Lék na diabetes dokáže snížit tělesnou hmotnost až o 20 procent

13.02.2021 - Stanislav Mihulka

Preparát, který byl původně určený k léčbě diabetu, se ukazuje jako mimořádně efektivní v boji s obezitou…


Reklama

Dánský preparát Semaglutid vznikl v roce 2012 k léčbě diabetu 2. stupně. V roce 2017 se ale ukázalo, že velmi dobře funguje i k léčbě obezity – jeho podání snižuje pocit hladu a celkovou chuť na jídlo. Již první klinické studie slibovaly zajímavé výsledky – v rámci 3. fáze testování došlo u sledovaného vzorku pacientů k úbytku tělesné hmotnosti o 14,9 %. Nejnovější studie britského Centre for Obesity Research, která zahrnovala výrazně větší počet testovaných, ukazuje dokonce ještě lepší výsledky.

Badatelé do výzkumu zahrnuli celkem 1 961 lidí ze 16 zemí Evropy, Asie a severní i jižní Ameriky. Jejich průměrná hmotnost byla 105 kilogramů a nikdo z nich se neléčil s diabetem. Účastníci experimentu dostávali jednou týdně podkožní injekci s 2,4 miligramy Semaglutidu. Šlo tak o stejné množství preparátu jako při testech v roce 2017.

TIP: Nová hormonální injekce pomůže proti obezitě, navíc bez vedlejších účinků

Po 68 týdnech experimentu tito lidé shodili průměrně 15,3 kilogramu. 35 procent z nich přitom zhublo o více než pětinu původní tělesné hmotnosti. Jde o doposud nejlepší výsledek, jaký byl v redukci tělesné váhy dosažen pomocí nějakého léku. Semaglutid podle vědců dokáže snížit hmotnost člověka tak, jak se doposud dařilo jen díky operaci žaludku. V Česku je Semaglutid dostupný pouze na lékařský předpis pod obchodním názvem Ozempic.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií:

    Pixabay (Peter Stanic CC0)
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Historikové zmiňují, že od první velké morové nákazy až do poloviny 18. století se Poveglia stala poslední zastávkou na cestě nejméně 160 tisíc lidí. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Kometa v souhvězdí Velké medvědice. (ilustrační foto: NASA.APOD, Alessandro FalesiediCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Vyhlídkový autobus nejznámější české cestovní kanceláře, společnosti Čedok, zastavil na turisticky nejexponovanějším místě republiky: před orlojem Staroměstské radnice v centru Prahy. (foto: ČTK, kolorováno)

Historie

Německá bitevní loď Bismarck během zkoušek. (foto: Wikimedia Commons, BundesarchivCC-BY-SA 3.0)

Válka

Krátce před maturitou absolvoval Jakub Zemek, rodák z Uherského Hradiště, výcvik v kosmickém středisku NASA. (foto: archiv Jakuba Zemka)

Revue

Počátky revmatoidní artritidy se projevují bolestí a otokem kloubů, nejčastěji kolenních a u prstů na rukou. (foto: Profimedia)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907