Lékaři varují: Vzduch v indickém Dillí připomíná plynovou komoru

10.11.2017 - Stanislav Mihulka

Znečištění v některých částech Dillí v současné době třicetkrát přesáhlo limity Světové zdravotnické organizace. Vidět je pouze na pár metrů

Znečištění v některých částech Dillí třicetkrát přesáhlo limity Světové zdravotnické organizace, vidět je někde pouze na pár metrů.
Znečištění v některých částech Dillí třicetkrát přesáhlo limity Světové zdravotnické organizace, vidět je někde pouze na pár metrů.

Reklama

Úřady v indickém hlavním městě Dillí nařídily kvůli extrémnímu smogu omezení dopravy. V týdnu od 13. do 17. listopadu budou moci vyjíždět jen auta se sudou, nebo lichou poznávací značkou. Podobná opatření použily v minulosti také úřady v Číně. Zavřené jsou rovněž všechny školy.

TIP: Chcete si pořídit nové auto? Právo k nákupu je třeba získat v loterii

Místní politik Arvind Kejriwal situaci v hlavním městě přirovnal k plynové komoře. Radnice rovněž omezila některé stavební práce a zvýšila poplatky za parkování, aby lidi od jezdění autem odradila. Zda bude mít opatření praktický dopad není jisté - podobné omezení nařídila vláda již minulý rok. Podle odborníků ale k čistšímu ovzduší nepřispělo. Smog si už teď vybírá svou daň, převážně ekonomickou, když dochází k problémům s dopravou na silnicích, železnici, a také na letištích.

Nemocnice v Dillí se plní pacienty s dýchacími obtížemi. Dýchat vzduch v Dillí je jako vykouřit 50 cigaret denně, říká o současné situaci doktor Arvind Kumar, chirurig z místní nemocnice Sir Ganga Ram.

  • Zdroj textu:

    Guardian, BBC, IFL Science

  • Zdroj fotografií: CC0 Creative Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Na koňském hřbetě závodila Lata od roku 1916, Velkou pardubickou však ovládla až v roce 1937.

Zajímavosti

Mapa dávného města Mahendraparvata. Dřívější nálezy zeleně, mapování LiDARem hnědě.

Věda

Sonda Viking během testů na Zemi

Vesmír

Mnohé stroje MiG-17F vietnamského letectva měly dost nápadité kamufláže.

Válka

Nejznámější zemětřesení v Lisabonu vypuklo 1. listopadu 1755 v 9:40 ráno. Považuje se za jedno z nejničivějších a nejvíce smrtících zemětřesení v historii Evropy.

Historie
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907