezi oběžnou dráhou Jupiteru a oběžnou dráhou Země.

Dramatické zpomalení rotace komety

Snímky získané vesmírnou observatoří Swift, která teď pracuje pod jménem Neil Gehrels Swift Observatory, ukázaly, že se rotace komety 41/P zpomalila během 60 dní více než desetkrát.

TIP: Potvrzeno: Komety jsou skutečně pozůstatky rané Sluneční soustavy

Důvodem tak extrémního zpomalení rotace, které nemá u jiných známých komet obdoby, je zřejmě to, že kometa 41P je dost malá. Její průměr je zřejmě méně než 1,4 kilometru. Možná až polovinu jejího povrchu pokrývají výtrysky vody, které nejspíš působí podobně jako raketové motory, a zpomalují rotaci komety.

 

Reklama

  • Zdroj textu:

    NASA

  • Zdroj fotografií: NASA Goddard

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věda
Vesmír

Udržování podmořských ropovodů s využitím lidské síly stojí víc než dva miliony korun za jediný den. V blízké budoucnosti by je však mohly značně urychlit a zlevnit autonomní drony.

Zajímavosti

Finští vojáci přeházejí sovětskou hranici poblíž Tohmajärvi v létě 1941. Helsinky deklarovali svoji účast ve válce jako obrannou.

Válka

Jednáte pomalu!

freska Ježíše
kde: Španělsko | kdy: 2012

Freska Ecce homo, kterou v kostelíku nedaleko španělské Zaragozy před více než sto lety vytvořil Elías García Martínez, postupně „opadávala“ vinou vlhkosti. Ministerstvo kultury ji sice hodlalo nechat zrestaurovat, ale v porovnání s tamní důchodkyní Cecilií Giménezovou jednalo příliš pomalu: Vitální osmdesátnice vzala dílo do vlastních rukou a pohřbila historickou malbu pod nánosy nové barvy. Výsledek jejího snažení připomíná mazanici malého dítěte, které si hraje s pastelkami. Památku sice původně čekala oprava, ale z poničeného Ježíše se stala internetová senzace a do města kvůli němu proudí davy turistů – takže zatím zůstává ve zbídačeném stavu.

Revue
Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907