Krásně zákeřná kamufláž ropušnice fialové

Ropušnice připomíná připomíná kámen porostlý plevelem. Zůstává při dně odkud ze zálohy napadá menší ryby a bezobratlé živočichy, kteří se nechali jejím maskováním oklamat

12.09.2022 - Marek TeličkaRopušnici fialové (Rhinopias frondosa) se v češtině říká také ropušnice vláknitá a ještě mnohem barvitější názvy má tato neobyčejná ryba v angličtině. Říká se jí totiž Weedy Scorpionfish nebo Popeyed Scorpionfish což by se dalo přeložit jako „štíroryba plevelná“ respektive „štíroryba s vyvalenýma očima“.

Vymyšlený český rodový název „štíroryba“ odkazuje na příslušnost k čeledi ropušnicovitých (Scorpaenidae), kam patří i množství velmi jedovatých druhů. To, že připomíná kámen porostlý plevelem a že její oči opravdu působí trochu udiveným dojmem, můžete posoudit sami.

TIP: Kabát pro každou příležitost: Kouzelnické triky rybích chameleonů

Ne všechny ropušnice fialové jsou ovšem stejně hustě pokryty výrůstky, které připomínají rostliny. Daleko více se tato část „oděvu“ vyskytuje u jedinců žijících ve vodách bohatých na řasy, zatímco ryby přebývající v místech, která jsou holejší, pokrytá měkkými korály a houbami, mají výrůstků mnohem méně. Také barva jejich kůže má mnoho variací – od tmavě rudé a fialové až po žlutou a levandulovou. Svoji kamufláž ropušnice využije při lovu. Moc toho nenaplave, ale zůstává při dně odkud ze zálohy napadá menší ryby a bezobratlé živočichy, kteří se nechali jejím maskováním oklamat. 


Další články v sekci