Krásně zákeřná kamufláž ropušnice fialové

12.09.2022 - Marek Telička

Ropušnice připomíná připomíná kámen porostlý plevelem. Zůstává při dně odkud ze zálohy napadá menší ryby a bezobratlé živočichy, kteří se nechali jejím maskováním oklamat

<p><strong>Ropušnice fialová</strong> <em>(Rhinopias frondosa)</em> dorůstá velikosti kolem 20 cm. Na světlém pozadí září jako výstražný kužel, ale ve svém loveckém regionu dokonale splývá se dnem, řasami a korály. <em>(foto: Shutterstock)</em></p>

Ropušnice fialová (Rhinopias frondosa) dorůstá velikosti kolem 20 cm. Na světlém pozadí září jako výstražný kužel, ale ve svém loveckém regionu dokonale splývá se dnem, řasami a korály. (foto: Shutterstock)


Reklama

Ropušnici fialové (Rhinopias frondosa) se v češtině říká také ropušnice vláknitá a ještě mnohem barvitější názvy má tato neobyčejná ryba v angličtině. Říká se jí totiž Weedy Scorpionfish nebo Popeyed Scorpionfish což by se dalo přeložit jako „štíroryba plevelná“ respektive „štíroryba s vyvalenýma očima“.

Vymyšlený český rodový název „štíroryba“ odkazuje na příslušnost k čeledi ropušnicovitých (Scorpaenidae), kam patří i množství velmi jedovatých druhů. To, že připomíná kámen porostlý plevelem a že její oči opravdu působí trochu udiveným dojmem, můžete posoudit sami.

TIP: Kabát pro každou příležitost: Kouzelnické triky rybích chameleonů

Ne všechny ropušnice fialové jsou ovšem stejně hustě pokryty výrůstky, které připomínají rostliny. Daleko více se tato část „oděvu“ vyskytuje u jedinců žijících ve vodách bohatých na řasy, zatímco ryby přebývající v místech, která jsou holejší, pokrytá měkkými korály a houbami, mají výrůstků mnohem méně. Také barva jejich kůže má mnoho variací – od tmavě rudé a fialové až po žlutou a levandulovou. Svoji kamufláž ropušnice využije při lovu. Moc toho nenaplave, ale zůstává při dně odkud ze zálohy napadá menší ryby a bezobratlé živočichy, kteří se nechali jejím maskováním oklamat. 

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pohoří Ťan-šan nad hladinou Toktogulské přehrady postavené na řece Naryn. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Autonomní robot Cassie na závodní dráze. (foto: Oregon State University, Kegan SimsCC BY 4.0)

Věda

Mary trénovala boj od mládí a v šermu i přestřelkách se mužům vyrovnala. (ilustrace: Shutterstock)

Historie

Při pozorování částečného zatmění Slunce je nezbytné použít patřičné pomůcky, například speciální filtry, které dostatečně utlumí jas hvězdy, a ochrání tak vaše oči. (ilustrační foto: Wikimedia Commons, TomruenCC0)

Vesmír

Silná kůže nosorožců lesknoucí se v zapadajícím slunci připomíná brnění. V národním parku Čitvan žije více než 700 kusů nosorožců indických. (foto: © David Hainall)

Příroda

Filtrace se může odehrávat i přímo u zdroje, v komínech továren či elektráren. Filtrování kouřovodů ovšem pokrývá pouhou část produkce skleníkového plynu, proto je potřeba čistit jak komíny, tak ovzduší. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907