Léčivé parohy: Proč kvůli nim umírali jeleni

30.06.2013 - Eva Srbová

Tradiční medicíny používají různé podivné ingredience. Jednou z nich jsou i čerstvě rostoucí parohy


Reklama

Prastarý čínský princip rovnováhy dvou soupeřících sil, jin a jang, nešanuje jelenovité, ale ani jiná zvířata. Tygry se snaží obírat o kosti, medvědy o žlučník a všechno, co nosí parohy, právě o tuto samčí ozdobu hlavy. Měkké rostoucí parohy zvané panty využívá tradiční orientální medicína déle než 2 000 let. Při dosažení 2/3 své maximální délky bývají odřezány a mumifikovány několikanásobným varem a vysušením při teplotě 60-70 °C, nebo naopak zmrazeny a vysušeny ve vakuové sušičce. Tradičně bývají krájeny na tenké plátky, nověji zpracovávány do léčiv – od tablet po tinktury či injekce.

Špička a střední část mají prospívat dětem, horní a střední část proti revmatoidní artritidě a zánětu kostní dřeně. Dolní část má vymítat stařeckou osteoporózu. V 17. a 18. století se nejdražší panty v Číně vyvažovaly zlatem. Vyhubení jelenů v mnohých oblastech střední Asie a Číny si vynutilo zakládání jeleních farem, nejprve v carském Rusku. Pant je u savců nejrychleji rostoucí tkání, u jelena wapiti nebo soba denně přibývají až o 2 cm. Pro mimořádný obsah tuků, polysacharidů, kolagenu, sulfátů a kyselin, mnoho z těchto látek používá moderní medicína ke zmírnění nejrůznějších potíží s kostmi i chrupavkou.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: ShutterstockDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nejstarší dosavadní doklad o užívání opia pochází z Mezopotámie - 3400 let př. n. l. Sumerové označovali mák setý, z něhož se opium získává, jako „radostnou rostlinu“. Samotný název „opium“  pochází ze starověké řečtiny (ópion) a znamená „šťáva z rostliny“. (foto: Unsplash, Tim Cooper, CC0)

Věda
Zajímavosti

O psy po zesnulé královně Alžbětě II. se podle britských médií bude starat její syn Andrew. (foto: Profimedia)

Revue

Jakýkoliv pokus o dodatečnou úpravu, umazání části textu nebo jeho vyškrábání perořízkem po sobě na ovčí kůži zanechal viditelnou vadu na povrchu. (ilustrační foto: PixabayCC0)

Historie

Příslušníci Wehrmachtu v civilu tráví slunečný den v jedné z francouzských vil. (foto: Wikimedia Commons, Joachim DöhlerCC BY-SA 4.0)

Válka

Neptun na výřezu snímku kamery NIRCam, ze 12. července 2022. (foto: NASA, ESA, CSA, STScI; Joseph DePasqualeCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907