Které profese umírají na covid-19 nejčastěji: Kuchaři, pekaři, zemědělci a dělníci

01.02.2021 - Martin Reichman

V Kalifornii evidují v souvislosti s nemocí covid-19 22 % tzv. nadúmrtí. Ze statistik přitom vyplývá, že mezi nejohroženější profese patří kuchaři, pekaři a lidé v pracující v zemědělství. Proč koronavirus dopadá právě na ně?


Reklama

Vědci z Kalifornské univerzity v San Francisku zveřejnili závěry své (doposud nerecenzované) studie, podle které jsou za nejrizikovější povolání v souvislosti s koronavirem považováni kuchaři, lidé obsluhující balicí a plnicí linky, pracovníci v zemědělství, pekaři a stavební dělníci. U všech těchto profesí je riziko úmrtí na koronavirus dokonce vyšší než u zdravotníků, včetně těch, kteří pracují na koronavirových odděleních.

Údaje vědci čerpali z úmrtních listů zemřelých obyvatel Kalifornie od března do října loňského roku. V Kalifornii v tomto období zemřelo o 22 % více lidí ve věku 18 až 65 let, než kolik činní dlouhodobý průměr.

TIP: Povolání s příchutí smrti: Tohle jsou statisticky nejrizikovější zaměstnání

Podle vědců není primární příčinou vyšší úmrtnosti lidí z potravinářského a zemědělského průmyslu (ne)dostupnost nebo snad nízká kvalita ochranných pomůcek. Větší roli podle nich hrají socioekonomické efekty – pracovníci v potravinářství se ve větší míře rekrutují ze skupin žijících pod hranicí chudoby (roční příjem pro jednotlivce 12 760 $, případně 26 200 $ pro čtyřčlennou rodinu). Často také žijí v přeplněných bytech, kde se nákaza snadno šíří. Mnoho z nich také pracuje za nízkou mzdu, často bez zdravotního pojištění a je tak pro ně extrémně složité s nemocí ulehnout. Vyšší míru úmrtnosti vědci evidují také u Afroameričanů a Latinoameričanů, přičemž opět jde o skupiny s vyšší mírou nezaměstnanosti a lidi, kteří pracují za nejnižší mzdy.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nález zhruba 25 tisíc let staré sošky se stal vědeckou senzací, která k moravským vykopávkám přitáhla zraky světových odborníků. Do Věstonic dorazil obdivovat poklady historie i velikán francouzské archeologie Henri Begouën.

Zajímavosti

Jeden z mnoha výhledů na jezero Cuicocha korunované dvojicí ostrovů.

Příroda

Chtřestýšovec Protobothrops mucrosquamatus - jeden z jedovatých hadů, jejichž genom vědci porovnávali s tím lidským.

Zajímavosti
Vesmír
Historie

Mozek pacienta s Creutzfeldtovou–Jakobovou chorobou. Šipky ukazují místa zasažená prionem.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907