Překvapivý objev: Badatelé vystopovali neznámou bitvu u Thermopyl

Útržky řeckého textu objevené v Rakouské národní knihovně odhalují doposud neznámou bitvu u Thermopyl

24.03.2016 - Stanislav MihulkaDíky filmovému trháku 300: Bitva u Thermopyl víme, že úzká soutěska, ležící nedaleko malebné řecké vísky Thermopyly, byla dějištěm slavné byť poněkud krvavé bitvy. Pro pořádek raději uveďme, že v roce 480 př. n. l. stálo na straně krále Leónida přibližně 7 tisíc Řeků (z toho asi 1 200 Sparťanů), kteří se zde utkali s vojsky perského krále Xerxa I., čítající 100 až 200 tisíc válečníků.

Bitva, která skončila porážkou Leónidasových vojsk, představovala ve svém důsledku obrovskou vzpruhu pro morálku Řeků a dopomohla ke konečnému vítězství Řeků nad Peršany v námořní bitvě u Salamíny (480 př. n. l.) a o rok později v bitvě u Platají (479 př. n. l). Zdržení perského vojska během bitvy u Thermopyl také poskytlo Themistoklovi čas k evakuaci obyvatel Athén.

Krvavé dějiny thermopylské soutěsky

Slavná bitva krále Leonidase ale nebyla zdaleka jedinou, kterou tato oblast zažila – thermopylská soutěska a její okolí byla během let svědkem mnoha střetů Řeků s Makedonci, Galy, Turky a v roce 1941 (během německé invaze do Řecka) také bitvy mezi Brity a hitlerovským Německem.

TIP: Jak ve skutečnosti probíhala slavná bitva u Thermopyl

Do výčtu slavných bitev nyní přibyla i doposud neznámá kapitola. Útržky řeckého textu objeveného v rakouské knihovně totiž odhalily, že v roce 250 našeho letopočtu se právě v okolí thermopylské soutěsky střetla vojska Římanů s Góty, během jejich pokusu o invazi do Římské říše. Římané tehdy dokázali germánské nájezdníky zastavit právě u Thermopyl a jejich armádu rozprášili.

Nově objevená bitva lese i výraznou česko-slovenskou stopu – fragmenty v rakouské knihovně objevila v roce 2014 profesorka Jana Grusková, filoložka působící mimo jiné na bratislavské univerzitě Komenského a brněnské Masarykově univerzitě.

  • Zdroj textu

    Daily Mail, Journal of Roman Studies, Wikipedia

  • Zdroj fotografií

    Warner Bros. Pictures, grbs.library.duke.edu


Další články v sekci