Lékařská marihuana je poprvé testována k léčbě nádorů mozku

10.08.2021 - Stanislav Mihulka

Po úspěšném začátku vstupuje konopný sprej Sativex do 2. fáze prvních klinických testů léčby glioblastomu – nejčastějšího a nejagresivnějšího primárního mozkového nádoru


Reklama

Sativex, známý též jako Nabiximols, je ústní sprej založený na extraktu z konopí. Používá se k mírnění nepříjemných symptomů roztroušené sklerózy. V roce 2011 bylo zjištěno, že účinné látky z konopí, tedy především tetrahydrokanabinol (THC) a kanabidiol (CBD), omezují růst nádorů mozku, v buněčných kulturách a u myší. 

Tým odborníků, který vede Susan Short z britské University of Leeds, v dohledné době zahájí další kolo prvních klinických testů tohoto druhu, které ověří využití spreje Sativex v léčbě nádorů mozku u lidských pacientů. V nadcházejícím kole se testů zúčastní 232 pacientů s mozkovým nádorem glioblastomem z 15 britských nemocnic. Dvě třetiny z nich dostanou Sativex v kombinaci s chemoterapeutickým přípravkem temozolomidem a zbývají třetina placebo.

TIP: Pomoc v nemoci: Marihuana podporuje duševní kondici pacientů s HIV

Shortová s kolegy letos zveřejnila výsledky 1. fáze těchto klinických testů, kterého se zúčastnilo 27 pacientů s glioblastomem. Jeho cílem bylo ověřit bezpečnost léčby Sativexem s temozolomidem u lidí. 1. fáze testů dopadla výtečně. I když úvodní část klinických testů nebyla zaměřena na hodnocení úspěšnosti léčby, i v tomto směru jsou výsledky slibné. Po uplynutí jednoho roku žilo 83 procent účastníků, kteří dostali tuto léčbu, zatímco pacientů s placebem žilo jen 44 procent.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Winston Churchill s manželkou Clementine na návštěvě v Soestdijkském paláci. Vedle Churchilla stojí princ Bernhard a nizozemská královna Juliána s dětmi.

Historie

V Cockaigne neexistovala nouze, násilí, ba ani práce a pečené husy tam létaly přímo do úst.

Zajímavosti

Fukušimské tritium bude podle vědců v mořské vodě v nesmírně malé koncentraci, odpovídající extrémně zředěným homeotickým přípravkům.

Věda

Kamenná exoplaneta GJ 367b obkrouží svou mateřskou hvězdu za pouhých osm hodin. Na jejím povrchu zřejmě panuje teplota kolem 1 500 °C.

Vesmír

Chvostoskoci (Collembola) jsou řádem šestinohých bezobratlých živočichů, kteří v širším smyslu patří mezi hmyz. Žijí v půdě nebo na jejím povrchu, někdy však i na vodní hladině či na okrajích ledovců. Už podle tohoto výčtu je zřejmé, že jde o velmi odolnou a přizpůsobivou skupinu.

Příroda
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907