Protidrogové očkování: Na obzoru je vakcína proti závislosti na heroinu

Lidem závislým na heroinu pomůže očkování. Vědci testují odvykací vakcínu

09.06.2017 - Stanislav MihulkaV mozku člověka závislého na droze dochází ke změně funkce mnoha center a k jejich poškození. Odklon od běžných procesů je natolik závažný, že psychiatři považují závislost za nebezpečné duševní onemocnění.

Závislost je porucha mozku

Za příjemný pocit po požití drogy může aktivace mozkového centra nucleus accumbens, k jehož nabuzení dochází i při běžných „radovánkách“, jako je uhašení žízně, utišení hladu nebo sex. U lidí závislých na drogách však nucleus accumbens postupně otupí a v narkomanovi pak už dokáže vyvolat příjemný pocit jen stále vyšší dávka. Nic jiného mu radost nepřináší, nic jiného jej nezajímá.

Drogy zasahují i do činnosti dalších mozkových center, například amygdaly, kde se rodí strach a úzkost. Bez pravidelných dávek proto narkoman čelí návalům hrůzy. Poškozena bývá také část kůry v přední části mozku, kde sídlí centrum kontroly chování. Proto závislý člověk nedokáže s drogou skoncovat, i když ví, že mu její užívání škodí. A negativní účinky se nevyhnou ani hipokampu, který je důležitý pro ukládání informací do paměti. Závislému toto centrum přednostně připomíná, jak příjemné je vzít si drogu. Jiné informace se do paměti narkomana proderou jen s obtížemi.

Zatím ještě neumíme vyléčit závislost jednou injekcí nebo pilulkou. Vědci ale pracují na vakcíně, která má pomoci lidem závislým na heroinu. Vakcína funguje tak, že upozorní imunitní systém na část unikátní molekuly heroinu. Imunitní systém zareaguje vytvořením protilátek, které pak dovedou zneškodnit molekuly heroinu v těle. Díky tomu se heroin nedostane do mozku a nezabírá.

TIP: Pod pokličkou: Jak účinkují nejznámější drogy na lidský organismus

Vývoj vakcíny je zatím v experimentální fázi, před pár lety ji vědci úspěšně otestovali na potkanech a nedávno také na primátech. Velkou výhodou je, že vakcína je skutečně jenom proti heroinu a neovlivňuje účinky jiných opiátů. Proto bude možné být očkován a zároveň nadále využívat léky proti bolesti založené na opiátech.

  • Zdroj textu

    The Scripps Research Institute

  • Zdroj fotografií

    The CC0 Public Dom


Další články v sekci