Vědci přišli na omyl slavného antického dějepisce Hérodota

18.05.2021 - Stanislav Mihulka

Hérodotos z Halikarnássu byl sice významným antickým historikem a je právem považován za „otce dějepisu“, pokud jde ale o jeho výklad bitvy u sicilské u Himéry, zřejmě se mýlil. Naznačuje to alespoň výzkum amerických vědkyň…

<p>Obsahy izotopů stroncia a kyslíku v pozůstatcích padlých v bitvě u Himéry prozrazují, že většinou nešlo o sicilské bojovníky, ale žoldáky ze vzdálených míst.</p>

Obsahy izotopů stroncia a kyslíku v pozůstatcích padlých v bitvě u Himéry prozrazují, že většinou nešlo o sicilské bojovníky, ale žoldáky ze vzdálených míst.


Reklama

V roce 480 před naším letopočtem se odehrála legendární bitva u Thermopyl, ve které spartský král Léonidas I. a jeho vojáci vybojovali budoucnost evropského kontinentu, jak ho známe dnes. Zhruba ve stejné době se ale bojovalo i jinde ve Středomoří. Ve významné, ale dnes méně známé „první“ bitvě u Himéry, významného města na Sicílii, se střetli Řekové s invazní armádou z afrického Kartága.

O této napínavé a velmi krvavé bitvě, která skončila velkým vítězstvím Řeků a na dlouhou dobu ukončila expanzi Kartága v této části Středomoří, máme zprávy především od významného antického historika a „otce dějepisu“ Hérodota z Halikarnássu. Byl to velmi dobrý pozorovatel, který zcestoval značnou část tehdy známého světa. Rovněž je známý svým kritickým myšlením, na jeho dobu výjimečným, a snahou o objektivitu, i když se v jeho dílech občas objevují bytosti a příběhy z tradičních mýtů.

Hérodotův omyl

V případě bitvy u Himéry píše Hérodotos o tom, že se k bitvě připojili Řekové z dalších sicilských měst a nakonec zvítězili. Do věci se ale vložili moderní bioarcheologové, které vedly americké archeoložky Laurie Reitsema a Britney Kyle. Vědkyně a vědci důkladně prozkoumali pozůstatky vojáků z masového hrobu padlých ve zmíněné bitvě. V některých ještě byly zaseknuté zbraně a podle řady indicií šlo o padlé bojovníky vítězné strany.

TIP: Překvapivý objev: Badatelé vystopovali neznámou bitvu u Thermopyl

Vědci mimo jiné analyzovali obsah izotopů kyslíku a stroncia v zubní sklovině 51 vojáků padlých v bitvě a také u 25 místních lidí pohřbených na nedalekém hřbitově. Díky těmto analýzám dokázali určit, odkud dotyčný člověk pocházel.

Výsledky této analýzy ukázaly, že přibližně dvě třetiny vojáků vítězné armády nepocházely ze Sicílie. Jejich původ není úplně jasný, ale zjištěné obsahy izotopů odpovídají řeckým ostrovům v Egejském moři, a také Katalánsku ve Španělsku. Vše nasvědčuje tomu, že se Hérodotos v tomto případě zmýlil. Řečtí vládci na Sicilii sehnali žoldáky ze vzdálených oblastí.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Během své vlády v Západofranské říši dlouhý čas Karel II. bojoval s Vikingy, kteří obsazovali nebo pustošili pobřeží říše.

Věda

Jindřich prchající z Polska na obraze polského romantického malíře Artura Grottgera.

Historie

Několik nezávislých studií poukázalo na zjevný fakt, že dvojhvězdy ve vesmíru převažují. V případě Slunce je ale téměř vyloučeno, aby mělo svého hvězdného průvodce.

Vesmír

Výrůstek na nose má u samic více či méně šiškovitý tvar, samci jej mají dlouhý a špičatý. Samicím druhu Langaha alluaudi navíc vyrůstají nad očima jakási „tykadélka“.

Příroda
Zajímavosti

K doporučovaným jednodenním výletům pro lepší aklimatizaci patří také cesta do základního tábora Manáslu.

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907