Tradiční medicíny používají různé podivné ingredience. Jednou z nich jsou i čerstvě rostoucí parohy
Prastarý čínský princip rovnováhy dvou soupeřících sil, jin a jang, nešanuje jelenovité, ale ani jiná zvířata. Tygry se snaží obírat o kosti, medvědy o žlučník a všechno, co nosí parohy, právě o tuto samčí ozdobu hlavy. Měkké rostoucí parohy zvané panty využívá tradiční orientální medicína déle než 2 000 let. Při dosažení 2/3 své maximální délky bývají odřezány a mumifikovány několikanásobným varem a vysušením při teplotě 60-70 °C, nebo naopak zmrazeny a vysušeny ve vakuové sušičce. Tradičně bývají krájeny na tenké plátky, nověji zpracovávány do léčiv – od tablet po tinktury či injekce.
Špička a střední část mají prospívat dětem, horní a střední část proti revmatoidní artritidě a zánětu kostní dřeně. Dolní část má vymítat stařeckou osteoporózu.
TIP: Tradiční čínská medicína: Tisícileté kořeny čínské medicíny sahají jen 70 let nazpět
V 17. a 18. století se nejdražší panty v Číně vyvažovaly zlatem. Vyhubení jelenů v mnohých oblastech střední Asie a Číny si vynutilo zakládání jeleních farem, nejprve v carském Rusku. Pant je u savců nejrychleji rostoucí tkání, u jelena wapiti nebo soba denně přibývají až o 2 cm. Pro mimořádný obsah tuků, polysacharidů, kolagenu, sulfátů a kyselin, mnoho z těchto látek používá moderní medicína ke zmírnění nejrůznějších potíží s kostmi i chrupavkou.
Shutterstock
RevueVedle pilota má Air Car pojmout i trojici spolucestujících. (foto: Profimedia/Lazzarini Design)
VědaArcheologům se poprvé podařilo nalézt zbytky dřevěných hrotů z římské éry, které měly odradit útočníky. Hroty fungovaly podobně jako ostraný drát nebo žiletkový plot. (ilustrační foto: Unsplash, Hunter James, CC0)
HistorieStříbro nalezené v Kutné hoře vedlo krále k vydání horního zákoníku a ražbě pražských grošů, „tvrdé měny“ středověku. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)