Neurologové objevili malou část mozku, která funguje jako vypínač vědomí

15.02.2020 - Stanislav Mihulka

Jak probrat mozek z hlubokého bezvědomí? Podle vědců to jde přesně cíleným elektrickým šokem


Reklama

Mozek je nesmírně komplikovaný orgán, jehož fungování ještě v mnoho ohledech nerozumíme. Američtí vědci nedávno experimentovali s makaky a zjistili přitom, že mozek má „vypínač“. Když zasáhli elektrickým proudem o specifické frekvenci jednu malou oblast mozku makaků, kteří byli v hlubokém bezvědomí pod sedativy, makakové se ihned probrali do normálního vědomého stavu.

Takto „zapnutí“ makakové měli otevřené oči, normálně se hýbali a reagovali na své okolí. Ve chvíli, kdy do zmíněné oblasti mozku přestala proudit elektřina, makakové po pár sekundách zavřeli oči, znehybněli a opět upadli do hlubokého bezvědomí. Aby „vypínač mozku“ fungoval, musí vše proběhnout velice přesně.

TIP: Vědci dokázali zvýšit kreativitu lidského mozku: Není to ale zadarmo

Mozek se vypíná v oblasti centrálního laterálního thalamu, která se nachází hned nad mozkovým kmenem. Tam je nutné zasáhnout elektrickou stimulací přesně zvolená místa, která jsou od sebe vzdálená 200 miliontin metru. Je k tomu třeba použít elektrický proud o frekvenci 50 hertzů v krátkých výbojích. Když tyto podmínky nejsou splněny, mozek se nevzbudí. Můžeme se vsadit, že se dotyčná oblast mozku stane objektem lékařského výzkumu. Mohlo by to pomoci například lidem, kteří jsou dlouhé roky v bezvědomí.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nikdy nekombinujte víc analgetik dohromady a nepolykejte další tabletu dřív než v povoleném odstupu.

Zajímavosti

Kněžna Jekatěrina Dašková byla blízkou přítelkyní carevny Kateřiny II. Veliké. Měla významnou roli při palácovém převratu v roce 1762, díky němuž Kateřina II. nastoupila na trůn.

Historie

Německý ovčák je známý svojí věrností, inteligencí a vyrovnaností. Intenzivní šlechtění ale vedlo k jeho značnému zatížení genetickými chorobami.

Věda
Vesmír

Jeden ze Západofríských ostrovů Ameland. Za odlivu je možné k němu dojít suchou nohou z pět kilometrů vzdáleného pobřeží Waddenzee.

Cestování

Německý člun S 204 se v květnu 1945 vzdává v britském přístavu Felixstowe.

 

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907