Kronika mizejícího lidu: Indiánské kmeny na fotografiích Rolanda W. Reeda

20.04.2021 - Olga Nivnická

Až když bílá Amerika zahnala původní indiánskou populaci do rezervací, přišel čas na sentimentální mapování nenávratně vykořeněného světa…

<p>Roland W. Reed se hlásil k piktorialismu, výtvarnému směru, který usiloval o přiblížení fotografie k malbě či grafice.</p>

Roland W. Reed se hlásil k piktorialismu, výtvarnému směru, který usiloval o přiblížení fotografie k malbě či grafice.


Reklama

Roland W. Reed (1864–1934) pocházel z Wisconsinu, ale hranice pro něj nic neznamenaly. Pracoval na pile v Minnesotě i stavbě železnice. Měl srdce dobrodruha a sjezdil Arkansas, Texas i Nové Mexiko. Od dětství rád kreslil a později začal i fotografovat. Nakonec si v Montaně otevřel vlastní fotografické studio a vydělával pěkné peníze na portrétování svých spoluobčanů.

TIP: Milovník divochů: George Catlin se stal nejslavnějším malířem indiánů

Po osmi letech však výnosný byznys prodal a vydal se na pozoruhodnou misi – celé dva roky fotografoval v rezervaci Red Lake místní indiány. To byl ale jen začátek – přesídlil do Kallispelu, brány do národního parku Glacier, a odtud vyrážel na své cesty, aby na pozadí Skalistých hor nafotil dechberoucí snímky a zároveň jedinečný dokument o životě přežívající indiánské populace…

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Delfíni umí při náhlém vynoření usměrnit tvorbu bublinek dusíku tak, aby se jim nedostávaly do krevního oběhu a nekolovaly po těle. (foto: Unsplash, NOAA, CC0)

Příroda

Portrétová fotografie Emila Holuba s neodmyslitelnou tropickou přilbou. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Model blízkého planetárního systému TRAPPIST-1. (foto: NASA, R. Hurt, T. PyleCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Archeologové v Izraeli objevili 44 byzantských zlatých mincí a další cenné předměty. (foto: Israel Antiquities Authority, Dafna GazitCC BY 4.0)

Věda

Turecká obsluha kulometu s rakousko-uherským instruktorem. (foto: Jiří Ráčil, oldphoto.info -se souhlasem k publikování)

Válka

Nezamhouřit oka

Shattered | rok: 2014 | počet sezon: 1

V reality show Shattered se deset účastníků nechalo zavřít v domě plném skrytých kamer a měli za úkol vydržet týden bez spánku. Denně přitom podstupovali testy, aby se určilo, na koho dlouhodobá bdělost dopadá nejhůř. Tito jedinci se pak utkávali v různých výzvách a nejslabší museli dům opustit. Na vítěze čekalo v přepočtu 4,1 milionu korun, suma se však snižovala pokaždé, když někdo ze soutěžících zavřel oči na déle než deset sekund. Zatímco někteří usnuli, jiní prodělávali halucinace či dramatické změny chování. Farah Clareová nakonec zůstala vzhůru celých 178 hodin a odnesla si čtyři miliony korun. (foto: Unsplash, Alexandra Gorn, CC0)

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907