Kostra z pláže v Herculaneu možná patří vojákovi z Pliniovy záchranné mise

23.05.2021 - Stanislav Mihulka

Archeologický průzkum v Herculaneu odhaluje dávná dramata lidí během smrtící erupce Vesuvu v roce 79 našeho letopočtu

<p>Kostra vojáka byla objevena v Herculaneu v roce 1982</p>

Kostra vojáka byla objevena v Herculaneu v roce 1982


Reklama

Když v roce 79 našeho letopočtu vybuchl s ničivou silou Vesuv, byl římský důstojník a filozof Plinius Starší velitelem římské flotily v nedalekém Misenu. Erupce Vesuvu okamžitě přilákala jeho pozornost, jako důstojníka i jako vědce. Vyrazil se svými loděmi na pomoc postiženým lidem a zároveň výbuch pozoroval. Během plavby do Stabií se proslavil výrokem „Štěstí přeje odvážným“, aby brzy poté zahynul a dokázal, že to neplatí vždy.

Archeolog Francesco Sirano z italské organizace Archaeological Park of Ercolano s kolegy nedávno prozkoumal kostru římského vojáka, která byla objevena v roce 1982, jak leží na břiše na pláži v Herculaneu. Pomocí metody rentgenové fluorescenční spektroskopie zjistili, že voják měl zbroj zdobenou drahými kovy. To ukazuje na vysoce postaveného důstojníka. V Herculaneu ale zřejmě nebylo mnoho vojáků a přítomnost takového důstojníka moc nedává smysl.

Muž Pliniovy expedice

U vojáka byly rovněž nalezeny tesařské nástroje, což je typická výbava námořníků. Kostra ležela poblíž zbytků člunu a společně s dalšími kostrami v okolí působí dojmem, že tito lidé neutíkali od města, ale naopak se pohybovali směrem do města. Sirano a jeho kolegové jsou vzhledem k těmto skutečnostem přesvědčeni, že jde muže z Pliniovy flotily, nejspíš důstojníka, který zahynul během pokusu o záchranu obyvatel Herculanea.

TIP: Forenzní výzkum: Mnohé oběti erupce sopky Vesuv se pomalu upekly za živa

Další odborníci považují tento výzkum spíše za kontroverzní. Je prý sice teoreticky možné, že jde o Pliniova námořního důstojníka, zároveň je to ale dost nepravděpodobné. Háček je totiž v tom, že podle dochovaných pramenů se Pliniova expedice vylodila ve Stabiích, tedy asi 22 kilometrů od Herculanea. Navíc podle některých expertů bylo Herculaneum v době, kdy se Plinius se svými muži vyloďoval ve Stabiích, již pohřbeno erupcí Vesuvu. Další vykopávky by mohly přinést do celé záležitosti více světla.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Jak by asi Charlie Chaplin reagoval na snahu studia, aby jeho postava tuláka propagovala jistou značně přeslazenou limonádu? 

Zajímavosti

Létající mikročip má velikost asi jako zrnko písku.

Věda

Královna Barbora Celjská (vpravo) s dcerou Alžbětou Lucemburskou na cestě do Münsteru.

Historie

Velmi mladý tapír indický, u nějž už pomalu začíná blednout „sedlová“ část, která později bude zcela bílá.

Příroda

Po cestě do Budapešti bývalého císaře na většině míst lidé vítali a vojáci mu přísahali věrnost.

Válka

Zvětšený pohled na vesmírnou dutinu ukazuje molekulární mračna Persea a Býka (modrá a červená) na jejím „povrchu“.

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907