Kostra z pláže v Herculaneu možná patří vojákovi z Pliniovy záchranné mise

23.05.2021 - Stanislav Mihulka

Archeologický průzkum v Herculaneu odhaluje dávná dramata lidí během smrtící erupce Vesuvu v roce 79 našeho letopočtu

<p>Kostra vojáka byla objevena v Herculaneu v roce 1982</p>

Kostra vojáka byla objevena v Herculaneu v roce 1982


Reklama

Když v roce 79 našeho letopočtu vybuchl s ničivou silou Vesuv, byl římský důstojník a filozof Plinius Starší velitelem římské flotily v nedalekém Misenu. Erupce Vesuvu okamžitě přilákala jeho pozornost, jako důstojníka i jako vědce. Vyrazil se svými loděmi na pomoc postiženým lidem a zároveň výbuch pozoroval. Během plavby do Stabií se proslavil výrokem „Štěstí přeje odvážným“, aby brzy poté zahynul a dokázal, že to neplatí vždy.

Archeolog Francesco Sirano z italské organizace Archaeological Park of Ercolano s kolegy nedávno prozkoumal kostru římského vojáka, která byla objevena v roce 1982, jak leží na břiše na pláži v Herculaneu. Pomocí metody rentgenové fluorescenční spektroskopie zjistili, že voják měl zbroj zdobenou drahými kovy. To ukazuje na vysoce postaveného důstojníka. V Herculaneu ale zřejmě nebylo mnoho vojáků a přítomnost takového důstojníka moc nedává smysl.

Muž Pliniovy expedice

U vojáka byly rovněž nalezeny tesařské nástroje, což je typická výbava námořníků. Kostra ležela poblíž zbytků člunu a společně s dalšími kostrami v okolí působí dojmem, že tito lidé neutíkali od města, ale naopak se pohybovali směrem do města. Sirano a jeho kolegové jsou vzhledem k těmto skutečnostem přesvědčeni, že jde muže z Pliniovy flotily, nejspíš důstojníka, který zahynul během pokusu o záchranu obyvatel Herculanea.

TIP: Forenzní výzkum: Mnohé oběti erupce sopky Vesuv se pomalu upekly za živa

Další odborníci považují tento výzkum spíše za kontroverzní. Je prý sice teoreticky možné, že jde o Pliniova námořního důstojníka, zároveň je to ale dost nepravděpodobné. Háček je totiž v tom, že podle dochovaných pramenů se Pliniova expedice vylodila ve Stabiích, tedy asi 22 kilometrů od Herculanea. Navíc podle některých expertů bylo Herculaneum v době, kdy se Plinius se svými muži vyloďoval ve Stabiích, již pohřbeno erupcí Vesuvu. Další vykopávky by mohly přinést do celé záležitosti více světla.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Experimenty ve Francii a ve Španělsku ukázaly, že po kávě se hůře odolává svodům nákupů. (foto: PixabayCC0)

Věda

Vizualizace polární záře tančící v atmosféře rudé planety. (foto: Shutterstock)

Vesmír

Noráky se nazývali čeští muži, kteří museli za druhé světové války odejít do totálního nasazení do Norska. Bylo jich 1300. Většinu z nich Němci poslali až za polární kruh, kde stavěli opevnění, silnice a železnice. (foto: soukromý archiv příbuzných Jana Novotného)

Zajímavosti

Růžoví elegáni se často hašteří. Vzrušením se jim načepýří peří a obzvlášť v zapadajícím slunci, kdy jeho barvy zázračně ožívají, bývají nádherní. (foto: David Říha)

Příroda

Aby se dostala na palubu, musela Jeanne Barretová oblékat mužský oděv. Námořníci však nic nepoznali. Její skutečná identita vyšla najevo při vylodění na Tahiti v dubnu 1768. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Objevená hlava mramorového Hérákla z Antikythéry. (foto: Nikos GiannoulakisCC BY 4.0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907