Konečně úspěch! Vědci mají první hydrogel, který se vyrovná chrupavce

09.07.2020 - Stanislav Mihulka

Nový hydrogel, složený ze 3 polymerů, by mohl přinést průlom v léčbě poškozené chrupavky v koleni

<p>Test nového hydrogelu s 45kilogramovou zátěží.</p>

Test nového hydrogelu s 45kilogramovou zátěží.


Reklama

Není žádným tajemstvím, že lidská kolena se evoluci příliš nepovedla. Jen ve Spojených státech jich musejí každoročně vyměnit téměř 800 tisíc. To představuje pořádně invazivní operaci a rekonvalescenci. Ještě horší je, že ani tyto „náhradní“ kolena nevydrží věčně. Vědci a lékaři proto již delší dobu hledají materiál, který by mohl nahradit poškozenou chrupavku v koleni, takže by nebylo nutné ho celé vyměnit.

Nebylo to snadné pátrání, ale američtí odborníci nedávno vyvinuli velice slibný materiál, který by se mohl stát průlomem v léčbě opotřebovaných kolen. Jak uvádí vedoucí výzkumného týmu Ben Wiley z Duke University, jde o první hydrogel, jehož mechanické vlastnosti se vyrovnají lidské chrupavce.

Revoluční hydrogel tvoří směs 3 polymerů, které jsou schopné absorbovat vodu. Materiál skvěle uspěl ve dvou zásadních kritériích – odolnosti vůči roztahování a odolnosti vůči stlačování. Předčil veškeré dosavadní podobné hydrogely. Při testování výdrže při 100 tisících opakovaných natahování se nový hydrogel dokonce vyrovnal poréznímu materiálu z titanu, který se využívá v kostních implantátech.

TIP: Jak na infarkt? Hydrogelové nanokuličky s proteiny nahradí chirurga

Podle tvůrců nového materiálu teď bude trvat zhruba tři roky, než hydrogel získá povolení pro využití v léčbě lidských pacientů. Čekají ho mimo jiné testy s transplantacemi ovcím. Tento hydrogel je každopádně velmi nadějný a mohl by nám zachraňovat kolena, přinejmenším do doby, než se naučíme vypěstovat náhradní lidskou chrupavku.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Bakchův chrám patří mezi nejzachovalejší starořímské stavby v Baalbeku i na celém světě. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Soutěž o titul nejošklivějšího psa se konala 24. června 2022 v Petalumě v Kalifornii. Vítězem se stal Pan Smíšek (Mr. Happy Face). (foto: The World's Ugliest Dog)

Revue
Věda

Setkání minulosti s budoucností – jezdec Pony Expressu míjí dělníky vztyčující telegrafní sloupy. (foto: Shutterstock)

Historie

Mars Sample Return je plánovaná vysoce komplexní robotická mise k planetě Mars, která by měla dopravit zpět na Zemi vzorky marsovské horniny. (foto: NASA/ESA/JPL-Caltech, CC0)

Vesmír

Samohybná houfnice Wespe zničená v Normandii. Armáda ji nakonec upřednostnila před Geschützwagenem Ivb für 10,5-cm leFH 18/1. (foto: Wikimedia Commons, W.wolnyCC0)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907