Lebka tyrannosaura se v USA vydražila za šest milionů dolarů

Lebku tyrannosaura rexe nalezenou v Jižní Dakotě vydražila v pátek newyorská aukční síň Sotheby's za 6,1 milionů dolarů (zhruba 141 milionů korun).

11.12.2022 - Zuzana Rychlá a ČTKLebku tyrannosaura rexe, kterou aukční dům Sotheby's označuje za jednu z nejcelistvějších dosud nalezených sad lebečních kostí, získal anonymní dražitel. Přibližně 76 milionů let stará lebka přezdívaná „Maximus“ byla nalezena na soukromém pozemku v americkém státě Jižní Dakota. Lebka měří zhruba dva metry, váží kolem 90 kilogramů a z 39 kostí je původních 30. Chybějící části jsou vyrobené z pryskyřice.

TIP: Nejpodivnější aukce: Kolik stojí smysl života nebo duch mrtvého dědečka?

Přestože odborníci dražby vědecky cenných kosterních pozůstatků kritizují, zejména ve Spojených státech jsou velmi populární. Letos v létě byla za podobnou částku v New Yorku vydražena kostra obřího masožravého gorgosaura a nedlouho předtím za 12 milionů dolarů také kostra dinosaura druhu Deinonychus antirrhopus. V roce 2020 vynesla dražba kostry tyrannosaura rexe více než 30 milionů dolarů. Bodec z ocasu stegosaura se prodal za více než 20 000 dolarů a zub tyrannosaura rexe  za více než 100 000 amerických dolarů.


Další články v sekci