Kosti padlých u Waterloo i na dalších bojištích se proměnily v ceněné hnojivo

20.06.2022 - Stanislav Mihulka

Vojáci, kteří zahynuli u Waterloo i v mnoha dalších evropských bitvách, se po své smrti často stávali hnojivem. Po kostní moučce bohaté na fosfor byla na počátku 19. století velká poptávka

<p>Bitva u Waterloo na obraze z roku 1852.</p>

Bitva u Waterloo na obraze z roku 1852.


Reklama

Slavná bitva u Waterloo, ke které došlo v roce 1815, byla velmi krvavá. Zahynulo během ní dohromady více než 60 tisíc vojáků řady národností a spolu s nimi asi 7 tisíc koní. Přesto archeologové u Waterloo (ale i na řadě dalších bojišť této doby) nenacházejí téměř žádné ostatky, ať už lidské či zvířecí. Co se s nimi stalo?

Možná to bude znít neuvěřitelně, ale se vší pravděpodobností s nimi pohnojili pole v širokém okolí. „Evropská bojiště podle všeho byla snadno dostupným zdrojem velkého množství kostí. Tyto kosti mohly být zpracovány do podoby kostní moučky, což je velmi efektivní hnojivo,“ uvádí Tony Pollard z výzkumného Centra pro studia válek a archeologii konfliktů britské Glasgowské univerzity.

Výborné hnojivo z bojiště

S kolegy narazili na nejméně tři novinové články ze dvacátých let 19. století, tedy z doby jen několik let po bitvě u Waterloo, které zmiňují dovoz lidských kostí z evropských bojišť kvůli výrobě hnojiva. Badatelé dospěli k závěru, že velká pohřebiště v té době představovala výtečný zdroj ceněného fosforečného hnojiva.

TIP: Vědci přišli na omyl slavného antického dějepisce Hérodota

Podle Pollarda se Waterloo po bitvě a rozhodující porážce Napoleona stalo velkým lákadlem pro tehdejší „turisty“ a místní ze širokého okolí. Ti nejprve obrali mrtvé o vše cenné a užitečné, včetně například zubů, které se pak používaly k výrobě protéz. Po čase, když mrtvoly zetlely, přišly na řadu i kosti padlých vojáků.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pachacuti, tvůrce velkolepé říše Tawantinsuyu, na anonymní malbě cuzské školy ze 17. století (foto: Wikimedia CommonsCC0 + Wikimedia Commons, Emmanuel DyanCC BY 2.0)

Zajímavosti

Krajina na Marsu, na snímku robotické laboratoře Curiosity

Vesmír

Světelná show Tribute in Light je pastí pro ptáky přelétající nad New Yorkem. (foto: Wikimedia Commons, King of HeartsCC BY-SA 4.0)

Příroda

Masivní závrt u chilského měděného dolu Alcaparrosa. (foto: Profimedia (Johan Godoy, AFP)

Věda

Zasahující hasiči Rubal a Torres. (foto: Brinnon Fire Department)

Revue

Emauzský klášter na přelomu 19. a 20. století. (foto: Wikimedia Commons, Deport & Panzer, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907