Protidrogové očkování: Na obzoru je vakcína proti závislosti na heroinu

09.06.2017 - Stanislav Mihulka

Lidem závislým na heroinu pomůže očkování. Vědci testují odvykací vakcínu

Stříkačka -<p>Speciální vakcína by mohla skoncovat se závislostí na heroinu</p>
Stříkačka -

Speciální vakcína by mohla skoncovat se závislostí na heroinu


Reklama

V mozku člověka závislého na droze dochází ke změně funkce mnoha center a k jejich poškození. Odklon od běžných procesů je natolik závažný, že psychiatři považují závislost za nebezpečné duševní onemocnění.

Závislost je porucha mozku

Za příjemný pocit po požití drogy může aktivace mozkového centra nucleus accumbens, k jehož nabuzení dochází i při běžných „radovánkách“, jako je uhašení žízně, utišení hladu nebo sex. U lidí závislých na drogách však nucleus accumbens postupně otupí a v narkomanovi pak už dokáže vyvolat příjemný pocit jen stále vyšší dávka. Nic jiného mu radost nepřináší, nic jiného jej nezajímá.

Drogy zasahují i do činnosti dalších mozkových center, například amygdaly, kde se rodí strach a úzkost. Bez pravidelných dávek proto narkoman čelí návalům hrůzy. Poškozena bývá také část kůry v přední části mozku, kde sídlí centrum kontroly chování. Proto závislý člověk nedokáže s drogou skoncovat, i když ví, že mu její užívání škodí. A negativní účinky se nevyhnou ani hipokampu, který je důležitý pro ukládání informací do paměti. Závislému toto centrum přednostně připomíná, jak příjemné je vzít si drogu. Jiné informace se do paměti narkomana proderou jen s obtížemi.

Zatím ještě neumíme vyléčit závislost jednou injekcí nebo pilulkou. Vědci ale pracují na vakcíně, která má pomoci lidem závislým na heroinu. Vakcína funguje tak, že upozorní imunitní systém na část unikátní molekuly heroinu. Imunitní systém zareaguje vytvořením protilátek, které pak dovedou zneškodnit molekuly heroinu v těle. Díky tomu se heroin nedostane do mozku a nezabírá.

TIP: Pod pokličkou: Jak účinkují nejznámější drogy na lidský organismus

Vývoj vakcíny je zatím v experimentální fázi, před pár lety ji vědci úspěšně otestovali na potkanech a nedávno také na primátech. Velkou výhodou je, že vakcína je skutečně jenom proti heroinu a neovlivňuje účinky jiných opiátů. Proto bude možné být očkován a zároveň nadále využívat léky proti bolesti založené na opiátech.

Reklama

  • Zdroj textu:

    The Scripps Research Institute

  • Zdroj fotografií: The CC0 Public DomDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Úlomek dvanáctistěnu nalezený v belgické provincii Limburk. (foto: Flanders Heritage Agency, Kris VandevorstCC BY 4.0)

Věda

Stalinova pohřbu se zúčastnil i československý prezident Klement Gottwald, jemuž se však cesta do Moskvy stala osudnou. Následkem letu u něj totiž došlo k protržení výdutě srdeční aorty. Zemřel devět dnů po Stalinovi, což bylo propagandisticky využito jako „smrt žalem“. (foto: Profimedia/ČTK)

Historie

Simulace planet obíhajících kolem celých dvojhvězd ukázaly, že obyvatelné mohou nejspíš být v případě, kdy obíhají relativně blízko výrazně nestejných hvězd. (ilustrace: NRAO/AUI/NSF, S. DagnelloCC BY-SA 4.0)

Vesmír
Revue

Krkavec přichází ke kohoutovi bažanta obecného (Phasianus colchicus), který se nečekaně objevil nedaleko újedi. Kohout překvapivě podniká jako první výpad proti krkavci. (foto: Karel Svašek - se souhlasem k publikování)

Příroda

Raketoplán Challenger během startu 28. ledna 1986. Jen o pár sekund později došlo k fatálnímu selhání, které vedlo ke zkáze a rozpadu celého stroje. (foto: Wikimedia Commons, NASA, CC0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907