Krvavé avokádo: Víte, čemu říkají britští chirurgové „avokádová ruka“?

05.09.2018 - Kateřina Helán Vašků

Pestřejší kuchyně sebou nese i nová zdravotní rizika. Víte, čemu britští chirurgové říkají „avokádová ruka“?


Reklama

Avokádo se dnes v kuchyních i restauracích objevuje poměrně často a jeho popularita stále stoupá. Masité ovoce bohaté na zdravé tuky s sebou ovšem v poslední době přináší neobvyklý problém – stále totiž vzrůstá počet lidí, kteří se zranili při jeho přípravě

Lékaři z britské asociace plastických chirurgů už dokonce pro zmíněné zranění vymysleli speciální název – „avokádová ruka“. Například v nemocnici Chelsea and Westminster Hospital registrují průměrně čtyři takové pacienty týdně.

TIP: Nebezpečí skryté v bochníku? Jak odhalit celiakii a alergii na lepek

„Lidé nečekají, že koupená avokáda mohou být velmi zralá, a mají jen minimální povědomí o tom, jak s nimi nakládat,“ vysvětluje Simon Eccles, někdejší prezident sekce plastické chirurgie Královské lékařské společnosti. Někteří zkrátka krájejí ovoce v ruce a neuvědomí si, že jeho velkou část zabírá tvrdá pecka – nůž jim pak často sjede na kůži.  

Ačkoliv zranění s přízviskem „avokádová ruka“ vypadá na první pohled banálně, ve skutečnosti může být poměrně vážné. Dojde-li k poškození nervů a šlach, vyžádá si léčba i měsíce.

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Jizvy chudoby: konžský frank

kde: Demokratická republika Kongo | nejvyšší inflace: 511 % (2000)

Demokratická republika Kongo vlastní jedny z největších zásob mědi a kobaltu na světě a nechybí jí ani ropa. O vývoz všech tří surovin sice země opírá svou ekonomiku, která je momentálně na vzestupu, nicméně dlouhé roky občanských válek a nestabilní politické situace v ní napáchaly přetrvávající škody. Nejvyšší inflace byla v zemi naměřena v roce 2000, kdy se zvýšila o 511 procent. Od té doby sice znehodnocení prudce kleslo, ve státě však stále žije přes 60 procent obyvatel pod úrovní chudoby. 

Zajímavosti
Věda

Pražský hrad (kolem roku 1400). Za Lucemburků, především pak za Karla IV. se hrad románský proměnil v gotický. Královský palác byl přestavěn podle „galského způsobu“ a francouzská gotika se měla odrážet i ve stavbě katedrály. (zdroj: Archiv výzkumu Pražského hradu)

Historie

Umělecká představa stanice Tchien-kung 3, která má vzniknout do roku 2022. (zdroj: CNSA)

Vesmír
Zajímavosti

Součástí japonských sil byla i největší bitevní loď na světě Jamato. (zdroj: Wikimedia Commons (Yamato Museum, Shizuo Fukui, volné dílo)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907