Protidrogové očkování: Na obzoru je vakcína proti závislosti na heroinu

09.06.2017 - Stanislav Mihulka

Lidem závislým na heroinu pomůže očkování. Vědci testují odvykací vakcínu

Stříkačka -<p>Speciální vakcína by mohla skoncovat se závislostí na heroinu</p>
Stříkačka -

Speciální vakcína by mohla skoncovat se závislostí na heroinu


Reklama

V mozku člověka závislého na droze dochází ke změně funkce mnoha center a k jejich poškození. Odklon od běžných procesů je natolik závažný, že psychiatři považují závislost za nebezpečné duševní onemocnění.

Závislost je porucha mozku

Za příjemný pocit po požití drogy může aktivace mozkového centra nucleus accumbens, k jehož nabuzení dochází i při běžných „radovánkách“, jako je uhašení žízně, utišení hladu nebo sex. U lidí závislých na drogách však nucleus accumbens postupně otupí a v narkomanovi pak už dokáže vyvolat příjemný pocit jen stále vyšší dávka. Nic jiného mu radost nepřináší, nic jiného jej nezajímá.

Drogy zasahují i do činnosti dalších mozkových center, například amygdaly, kde se rodí strach a úzkost. Bez pravidelných dávek proto narkoman čelí návalům hrůzy. Poškozena bývá také část kůry v přední části mozku, kde sídlí centrum kontroly chování. Proto závislý člověk nedokáže s drogou skoncovat, i když ví, že mu její užívání škodí. A negativní účinky se nevyhnou ani hipokampu, který je důležitý pro ukládání informací do paměti. Závislému toto centrum přednostně připomíná, jak příjemné je vzít si drogu. Jiné informace se do paměti narkomana proderou jen s obtížemi.

Zatím ještě neumíme vyléčit závislost jednou injekcí nebo pilulkou. Vědci ale pracují na vakcíně, která má pomoci lidem závislým na heroinu. Vakcína funguje tak, že upozorní imunitní systém na část unikátní molekuly heroinu. Imunitní systém zareaguje vytvořením protilátek, které pak dovedou zneškodnit molekuly heroinu v těle. Díky tomu se heroin nedostane do mozku a nezabírá.

TIP: Pod pokličkou: Jak účinkují nejznámější drogy na lidský organismus

Vývoj vakcíny je zatím v experimentální fázi, před pár lety ji vědci úspěšně otestovali na potkanech a nedávno také na primátech. Velkou výhodou je, že vakcína je skutečně jenom proti heroinu a neovlivňuje účinky jiných opiátů. Proto bude možné být očkován a zároveň nadále využívat léky proti bolesti založené na opiátech.

  • Zdroj textu:

    The Scripps Research Institute

  • Zdroj fotografií: The CC0 Public Dom

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Hamlet a duch jeho otce na obraze Pedra América de Figueiredo e Mello z roku 1893.

Zajímavosti
Historie
Revue

Operace pomocí dálkově řízených robotů najdou v budoucnosti uplatnění nejen v dobách krize.

Věda

Vostok: Poprvé do kosmu

1961-1963

Pionýrskou pilotovanou kosmickou loď vypustil 12. dubna 1961 Sovětský svaz pod názvem Vostok 1. Na palubě se nacházel první kosmonaut světa Jurij Gagarin. Plavidlo tvořily dvě části: Kabina kulového tvaru o průměru 2,3 m, jejíž povrch pokrýval ablativní štít pro zajištění bezpečného návratu na Zemi, byla určena pro jednoho člověka. Kosmonaut měl na sobě po celou dobu letu skafandr. Druhou část představoval přístrojový úsek s raketovým motorem. V rámci programu Vostok se uskutečnilo šest letů, při posledním z nich zamířila do vesmíru první žena, Valentina Těreškovová.

Vesmír

Francouzských jednotek se operace Michael téměř nedotkla

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907