Lékaři varují: Vzduch v indickém Dillí připomíná plynovou komoru

10.11.2017 - Stanislav Mihulka

Znečištění v některých částech Dillí v současné době třicetkrát přesáhlo limity Světové zdravotnické organizace. Vidět je pouze na pár metrů

Znečištění v některých částech Dillí třicetkrát přesáhlo limity Světové zdravotnické organizace, vidět je někde pouze na pár metrů.
Znečištění v některých částech Dillí třicetkrát přesáhlo limity Světové zdravotnické organizace, vidět je někde pouze na pár metrů.

Reklama

Úřady v indickém hlavním městě Dillí nařídily kvůli extrémnímu smogu omezení dopravy. V týdnu od 13. do 17. listopadu budou moci vyjíždět jen auta se sudou, nebo lichou poznávací značkou. Podobná opatření použily v minulosti také úřady v Číně. Zavřené jsou rovněž všechny školy.

TIP: Chcete si pořídit nové auto? Právo k nákupu je třeba získat v loterii

Místní politik Arvind Kejriwal situaci v hlavním městě přirovnal k plynové komoře. Radnice rovněž omezila některé stavební práce a zvýšila poplatky za parkování, aby lidi od jezdění autem odradila. Zda bude mít opatření praktický dopad není jisté - podobné omezení nařídila vláda již minulý rok. Podle odborníků ale k čistšímu ovzduší nepřispělo. Smog si už teď vybírá svou daň, převážně ekonomickou, když dochází k problémům s dopravou na silnicích, železnici, a také na letištích.

Nemocnice v Dillí se plní pacienty s dýchacími obtížemi. Dýchat vzduch v Dillí je jako vykouřit 50 cigaret denně, říká o současné situaci doktor Arvind Kumar, chirurig z místní nemocnice Sir Ganga Ram.

  • Zdroj textu:

    Guardian, BBC, IFL Science

  • Zdroj fotografií: CC0 Creative Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

El Comandante Fidel Castro - Pro Bílý dům představoval vládce Havany úhlavního nepřítele. CIA údajně jen v letech 1959–1963 provedla neuvěřitelných 638 pokusů o atentát.

Zajímavosti

Jedovatá a nebezpečná homolice síťkovaná

Věda

Vizualizace hvězdy s obří magnetickou skvrnou - Skvrna je jasná, zabírá až čtvrtinu povrchu hvězdy a je způsobena magnetickým polem hvězdy. Při rotaci hvězdy se skvrnu objevuje a mizí na polokouli přivrácené k Zemi, což způsobuje pozorovatelné změny jasnosti hvězdy.

Vesmír

Albert Eduard byl požitkář a nic na tom nezměnil ani sňatek s princeznou Alexandrou.

Historie

Vojáci museli využívat každé příležitosti k odpočinku, během samotné bitvy jich ale moc nebylo

Válka

Růžová záplava v ohrožení

Obří hejno plameňáků růžových nedaleko keňského jezera Nakuru je oblíbenou turistickou atrakcí. Turismus zde generuje příjmy okolo 1,3 milionu dolarů měsíčně (v přepočtu asi 30 milionů korun). Jezero ale trpí značným znečištěním a poklesem hladiny. V záchraně jezera a jeho růžových obyvatel se proto angažuje místní neziskové sdružení.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907