Konec „Muže z oceli“: Zemřel Josif Vissarionovič Stalin

- Redakce 100+1 historie

<p>Josif Vissarionovič Stalin (1878-1953)</p>

Josif Vissarionovič Stalin (1878-1953)

5 . 3 . 1953

Reklama

Když Stalin 5. března 1953 vydechl naposledy, skončila jedna z nejdramatičtějších etap ruských dějin. Obyvatelé Sovětského svazu stejně jako celý svět hleděli do budoucnosti a napjatě očekávali, co přinese.

Jak ale legendární politik zemřel? To je dodnes otázka živých diskuzí. Přestože oficiálně verze mluví o následku mrtvice, podezření na otravu se nepodařilo zcela vyvrátit. Stalin se už nějakou dobu potýkal se zdravotními obtížemi, přesto když dostal 1. března mrtvici, zůstal téměř celý den sám ve svém pokoji. Až ve večerních hodinách si ho strážní dovolili vyrušit. K nemocnému Stalinovi však nezavolali medika, ale komunistické pohlaváry. Teprve poté byli přizváni lékaři, kteří už mohli pouze konstatovat, že se smrt nezadržitelně blíží. A skutečně, za dva dny „Muž z oceli“ zemřel.

TIP: Po Stalinovi: Co se dělo v Sovětském svazu po smrti „Muže z oceli"?

Na pohřeb svého vzoru zamířil také český prezident Klement Gottwald. A dějiny se opakovaly. Jen co se ze Sovětského svazu vrátil, následoval svého učitele na druhý břeh…

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pohoří Ťan-šan nad hladinou Toktogulské přehrady postavené na řece Naryn. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Autonomní robot Cassie na závodní dráze. (foto: Oregon State University, Kegan SimsCC BY 4.0)

Věda

Mary trénovala boj od mládí a v šermu i přestřelkách se mužům vyrovnala. (ilustrace: Shutterstock)

Historie

Při pozorování částečného zatmění Slunce je nezbytné použít patřičné pomůcky, například speciální filtry, které dostatečně utlumí jas hvězdy, a ochrání tak vaše oči. (ilustrační foto: Wikimedia Commons, TomruenCC0)

Vesmír

Silná kůže nosorožců lesknoucí se v zapadajícím slunci připomíná brnění. V národním parku Čitvan žije více než 700 kusů nosorožců indických. (foto: © David Hainall)

Příroda

Filtrace se může odehrávat i přímo u zdroje, v komínech továren či elektráren. Filtrování kouřovodů ovšem pokrývá pouhou část produkce skleníkového plynu, proto je potřeba čistit jak komíny, tak ovzduší. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907