Křídové útesy Anglie: Sedm couvajících sester

23.08.2016 - Marek Telička

Na jihu Anglie mezi městy Seaford a Eastbourne můžete za každého počasí spatřit Sedm sester. Tak jsou totiž pojmenovány sněhobílé křídové útesy na pobřeží Lamanšského průlivu


Reklama

Útvar se začal formovat pod mořskou hladinou před zhruba 130–60 miliony let. Výchozím materiálem pro dnešní křídový monolit byly vápenaté části drobných mořských řas a fragmenty mořských mušlí. Díky zvětrávání se v usazeninách mohly později zachytit rostliny a rozpad tohoto dodatečného organického materiálu po dobu zhruba 10 000 let vytvořil charakteristickou půdu známou pod označením rendzina.

Mizející křídový útes

Na rozdíl od jiných typů půd, u nichž lze snadno rozeznat jednotlivé vrstvy, je křídová rendzina tvořena pouze tenkou vrstvou černého humusu který přechází ve světlejší hnědou půdu. Ta už obsahuje malé kousky křídy.

Bílý křídový útes, jehož nejvyšší bod dnes ční 77 metrů nad mořskou hladinou, pak tvoří většinu celé masy. Důvodem tohoto uspořádání je nejen vysoká čistota křídy, která je z 98 % tvořena uhličitanem vápenatým, ale také nedostatek jílovitých materiálů, z nichž například v říčních údolích vzniká usazováním úrodná půda.

TIP: Skalní útvary středního Pováží aneb V krajině bílých skal

Útes Seven Sisters se čas od času objevuje v historických filmech jako „záskok“ za známé bílé útesy v Doveru, protože na rozdíl od nich se zde nevyskytuje přemíra moderních anachronismů. Mohli jste je spatřit například ve snímcích Robin Hood: Král zbojníků a v závěrečné fázi filmu Pokání.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Příroda 2009/11

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Než Zdena zjistila, co se děje s jejím tělem a duší, uběhlo mnoho let. Narodila se s rozštěpem šourku. Znamená to, že jeho pohlavní orgány se více podobaly ženským, ačkoliv byly mužské.

Zajímavosti

Potulná planeta s měsíce, na němž může být kapalná voda.

Vesmír

DiMaggigo poslední slova prý zněla: „Konečně zase uvidím Marilyn!“

Historie

Snímek z kalifornské Santa Clarity kde v listopadu 2019 šestnáctiletý střelec Nathaniel Berhow zabil dva studenty a další tři spolužáky postřelil.

Věda

Červeně vybarvené chloupky vylučují olej, žlutými oválky průduchů list dýchá.

Příroda

Sto tisíc křížů

Křesťanské poutní místo, ale také symbol odporu Litevců vůči okupačnímu sovětskému režimu. To je Hora křížů. Na uměle vybudovaný pahorek, který se nachází nedaleko litevského města Šiauliai, lidé první kříže vztyčili v první polovině 19. století na památku obětí polského listopadového povstání z roku 1831. I dnes sem poutníci přináší nové kříže a odhaduje se, že se jich na kopci tyčí již více než sto tisíc. (foto: Wikimedia Commons, Liilia MorozCC BY-SA 4.0)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907