Lék na diabetes dokáže snížit tělesnou hmotnost až o 20 procent

13.02.2021 - Stanislav Mihulka

Preparát, který byl původně určený k léčbě diabetu, se ukazuje jako mimořádně efektivní v boji s obezitou…


Reklama

Dánský preparát Semaglutid vznikl v roce 2012 k léčbě diabetu 2. stupně. V roce 2017 se ale ukázalo, že velmi dobře funguje i k léčbě obezity – jeho podání snižuje pocit hladu a celkovou chuť na jídlo. Již první klinické studie slibovaly zajímavé výsledky – v rámci 3. fáze testování došlo u sledovaného vzorku pacientů k úbytku tělesné hmotnosti o 14,9 %. Nejnovější studie britského Centre for Obesity Research, která zahrnovala výrazně větší počet testovaných, ukazuje dokonce ještě lepší výsledky.

Badatelé do výzkumu zahrnuli celkem 1 961 lidí ze 16 zemí Evropy, Asie a severní i jižní Ameriky. Jejich průměrná hmotnost byla 105 kilogramů a nikdo z nich se neléčil s diabetem. Účastníci experimentu dostávali jednou týdně podkožní injekci s 2,4 miligramy Semaglutidu. Šlo tak o stejné množství preparátu jako při testech v roce 2017.

TIP: Nová hormonální injekce pomůže proti obezitě, navíc bez vedlejších účinků

Po 68 týdnech experimentu tito lidé shodili průměrně 15,3 kilogramu. 35 procent z nich přitom zhublo o více než pětinu původní tělesné hmotnosti. Jde o doposud nejlepší výsledek, jaký byl v redukci tělesné váhy dosažen pomocí nějakého léku. Semaglutid podle vědců dokáže snížit hmotnost člověka tak, jak se doposud dařilo jen díky operaci žaludku. V Česku je Semaglutid dostupný pouze na lékařský předpis pod obchodním názvem Ozempic.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií:

    Pixabay (Peter Stanic CC0)

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Londýnské prostitutky z Lady Juliany položily základy nové australské populace.

Historie

Zřícený dron na Bolsa Chica. Kvůli jeho havárii zřejmě zahynula prakticky celá budoucí generace zdejších rybáků západních.

Věda

Infarktové pochutiny

Pokud jste na dietě, do restaurace Heart Attack Grill v americkém Las Vegas rozhodně nechoďte. Na kalorie se tam totiž nehledí. Naopak – čím víc toho sníte, tím lépe. V imaginárním nemocničním zařízení navíc provokativně oděné servírky coby „sestřičky“ přijímají objednávky neboli „recepty“ od zákazníků – „pacientů“. Nabídka „léčby“ zahrnuje mimo jiné osminásobný hamburger téměř z kila hovězího masa. Heart Attack Grill zkrátka není pro žádné troškaře. A přestože byl název zamýšlen jako vtip, několik srdečních příhod, a dokonce i úmrtí zákazníků už restaurace bohužel zaznamenala…

Revue
Vesmír

Pralesnička drobná (Oophaga pumilio) žije ve Střední Americe od Nikaraguy po Panamu. Je známá díky bohaté škále variet, která čítá 15–30 různých zbarvení.

Příroda

Z deníku výpravy lze vyčíst, že začínala velmi optimisticky a mezi jejími členy nepanovalo žádné pnutí. Později byli někteří členové expedice nalezeni jen ve spodním prádle, jiným chyběly kusy tváře.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907