Konec jedné éry: Evropa oficiálně zakázala používání E171 v potravinách

14.10.2021 - Stanislav Mihulka

Titanová běloba se v potravinářství používala déle než století. Její éra ale pomalu končí – od roku 2022 se v evropských potravinách nesmí oxid titaničitý používat


Reklama

Oxid titaničitý, tedy sloučenina kyslíku a titanu, má v dnešní době široké spektrum využití. Označuje se též jako titanová běloba a používá se jako pigment do nátěrových hmot, jako hydrofobní materiál na rozmanité povrchy, v kosmetice i při výrobě elektroniky. Doposud se také hojně využíval jako bílé barvivo při výrobě potravin. Jak se ale zdá, jeho kariéra v potravinářství se chýlí ke konci.

Členské státy Evropské unie v těchto dnech daly na doporučení panelu expertů a formálně zakázaly používat látku E171, což je kód označující právě zmíněný oxid titaničitý, ve všech potravinách, počínaje rokem 2022. Jde o očekávaný krok – již letos v květnu změnil Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) svůj postoj a už oxid titaničitý nepovažuje za bezpečnou přísadu do potravin.

Pryč s nanočásticemi

V poslední době vědecké týmy přehodnocují bezpečnost mnoha látek přidávaných do potravin, které byly donedávna považovány za bezpečné. Jde především o látky ve formě nanočástic, což se týká i oxidu titaničitého. Titanová běloba se masově vyrábí a používá v potravinářství již déle než století a například v USA se vyskytuje ve více než 11 tisících různých potravinách a nápojích.

TIP: Hodná a zlá éčka: Obejdeme se bez nich? A jak se v nich vyznat?

Oxid titaničitý je v evropském potravinářství na ústupu vlastně již několik let, například ve Francii bylo jeho používání v potravinách zakázano již v roce 2019. Nová regulace Evropské unie by teď měla odchod oxidu titaničitého z potravinářství podstatně urychlit. Podle kritiků těchto opatření jde o rozhodnutí na základě podezření a předběžné opatrnosti, než prokázaných škodlivých účinků, v každém případě konec používání oxidu titaničitého znamená také konec jedné éry.

Nebezpečná „éčka“

E110 – žluť SY (Cl potravinářská žluť 3) je nevhodná pro děti, způsobuje alergie a astmatické záchvaty, a má nejspíš i karcinogenní (rakovinotvorné) účinky. Vyskytuje se v likérech, sladkostech, hořčici a instantních polévkách.

E132 – Indigotin (Cl potravinářská modř 1). Nadměrná konzumace této pochoutky může vést k nevolnosti, zvracení, závratím. Neúměrně zvyšuje krevní tlak a může spustit alergické reakce. Objevuje se v tmavých sladkostech a čokoládách, mražených výrobcích a všude tam, kde je modrá barva.

E133 – Brilantní modř FCF (Cl potravinářská modř 2) může způsobovat u dětí hyperaktivitu, a hrozí i rakovinotvorné účinky pro člověka. Běžně na ni narazíme v „borůvkových“ nebo „hroznových“ produktech.

E210 – Kyselina benzoová patří mezi vynikající konzervanty. Avšak její konzumace může u citlivých lidí vyvolat až anafylaktický šok, nebo v lepším případě jen kopřivku. Její doménou jsou sladkokyselé omáčky, kuchyňská dochucovadla a nekvalitní kečupy.

E951 – Aspartam, syntetické sladidlo. Používá se jako náhražka cukru k běžnému slazení, k výrobě sypkých nápojů, žvýkaček, jogurtů, dezertů, mražených krémů, majonézy, hořčice, nakládané zeleniny a ovoce. U citlivých osob může vyvolat závratě, bolení hlavy, vyrážky, u dětí pak i poruchy chování. Zvláštní pozor by si na něj měly dát těhotné a kojící ženy.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Analýza DNA téměř 800 pravěkých lidí ukázala, že příchozí na jih Británie mezi lety 1300 až 800 před naším letopočtem tvořili zhruba polovinu genetického původu pozdějších populací.

Zajímavosti

Mimas, nejmenší a nejvnitřnější z osmi hlavních měsíců Saturnu, může být dostatečně teplý, aby ukrýval globální vodní oceán.

Vesmír

Vlevo hlava jedné ze sfing Amenhotepa III., vpravo jedna z objevených soch bohyně války Sachmet.

Věda

Masaryk v Karlových Varech v roce 1931, jízda na koni patřila k jeho zálibám. Na prezidenta si stěžoval policejní ředitel Šlechta, že kluše při jízdě na koni přes koleje.

Historie

Stíhací letouny Sopwithy Camel připravené odstartovat k náletu na Tondern.

Válka

Motýl Greta oto žije ve Střední a Jižní Americe až po jižní oblasti Chile. Migruje však na velké vzdálenosti a byl pozorován až v Mexiku a Texasu.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907