Králíci na velšském Ostrově snů vykopali prastaré artefakty

04.04.2021 - Stanislav Mihulka

Archeologové objevili na velšském ostrově předměty z doby bronzové a kamenné. Za unikátní objev vděčí králíkům…

<p>Díky objevům u králičí nory bude na ostrově Skokholm zahájen archeologický průzkum.</p>

Díky objevům u králičí nory bude na ostrově Skokholm zahájen archeologický průzkum.


Reklama

Nevelký ostrov Skokholm se nachází u jihozápadního pobřeží hrabství Pembrokeshire ve Walesu. Říká se mu „Ostrov snů“, kvůli přírodním krásám a bohatému výskytu zvířat. Hnízdí tam desetitisíce ptáků. Ve třicátých letech tam byla zřízena první ptačí observatoř na britském území. Mnohem dříve, v roce 1324 byla na ostrově Skokholm založena králičí farma, která zde fungovala dalších 200 let.

Podobné králičí farmy na ostrovech nebyly v té době nic výjimečného. Nejspíš to byli potomci tehdejších králíků, kdo nedávno pomohl archeologům objevit nesmírně cenné artefakty. V hlíně vyhrabané z králičích nor se našel 3 750 let starý kus keramiky, podle všeho část rozbité pohřební urny rané doby bronzové.

TIP: Pradávné stěhování? Část kamenů Stonehenge zřejmě pochází z Walesu

Další artefakt byl ještě mnohem starší. Jde o nástroj, který používali lidé pozdní doby kamenné před 9 tisíci lety. Archeologové už našli podobné artefakty na britské pevnině. Na Skokholmu je to první objev svého druhu. Jak se zdá, tento ostrov nebyl ani před tisíci let lidem neznámý. Buď tam žili, nebo ho alespoň navštěvovali. Objevy u králičích nor budou mít své důsledky. Odborníci a úřady ve Walesu už naplánovali na letošní léto na Skokholmu podrobný archeologický průzkum.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Rytina Jiřího Jakuba Dašického průlet Velké komety nad Prahou 12. listopadu 1577. Kromě komety se na obloze objevuje pět symbolů zvěrokruhu: Beran, Ryby, Vodnář, Kozoroh a Střelec. Pod ocasem komety je půlměsíc a Saturn, zobrazený jako hvězda s astronomickým symbolem ♄. 

Historie

Když štír bodne s použitím maximální možné dávky jedu, musí pro to mít opravdu pádný důvod. V krajním případě umí štíři jed i rozprašovat a odradí tak od útoku třeba křečky (Onychomys), kteří škorpiony dokážou odzbrojit tím, že jim úplně odkousnou ocas.

Příroda
Reklama
Vesmír

Francouzští vojáci během bitvy na Marně konecm léta 1914. Během následujících let jich padlo přes 1 400 000.

Válka

Stres dokáže zbarvit vlasy na šedivo. Pořádná dovolená jim zase může vrátit jejich původní barvu.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907