Konečně úspěch! Vědci mají první hydrogel, který se vyrovná chrupavce

09.07.2020 - Stanislav Mihulka

Nový hydrogel, složený ze 3 polymerů, by mohl přinést průlom v léčbě poškozené chrupavky v koleni

<p>Test nového hydrogelu s 45kilogramovou zátěží.</p>

Test nového hydrogelu s 45kilogramovou zátěží.


Reklama

Není žádným tajemstvím, že lidská kolena se evoluci příliš nepovedla. Jen ve Spojených státech jich musejí každoročně vyměnit téměř 800 tisíc. To představuje pořádně invazivní operaci a rekonvalescenci. Ještě horší je, že ani tyto „náhradní“ kolena nevydrží věčně. Vědci a lékaři proto již delší dobu hledají materiál, který by mohl nahradit poškozenou chrupavku v koleni, takže by nebylo nutné ho celé vyměnit.

Nebylo to snadné pátrání, ale američtí odborníci nedávno vyvinuli velice slibný materiál, který by se mohl stát průlomem v léčbě opotřebovaných kolen. Jak uvádí vedoucí výzkumného týmu Ben Wiley z Duke University, jde o první hydrogel, jehož mechanické vlastnosti se vyrovnají lidské chrupavce.

Revoluční hydrogel tvoří směs 3 polymerů, které jsou schopné absorbovat vodu. Materiál skvěle uspěl ve dvou zásadních kritériích – odolnosti vůči roztahování a odolnosti vůči stlačování. Předčil veškeré dosavadní podobné hydrogely. Při testování výdrže při 100 tisících opakovaných natahování se nový hydrogel dokonce vyrovnal poréznímu materiálu z titanu, který se využívá v kostních implantátech.

TIP: Jak na infarkt? Hydrogelové nanokuličky s proteiny nahradí chirurga

Podle tvůrců nového materiálu teď bude trvat zhruba tři roky, než hydrogel získá povolení pro využití v léčbě lidských pacientů. Čekají ho mimo jiné testy s transplantacemi ovcím. Tento hydrogel je každopádně velmi nadějný a mohl by nám zachraňovat kolena, přinejmenším do doby, než se naučíme vypěstovat náhradní lidskou chrupavku.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Bohové Perun a Dažbog (ruské pojmenování Svarožice) v představě M. Presňjakova z roku 1998.

Zajímavosti
Zajímavosti

Rekonstrukce centrosaura.

Věda

Starship SN-5 během středečního testu.

Vesmír

Vyřazený sherman nedaleko Monte Cassina.

Válka

V nejslavnějším gagu nazvaném Zabte rozhodčího používal Slivers pouze několik rekvizit: bizarní masku chytače připomínají ptačí klec a mohutnou koženou lapačku.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907