Neurologové objevili malou část mozku, která funguje jako vypínač vědomí

15.02.2020 - Stanislav Mihulka

Jak probrat mozek z hlubokého bezvědomí? Podle vědců to jde přesně cíleným elektrickým šokem


Reklama

Mozek je nesmírně komplikovaný orgán, jehož fungování ještě v mnoho ohledech nerozumíme. Američtí vědci nedávno experimentovali s makaky a zjistili přitom, že mozek má „vypínač“. Když zasáhli elektrickým proudem o specifické frekvenci jednu malou oblast mozku makaků, kteří byli v hlubokém bezvědomí pod sedativy, makakové se ihned probrali do normálního vědomého stavu.

Takto „zapnutí“ makakové měli otevřené oči, normálně se hýbali a reagovali na své okolí. Ve chvíli, kdy do zmíněné oblasti mozku přestala proudit elektřina, makakové po pár sekundách zavřeli oči, znehybněli a opět upadli do hlubokého bezvědomí. Aby „vypínač mozku“ fungoval, musí vše proběhnout velice přesně.

TIP: Vědci dokázali zvýšit kreativitu lidského mozku: Není to ale zadarmo

Mozek se vypíná v oblasti centrálního laterálního thalamu, která se nachází hned nad mozkovým kmenem. Tam je nutné zasáhnout elektrickou stimulací přesně zvolená místa, která jsou od sebe vzdálená 200 miliontin metru. Je k tomu třeba použít elektrický proud o frekvenci 50 hertzů v krátkých výbojích. Když tyto podmínky nejsou splněny, mozek se nevzbudí. Můžeme se vsadit, že se dotyčná oblast mozku stane objektem lékařského výzkumu. Mohlo by to pomoci například lidem, kteří jsou dlouhé roky v bezvědomí.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Událost, známá jako železniční neštěstí v Montparnassu, se objevila i v trikové scéně Scorseseova filmu Hugo a jeho velký objev či na obalu jednoho alba hardrockové skupiny Mr. Big.

Historie

O transport amerických speciálů na Takur Ghar se staraly vrtulníky MH-47E Chinook.

Válka

Modré šipky ukazují nově objevené slinné žlázy

Věda

Kamera pro cizí světy Lunar ExoCam

Vesmír

Zbarvení samců a samiček se liší hlavně v oblasti genitálií. Pokud v intimních partiích kosatky při výskoku nad hladinu zahlédnete bílý ovál se třemi černými skvrnami, jde o samici.

Zajímavosti

Leopold II. se svou početnou rodinou. Se svou ženou Marií Ludovikou Španělskou měl 16 dětí (12 synů a 4 dcery).

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907