Kreveta císařská: Krásný a tajemný příživník z urozeného rodu

19.02.2021 - Marek Telička

Kreveta císařská je členovcem řádu desetinožců a stejně jako všechny ostatní krevety je velmi dobrým plavcem. Poprvé byla popsána v roce 1967.

<p>Kreveta císařská <em>(Periclimenes imperator)</em> do značné míry splývá se svým hostitelem, mořskou okurkou. Díky tomu je na zde poměrně dobře chráněná.</p>

Kreveta císařská (Periclimenes imperator) do značné míry splývá se svým hostitelem, mořskou okurkou. Díky tomu je na zde poměrně dobře chráněná.


Reklama

Kreveta císařská (Periclimenes imperator) žije v mořských mělčinách do hloubky 45 metrů a dorůstá maximální délky cca 2 centimetrů. Vyskytuje se v Indickém a Tichém oceánu a často bývá vidět v blízkosti mořských okurek (sumýšů) a nahožábrých plžů s nimiž žije ve vztahu komensalismu – tedy způsobem, z nějž pro oba neplynou benefity, ale jeden druhého využívá, přičemž mu však neškodí parazitickým způsobem

TIP: Pestrobarevné krevety harlekýni: Pomalí lovci s důmyslnou strategií

Kreveta používá sumýše jako formu pomalého transportu, ale především jako určitý štít proti predátorům. Není ovšem vyloučeno, že také odstraňuje svým hostitelům parazity, což by znamenalo, že i plži a sumýši z tohoto soužití profitují a vztah těchto dvou organismů by se pak dal označit jako symbióza.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Rytina Jiřího Jakuba Dašického průlet Velké komety nad Prahou 12. listopadu 1577. Kromě komety se na obloze objevuje pět symbolů zvěrokruhu: Beran, Ryby, Vodnář, Kozoroh a Střelec. Pod ocasem komety je půlměsíc a Saturn, zobrazený jako hvězda s astronomickým symbolem ♄. 

Historie

Když štír bodne s použitím maximální možné dávky jedu, musí pro to mít opravdu pádný důvod. V krajním případě umí štíři jed i rozprašovat a odradí tak od útoku třeba křečky (Onychomys), kteří škorpiony dokážou odzbrojit tím, že jim úplně odkousnou ocas.

Příroda
Reklama
Vesmír

Francouzští vojáci během bitvy na Marně konecm léta 1914. Během následujících let jich padlo přes 1 400 000.

Válka

Stres dokáže zbarvit vlasy na šedivo. Pořádná dovolená jim zase může vrátit jejich původní barvu.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907