Které hvězdy severní oblohy slouží k astronavigaci?

07.05.2022 - Michal Švanda

Ve dne se v případě potřeby lze navigovat podle Slunce, ale co v noci? Které hvězdy severní oblohy slouží k astronavigaci?

<p>Celkem se používá 57 navigačních hvězd plus Polárka.</p>

Celkem se používá 57 navigačních hvězd plus Polárka.


Reklama

Jste na jachtě uprostřed Atlantiku, jenže v bouři udeří do stěžně blesk a zcela vyřadí veškerou elektroniku na palubě. Nefunguje rádio, satelitní telefon ani navigace, porucha postihla i kompas. Od osudu bludného Holanďana vás dělí jen sextant a vytisknuté navigační tabulky, které jste si pro jistotu vzali s sebou. 

Ve dne sice můžete navigovat podle Slunce, ale co v noci? Na temné obloze spatříte několik tisíc hvězd: Přibližný směr k severu ukazuje Polárka, což ovšem k určení pozice nestačí. V minulosti bylo vybráno 57 dalších stálic, pro něž jsou vypočteny tzv. efemeridy neboli zdánlivá poloha v určitém čase. Proměříme-li jejich skutečnou pozici pomocí sextantu, lze porovnáním s tabulkami vypočítat polohu tzv. substelárního bodu, a tudíž i pozici na Zemi.

TIP: Noční obloha v květnu: K vidění budou střípky Halleyovy komety i zatmění Měsíce

Námořní tabulky sloužily již starověkým Babyloňanům a dodnes tvoří součást námořních almanachů. Jako navigační hvězdy se přitom zcela přirozeně vybírají pouze ty nejjasnější – kromě Polárky například Aldebaran z Býka, Sirius z Velkého psa či Spica z Panny.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Bakchův chrám patří mezi nejzachovalejší starořímské stavby v Baalbeku i na celém světě. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Soutěž o titul nejošklivějšího psa se konala 24. června 2022 v Petalumě v Kalifornii. Vítězem se stal Pan Smíšek (Mr. Happy Face). (foto: The World's Ugliest Dog)

Revue
Věda

Setkání minulosti s budoucností – jezdec Pony Expressu míjí dělníky vztyčující telegrafní sloupy. (foto: Shutterstock)

Historie

Mars Sample Return je plánovaná vysoce komplexní robotická mise k planetě Mars, která by měla dopravit zpět na Zemi vzorky marsovské horniny. (foto: NASA/ESA/JPL-Caltech, CC0)

Vesmír

Samohybná houfnice Wespe zničená v Normandii. Armáda ji nakonec upřednostnila před Geschützwagenem Ivb für 10,5-cm leFH 18/1. (foto: Wikimedia Commons, W.wolnyCC0)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907