Lék proti nespavosti probral nepohyblivého a němého pacienta

09.10.2020 - Stanislav Mihulka

<p>Prostředek proti nespavosti Zolpidem paradoxně budí pacienty z komatózního stavu.</p>

Prostředek proti nespavosti Zolpidem paradoxně budí pacienty z komatózního stavu.


Reklama

Nizozemským odborníkům, které vedl Hisse Arnts z Amsterdam University Medical Center, se povedl malý zázrak. Použitím běžného léku proti nespavosti se jim podařilo probrat pacienta s poškozeným mozkem, který nebyl schopný samostatně se pohybovat, jíst ani mluvit. Bylo to sice jen dočasné, ale takové experimenty nám napovídají, jak vlastně mozek funguje a jak bychom mohli podobným pacientům pomoci.

Jde o dnes 37letého muže jménem Richard, který se před osmi lety dramaticky dusil kusem masa. Bylo to tak vážné, že jeho mozek po nějaký čas trpěl závažným nedostatkem kyslíku. Nějako dobu se zdálo, že se pacient zlepšuje. Pak ale uvízl ve stavu takzvaného akinetického mutismu, v němž se nemůže hýbat ani mluvit. Je neustále při vědomí, ale ve zvláštním mrákotném stavu, v němž nereaguje na bolest, hlad či žízeň a nevyjadřuje žádné emoce.

TIP: Neurologové objevili malou část mozku, která funguje jako vypínač vědomí

Tomuto pacientovi začali lékaři podávat lék zvaný Zolpidem. Používá jako rychle působící prostředek proti nespavosti a působí i jako halucinogen s velmi proměnlivými účinky. Podobné experimenty se odehrály již dříve a Zolpidem se v nich osvědčil. Dvacet minut poté, co pacient tento lék dostal, poprvé po osmi letech sám od sebe promluvil. Po chvíli byl schopen sám chodit a také telefonovat.

Richard poté dostával Zodiac opakovaně. Po každé dávce byl až dvě hodiny aktivní. Když ale dostával lék několik dní po sobě, došlo ke dramatickému poklesu jeho účinnosti. Při méně častém užívání lék fungoval. Badatelé skenovali aktivitu mozku pacienta před podáním léku a po něm, aby zjistili, co se v takovém mozku děje a jak bychom to v budoucnu mohli řešit.

 

 

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dole snímek Arsia Mons, v horní části zhroucená část padesátimetrového lávového tunelu na úbočí Arsia Mons, zachycený kamerou HiRISE

Vesmír

Alexandr Veliký si získal oddanost vojáků svým kouzlem osobnosti.

Zajímavosti

Bitva u Stalingradu skončila německou potupnou porážkou a zajetím několika desítek tisíc mužů.

Válka

Červené a oranžové podzimní zbarvení nasvědčuje tomu, že v listech je obsaženo větší množství antokyanů.

Příroda

Událost, známá jako železniční neštěstí v Montparnassu, se objevila i v trikové scéně Scorseseova filmu Hugo a jeho velký objev či na obalu jednoho alba hardrockové skupiny Mr. Big.

Historie

O transport amerických speciálů na Takur Ghar se staraly vrtulníky MH-47E Chinook.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907