Překvapivý objev: Badatelé vystopovali neznámou bitvu u Thermopyl

24.03.2016 - Stanislav Mihulka

Útržky řeckého textu objevené v Rakouské národní knihovně odhalují doposud neznámou bitvu u Thermopyl


Reklama

Díky filmovému trháku 300: Bitva u Thermopyl víme, že úzká soutěska, ležící nedaleko malebné řecké vísky Thermopyly, byla dějištěm slavné byť poněkud krvavé bitvy. Pro pořádek raději uveďme, že v roce 480 př. n. l. stálo na straně krále Leónida přibližně 7 tisíc Řeků (z toho asi 1 200 Sparťanů), kteří se zde utkali s vojsky perského krále Xerxa I., čítající 100 až 200 tisíc válečníků.

Bitva, která skončila porážkou Leónidasových vojsk, představovala ve svém důsledku obrovskou vzpruhu pro morálku Řeků a dopomohla ke konečnému vítězství Řeků nad Peršany v námořní bitvě u Salamíny (480 př. n. l.) a o rok později v bitvě u Platají (479 př. n. l). Zdržení perského vojska během bitvy u Thermopyl také poskytlo Themistoklovi čas k evakuaci obyvatel Athén.

Krvavé dějiny thermopylské soutěsky

Slavná bitva krále Leonidase ale nebyla zdaleka jedinou, kterou tato oblast zažila – thermopylská soutěska a její okolí byla během let svědkem mnoha střetů Řeků s Makedonci, Galy, Turky a v roce 1941 (během německé invaze do Řecka) také bitvy mezi Brity a hitlerovským Německem.

TIP: Jak ve skutečnosti probíhala slavná bitva u Thermopyl

Do výčtu slavných bitev nyní přibyla i doposud neznámá kapitola. Útržky řeckého textu objeveného v rakouské knihovně totiž odhalily, že v roce 250 našeho letopočtu se právě v okolí thermopylské soutěsky střetla vojska Římanů s Góty, během jejich pokusu o invazi do Římské říše. Římané tehdy dokázali germánské nájezdníky zastavit právě u Thermopyl a jejich armádu rozprášili.

Nově objevená bitva lese i výraznou česko-slovenskou stopu – fragmenty v rakouské knihovně objevila v roce 2014 profesorka Jana Grusková, filoložka působící mimo jiné na bratislavské univerzitě Komenského a brněnské Masarykově univerzitě.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Daily Mail, Journal of Roman Studies, Wikipedia

  • Zdroj fotografií:

    Warner Bros. Pictures, grbs.library.duke.edu




Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Když člověk přijde o jednu hemisféru, zbývající část mozku dokáže z velké části nahradit její funkci. Plasticita mozku je ale zřejmě závislá na věku. (foto: Shutterstock)

Věda

Ulicemi kráčí smrt

Día de Muertos | Mexiko

Mexický svátek Día de Muertos neboli „den mrtvých“ se slaví od večera 31. října do 2. listopadu. Odrážejí se v něm předkřesťanské tradice, mimo jiné aztécké rituály, a jeho smyslem je poukázat, že smrt tvoří zcela přirozenou součást života. Malování a masky ve tvaru lebek slouží k uctění zesnulých, jimž lidé také pokládají na hroby či domácí oltáře obětiny. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Skupiny malých roverů by mohly pronikat do jeskynních prostor na Měsíci a na další obtížně dostupná či nebezpečná místa. (foto: Lunar Zebro, TU Delft, CC0)

Vesmír
Válka

Po smrti Jana Šembery (1597) pánové z Boskovic vymřeli po meči. A komu připadly jejich překrásné zámky? Jan Šembera obě své dcery provdal za šlechtice z rodu Lichtenštejnů, kteří se tak mohli radovat z bohatého dědictví. (foto: Wikimedia Commons, DoronenkoCC BY-SA 4.0)

Historie

Úchvatná scenérie Velké Sněžné jámy. (foto: © Jan Vítek)

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907