Konec bojů v Praze: Německé jednotky kapitulovaly

- Redakce 100+1 historie

<p>Pražské povstání</p>

Pražské povstání

8 . 5 . 1945

Reklama

Přestože 7. května podepsal generál Jodl v Remeši bezpodmínečnou kapitulaci Německa, která měla vejít v platnost následujícího dne, v Protektorátu se stále ještě bojovalo. 8. května 1945 od dopoledních ranních hodin ale současně probíhala jednání mezi Českou národní radou a německou stranou, která vyústila v 16 hodin podpisem Protokolu o provedení formy kapitulace německých branných sil.

TIP: Praha bojující: Před 75 lety vypuklo v Praze povstání proti nacistům

Jednalo se v podstatě o uzavření příměří, na jehož základě byl většině německých jednotek umožněn odchod z Prahy. Dodnes je toto datum oslavováno coby státní svátek označovaný jako Den vítězství.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Než Zdena zjistila, co se děje s jejím tělem a duší, uběhlo mnoho let. Narodila se s rozštěpem šourku. Znamená to, že jeho pohlavní orgány se více podobaly ženským, ačkoliv byly mužské.

Zajímavosti

Potulná planeta s měsíce, na němž může být kapalná voda.

Vesmír

DiMaggigo poslední slova prý zněla: „Konečně zase uvidím Marilyn!“

Historie

Snímek z kalifornské Santa Clarity kde v listopadu 2019 šestnáctiletý střelec Nathaniel Berhow zabil dva studenty a další tři spolužáky postřelil.

Věda

Červeně vybarvené chloupky vylučují olej, žlutými oválky průduchů list dýchá.

Příroda

Sto tisíc křížů

Křesťanské poutní místo, ale také symbol odporu Litevců vůči okupačnímu sovětskému režimu. To je Hora křížů. Na uměle vybudovaný pahorek, který se nachází nedaleko litevského města Šiauliai, lidé první kříže vztyčili v první polovině 19. století na památku obětí polského listopadového povstání z roku 1831. I dnes sem poutníci přináší nové kříže a odhaduje se, že se jich na kopci tyčí již více než sto tisíc. (foto: Wikimedia Commons, Liilia MorozCC BY-SA 4.0)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907