Protidrogové očkování: Na obzoru je vakcína proti závislosti na heroinu

09.06.2017 - Stanislav Mihulka

Lidem závislým na heroinu pomůže očkování. Vědci testují odvykací vakcínu

Stříkačka -<p>Speciální vakcína by mohla skoncovat se závislostí na heroinu</p>
Stříkačka -

Speciální vakcína by mohla skoncovat se závislostí na heroinu


Reklama

V mozku člověka závislého na droze dochází ke změně funkce mnoha center a k jejich poškození. Odklon od běžných procesů je natolik závažný, že psychiatři považují závislost za nebezpečné duševní onemocnění.

Závislost je porucha mozku

Za příjemný pocit po požití drogy může aktivace mozkového centra nucleus accumbens, k jehož nabuzení dochází i při běžných „radovánkách“, jako je uhašení žízně, utišení hladu nebo sex. U lidí závislých na drogách však nucleus accumbens postupně otupí a v narkomanovi pak už dokáže vyvolat příjemný pocit jen stále vyšší dávka. Nic jiného mu radost nepřináší, nic jiného jej nezajímá.

Drogy zasahují i do činnosti dalších mozkových center, například amygdaly, kde se rodí strach a úzkost. Bez pravidelných dávek proto narkoman čelí návalům hrůzy. Poškozena bývá také část kůry v přední části mozku, kde sídlí centrum kontroly chování. Proto závislý člověk nedokáže s drogou skoncovat, i když ví, že mu její užívání škodí. A negativní účinky se nevyhnou ani hipokampu, který je důležitý pro ukládání informací do paměti. Závislému toto centrum přednostně připomíná, jak příjemné je vzít si drogu. Jiné informace se do paměti narkomana proderou jen s obtížemi.

Zatím ještě neumíme vyléčit závislost jednou injekcí nebo pilulkou. Vědci ale pracují na vakcíně, která má pomoci lidem závislým na heroinu. Vakcína funguje tak, že upozorní imunitní systém na část unikátní molekuly heroinu. Imunitní systém zareaguje vytvořením protilátek, které pak dovedou zneškodnit molekuly heroinu v těle. Díky tomu se heroin nedostane do mozku a nezabírá.

TIP: Pod pokličkou: Jak účinkují nejznámější drogy na lidský organismus

Vývoj vakcíny je zatím v experimentální fázi, před pár lety ji vědci úspěšně otestovali na potkanech a nedávno také na primátech. Velkou výhodou je, že vakcína je skutečně jenom proti heroinu a neovlivňuje účinky jiných opiátů. Proto bude možné být očkován a zároveň nadále využívat léky proti bolesti založené na opiátech.

Reklama

  • Zdroj textu:

    The Scripps Research Institute

  • Zdroj fotografií: The CC0 Public Dom

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Postavena z ropy 

Dubaj | rozloha: 35 km² | Spojené arabské emiráty
populace 1950: 21 000 obyvatel | populace 2020: 2 921 000 obyvatel

Historie Dubaje sahá do 18. století, kdy šlo o drobnou rybářskou osadu. Poloha na břehu Perského zálivu z ní však časem udělala vyhledávaný přístav a místo, kde se obchodovalo mimo jiné se zlatem. Ani v roce 1950 však Dubaj ještě zdaleka nepřipomínala dnešní metropoli – žilo tam pouhých 21 tisíc lidí. O 16 let později se nicméně v teritoriálních vodách města podařilo objevit ropu a vypukl boom: Jen mezi léty 1968 a 1975 se tamní populace rozrostla o 300 % a trend se nezastavoval. Na přelomu milénia tak již Dubajští osídlovali také uměle vytvořené ostrovy. 

Zajímavosti
Vesmír

Vykopávky na místě bývalého Ripley/Choate House v kampusu Dartmouth College.

Věda

Kramářské písně líčily krvavé mordy i příběhy o děsivých netvorech.

Historie

Tento poškozený de Havilland Sea Venom od Royal Navy právě přistál na palubě HMS Eagle.

Válka

Vzducholoď LZ-129 představovala mistrovské dílo německých konstruktérů. Kolos, poháněný čtyřmi dieslovými motory, dokázal letět rychlostí až 135 km/h.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907