Láhev šampaňského produkuje podobnou rázovou vlnu jako letící tryskáč

24.09.2019 - Stanislav Mihulka

<p>Šampaňské přináší zábavu i samotným otevřením lahve</p>

Šampaňské přináší zábavu i samotným otevřením lahve


Reklama

V láhvi šampaňského se může ukrývat leccos. Bublinky, bujarý večírek, bolení hlavy, ale také pozoruhodné fyzikální jevy. Zjistili to francouzští badatelé během nepochybně veselého vědeckého výzkumu, jehož zásadní součástí bylo šest lahví růžového šampaňského Vranken Pommery.

Před otevřením lahve šampaňského se těsně pod zátkou nachází směs natlakovaného oxidu uhličitého a vodní páry. Když je šampaňské otevřeno a zátka vystřelí pryč, tento plyn vyletí z lahve ven. V krátkém okamžiku plyn vychladne a začne kondenzovat, čímž vzniká bělavý výtrysk suchého ledu, který se řítí z lahve nadzvukovou rychlostí.

TIP: Jak pořádně oslavit let na oběžnou dráhu? Sklenkou vesmírného šampaňského!

Když badatelé sledovali moment otevření lahve šampaňského s využitím vysokorychlostní kamery, objevili takzvané Machovy disky. To jsou specifické rázové vlny, které obvykle vídáme při letu raket nebo tryskových letounů. Machovy disky se objeví ve výtryscích oxidu uhličitého a vodní páry z lahve, aby zase zmizely o pár milisekund později.

  • Zdroj textu:

    IFL Sciences

  • Zdroj fotografií: CC0 Creative Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Velryby se potápějí za potravou a z hlubin stoupají zpět, pouze když se potřebují nadechnout. U hladiny pak vypouštějí výměšky bohaté na železo a dusík, jež slouží fytoplanktonu k růstu. 

Zajímavosti

Zmrzlý skřivan ze severovýchodní Sibiře

Věda

Šílený Mike s raketou na parní pohon

Vesmír

 Rozbíjení zvonů v rámci jejich rekvizice, Čechy 1915

 

Válka

Dvojbarevné oko

Sibiřský husky se pyšní zářivýma modrýma nebo hnědýma očima, přičemž se občas stává, že každé oko má jinou barvu. Dokonce dochází i ke křížení přímo v jednom oku, kdy je část modrá a zbytek hnědý. Psi jsou částečně barvoslepí a vidí některé odstíny žluté a modré. Ostatní barvy se jim jeví jako odstíny šedi.  

Zajímavosti

Brusinky s citrusy fungují jako účinná dezinfekce

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907