Láhev šampaňského produkuje podobnou rázovou vlnu jako letící tryskáč

24.09.2019 - Stanislav Mihulka

<p>Šampaňské přináší zábavu i samotným otevřením lahve</p>

Šampaňské přináší zábavu i samotným otevřením lahve


Reklama

V láhvi šampaňského se může ukrývat leccos. Bublinky, bujarý večírek, bolení hlavy, ale také pozoruhodné fyzikální jevy. Zjistili to francouzští badatelé během nepochybně veselého vědeckého výzkumu, jehož zásadní součástí bylo šest lahví růžového šampaňského Vranken Pommery.

Před otevřením lahve šampaňského se těsně pod zátkou nachází směs natlakovaného oxidu uhličitého a vodní páry. Když je šampaňské otevřeno a zátka vystřelí pryč, tento plyn vyletí z lahve ven. V krátkém okamžiku plyn vychladne a začne kondenzovat, čímž vzniká bělavý výtrysk suchého ledu, který se řítí z lahve nadzvukovou rychlostí.

TIP: Jak pořádně oslavit let na oběžnou dráhu? Sklenkou vesmírného šampaňského!

Když badatelé sledovali moment otevření lahve šampaňského s využitím vysokorychlostní kamery, objevili takzvané Machovy disky. To jsou specifické rázové vlny, které obvykle vídáme při letu raket nebo tryskových letounů. Machovy disky se objeví ve výtryscích oxidu uhličitého a vodní páry z lahve, aby zase zmizely o pár milisekund později.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Sciences

  • Zdroj fotografií: CC0 Creative Commons

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pazourkové pěstní klínu, objevené před 100 lety v Anglii, zřejmě vyrobili příslušníci druhu člověka heidelberského (Homo heidelbergensis). (ilustrace: University of Cambridge, Gabriel UguetoCC BY 4.0)

Věda

Přemyslovští králové – Vratislav II., Vladislav II., Přemysl Otakar I., Václav I., Přemysl Otakar II., Václav II. a Václav III. (ilustrace: panovnici.estranky.cz)

Historie

Kruh života 

Javier Murcia | Chování  | 2. místo

Útok zachycený na snímku předvídal Javier Murcia dlouho před tím, než k němu došlo. Všiml si totiž zřejmě nemocného pyskouna zelenavého, jak těžkopádně plave směrem k porostu, kde se ukrýval dravý kanic písmenkový. Samotný výpad trval doslova pouhý okamžik a predátor byl poté natolik zaměstnaný polykáním kořisti, že se k němu potápěč dostal takřka na dosah ruky. (foto: Underwater Photographer Of The Year 2022, © Javier Murcia)

Revue

K prevenci psychických potíží vznikla řada opatření, jako posílání různých překvapení, dárků či oblíbených jídel. Na palubě ale nesmějí chybět ani antidepresiva a samozřejmě léky proti nespavosti. (foto: Unsplash, CashCC0)

Vesmír

Americký letoun Douglas TBD Devastator, který se účastnil neúspěšného útoku na Tulagi. (foto: Wikimedia Commons, U.S. Navy, CC0)

Válka

Experimenty ve Francii a ve Španělsku ukázaly, že po kávě se hůře odolává svodům nákupů. (foto: PixabayCC0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907