Křesťan s dobrou pověstí: Kdo mohl ve středověku vstoupit do cechu?

19.07.2019 - Redakce Tajemství české minulosti

Cechy, jako sdružení kupců a řemeslníků, měly svým vznikem zabránit rozšiřování konkurence. Své členy si však pečlivě vybíraly


Reklama

Cechovní sdružení byla zakládána hlavně ve 13.–15. století ve středověkých městech. Někde se nové cechy objevily i v 17. století, ale v těchto případech šlo nejspíš jen o výjimku. Cechy regulovaly cenu a kvalitu výrobků, organizovaly vlastní výrobu, hájily práva a zájmy svých členů, řídily příjímání nových členů i výuku tovaryšů a také skládání mistrovských zkoušek.

Pod ochranou kříže

Kromě reprezentativní a sociální funkce měly cechy i funkci náboženskou. Cechy byly i náboženská bratrstva, která byla ve městech velice vážená. Bylo obtížné se do některých těchto sdružení dostat. V kostelech měly své oltáře a každý z cechů měl i svého vlastního patrona. Do čela byl volen představený a cech se musel řídit danými cechovními regulemi. Cechy měly i vlastní znak a prapor, kterými se připomínali např. při městských slavnostech nebo náboženských svátcích.

Nešlo ale o žádné chudé skupiny kupců a řemeslníků. Disponovali i cechovní pokladnou, která se plnila příspěvky stávajících členů, poplatky učedníků i pokutami těch neposlušných. Tak si některé z cechů přišly na velké jmění, které pak většinou používali k ovlivňování městské politiky a svých zájmů. 

Bez původu není cechu

Pro příjímání nových členů měly jednotlivé cechy různé podmínky. Většinou se ale shodovaly na několika věcech. Zájemce o členství musel projít učednickými léty u některého jiného člena cechu, musel být měšťanem daného města a také musel předkládat tzv. zachovací list, který potvrzoval jeho manželský původ a řádný křest

TIP: Vůně čerstvého pečiva: Pekařina byla ve středověku zlatým řemeslem

Cechy postupem doby začaly brzdit rozvoj nových technologií, protože cechovní regule nepřály novým postupům. Staly se zastaralou institucí, která lpěla na tradicích ověřených staletími. A to se jim také stalo osudným. Během 18. a hlavně 19. století řada cechů zanikla s nástupem průmyslové revoluce. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    Tajemství české minulosti

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Křižáci v Sidónu zbudovali Mořský hrad a ve 13. století také Hrad svatého Ludvíka. Během křížových výprav bylo město několikrát dobyto a vydrancováno. Ve výřezu nalezené ostaky z masového hrobu.

Věda
Historie
Zajímavosti

Rak signální se nechává bez problému obdivovat zblízka.

Příroda

José Luis Pereira a jeho úlovek ze 13. září.

Vesmír

Letoun Junkers F13 byl po porážce Karla převezen do Budapešti, kde si jej mohli prohlédnout místní.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907