Kometa zářivá patří mezi nejkrásnější motýly: V čem tkví kouzlo její krásy?

28.10.2022 - Marek Telička

Madagaskarský noční motýl kometa zářivá je zřejmě jedním z nejkrásnějších motýlů naší planety a rozhodně patří mezi druhy nejvíce vyhledávané sběrateli. Zbarvení křídel komety zářivé je ovšem zajímavé ještě z jiného důvodu než je jejich „pouhá“ pestrost.

<p><strong>Komety zářivé</strong> <em>(Chrysiridia rhipheus)</em> mají rozpětí 7 až 9 centimetrů a Evropané byli dříve přesvědčeni, že místem jejich původu je Čína nebo Bengálsko. Později se ovšem ukázalo, že tito noční motýli žijí pouze na Madagaskaru. <em>(foto: Shutterstock)</em></p>

Komety zářivé (Chrysiridia rhipheus) mají rozpětí 7 až 9 centimetrů a Evropané byli dříve přesvědčeni, že místem jejich původu je Čína nebo Bengálsko. Později se ovšem ukázalo, že tito noční motýli žijí pouze na Madagaskaru. (foto: Shutterstock)


Reklama

Zatímco u jiných nočních motýlů je zbarvení způsobeno pigmentací, u komety zářivé (Chrysiridia rhipheus) je vnímání barev důsledkem souvislého rozptylu a interference světla na mikrostruktuře motýlích křídel, která při zvětšení připomíná vzorník stuh. Na tomto „vzorníku“ se rozehrávají dva optické efekty.

Všechny barvy madagaskarské komety

Jednak je každá z těchto miniaturních šupin („stuh“) složena z několika na sobě ležících vrstev. Mezera mezi nimi je ovšem nepatrná – užší než vlnová délka viditelného světla. Na pevně uchyceném konci každé šupinky je pouze jedna vrstva, na jejím volném konci je vrstev většinou šest. Tato mnohovrstevnatost výrazně odráží určité vlnové délky – v závislosti na tloušťce vrstev a úhlu dopadu světla. 

TIP: Tajemství jednoho života: Zázrak motýlího zrození

Druhý optický efekt je způsoben tím, že jsou šupinky zakřivené, což vytváří různé odrazy uvnitř řad těchto šupin. Na svém začátku jsou šupiny rovné a zhruba uprostřed své délky se zakřivují a překrývají šupinu ve spodnější řadě, což vytváří strukturu miniaturních „rýh“ mezi řadami. Světlo tak zde dopadne na jednu šupinu, odrazí se přibližně v pravém úhlu k vedlejší šupině a pak zpět ke zdroji světla. Barva pozorovaná v každé části křídla je tedy důsledkem obou výše zmíněných optických efektů, které jsou předmětem studia specializovaných optiků. 

Při mnohonásobném zvětšení se ukazuje neobyčejná struktura křídel. (foto: Shutterstock)

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dobrou zprávou pro masožravce je, že pokud už se u vás alergie na červené maso rozvine, postupem času zase odezní; jestliže vás ovšem klíště nebude kousat příliš často. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Vizualizace kosmické lodi DRACO poháněné jaderným pohonem. (zdroj: DARPACC0)

Vesmír

Pohled na soptící tonžský vulkán, který v roce 2015 vytvořil dnes již neexistující ostrov Hunga Tonga–Hunga Haʻapai. (foto: Profimedia)

Věda

Jen kousek od Café Museum je slavný Naschmarkt – právě tady se každou sobotu dopoledne koná velký bleší trh. (ilustrace: Wikimedia Commons, Carl Moll, CC0)

Historie
Zajímavosti

Německý tank Panther (na snímku stroj z památníku v Belgii) představoval koncem roku 1944 nejčastějšího protivníka amerických shermanů. (foto: Shutterstock)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907