Přes den má ruce od oleje a opravuje motory, po večerech kraluje třísettisícovému království
Je to vlastně až úsměvný příběh - Céphas Bansah (celým jménem Togbe Ngoryifia Céphas Kosi Bansah) se narodil a vyrostl v Ghaně. Ve svých 22 letech se v rámci výměnného studijního programu dostal do Německa, kde se vyučil automechanikem. Až do roku 1987 žil spokojeným životem prostého afrického řemeslníka. Život mu ale změnilo úmrtí jeho dědečka – neformálního krále oblasti Hohoe, ležící na pomezí Ghany a Toga.
Kromě zprávy o úmrtí se totiž Bansah dozvěděl i zásadní novinu – stal se dědicem trůnu. K panovnickému titulu mu dopomohl fakt, že jeho otec a starší bratr jsou levorucí a v očích obyvatel Hoho „nečistí“. Trůn tak spadl do klína tehdy devětatřicetiletému Bansahovi.
Novopečenému králi se ale nechtělo opustit poklidný život v německém Ludwigshafenu a vyřešil tak své nové životní poslání po svém. Většinu královských povinností vyřizuje z Německa prostřednictvím e-mailů a Skypu a do své rodné vlasti jezdí jen několikrát ročně. Nejde přitom o žádnou maličkost, oblast, kterou Bansah řídí, obývá okolo 300 tisíc lidí.
Odpovědnosti se král Bansah rozhodně nezříká – pracuje na projektech výstavby škol a shání peníze na novou ženskou věznici. Nejčastěji ale prý řeší roztržky mezi jednotlivými kmeny, obývajícími jeho výsostné území. Jeho podaní jsou se svým internetovým panovníkem zřejmě spokojeni – král Bansah má ve své domovině i vlastní značku piva, přestože on sám je prý zapřisáhlý abstinent.
theLEAD.com.gh, Wikipedia
HistorieKarikatura zachycující cara Mikuláše II. a Theodora Roosevelta, který apeluje ve věci krutého zacházení s ruskými Židy. (ilustrace: Wikimedia Commons, Emil Flohri, CC0)
PřírodaSkalňák andský je národním ptákem Peru. Tok je pro samce tohoto druhu tak náročný, že se nijak nepodílí na výchově potomstva. Všechnu energii totiž spotřebují na získání partnerky. (foto: Wikimedia Commons, Ricardo Sánchez, CC BY 2.0)
ZajímavostiProkletí smrti
žena z Lemb | Royal Scottish Museum
Ačkoliv tzv. žena z Lemb vznikla již okolo roku 3500 př. n. l., archeologové ji objevili až v roce 1878 na Kypru. Podle legendy skončila každá rodina, která ji vlastnila, rozervána smrtí. Rod prvních majitelů zcela vymřel po šesti letech od získání sošky. Poté skulpturu koupil Ivor Menucci – a jeho příbuzné postihla zkáza za pouhé čtyři roky. Když si pak smrt začala přicházet i pro další vlastníky, padlo moudré rozhodnutí svěřit artefakt do sbírek Royal Scottish Museum. (foto: Wikimedia Commons, Héctor Ochoa, CC BY-SA 4.0)