Jihoafrický ledumahadi musel být ohromujícím zjevem období spodní jury
Asi před 30 lety objevili vědci v jihoafrické provincii Svobodný stát, což je bývalé Oranžsko, pár kostí zajímavého dinosaura. Paleontologové ale až nedávno v těchto kostech rozpoznali jedince ve věku asi 14 let, doposud neznámého druhu sauropodního dinosaura.
Býložravý dinosaurus dostal jméno Ledumahadi mafube, což v místním jazyku Sesotho znamená „ohromné zahřmění za úsvitu“. Ledumahadi svojí velikostí odpovídal asi dvojnásobku slona afrického. Dosahoval výšky v bocích kolem 4 metrů a váhy 12 tun. Tito obři žili v období spodní jury, asi před 200 miliony let.
TIP: Vědci na Sahaře objevili pozůstatky dinosaura velkého jako autobus
Odborníci jsou přesvědčeni, že ve své době byl ledumahadi jedním z největších, ne-li největším suchozemským tvorem. Přitom je ledumahadi jedním z prvních známých sauropodů. Svou velikostí se podobá známým obřím sauropodům. Výrazně se ale od nich lišil velmi objemnými končetinami. Jeho zjev musel být skutečně ohromující.
University of the Witwatersrand
VesmírMlhovina v Andromedě
Galaxie M31 je od Země vzdálena 2,54 milionu světelných roků. V průměru měří 220 tisíc světelných let, tudíž je za dobrých podmínek viditelná jako mlhavý obláček v souhvězdí Andromedy – odtud používané označení „mlhovina v Andromedě“. Na základě nových poznatků bylo v roce 2010 potvrzeno, že M31 vznikla jako důsledek srážky dvou menších útvarů zhruba před osmi miliardami let: Dokládají to dvě černé díry v jejím středu. Kolize galaxií – tzv. galaktický kanibalismus – představovaly v minulosti jeden z mechanismů, jak se utvářely velké hvězdné ostrovy.