Léky na cholesterol účinně likvidují buňky některých nádorů

16.03.2020 - Stanislav Mihulka

<p>Jeden z léků (pitavastin), dokázal „zneškodnit“ téměř všechny nádorové buňky, aniž by ovlivňoval množství lidských buněk kolem. </p>

Jeden z léků (pitavastin), dokázal „zneškodnit“ téměř všechny nádorové buňky, aniž by ovlivňoval množství lidských buněk kolem. 


Reklama

Statiny jsou léky, která se používají ke snižování hladiny některých tuků v krvi. Jsou dobré na cholesterol a osvědčily se jako prevence infarktu a mrtvice u rizikových pacientů. Jak se ale zdá, nebude to zdaleka vše. Američtí vědci a lékaři nedávno zjistili, že některé statiny dokáží „vyhladovět“ buňky nádorů.

Ukázalo se, že statiny účinně zasahují proti nádorovým buňkám, které nesou mutaci zvanou PTEN. Obzvláště jeden ze statinů, pitavastin, dokázal „zneškodnit“ téměř všechny nádorové buňky, aniž by ovlivňoval množství lidských buněk kolem. Vědci k tomuto výsledky dospěli, když procházeli databázi 2 500 léků schválených americkou agenturou FDA a zjišťovali, který z nich by mohl fungovat proti nádorům.

TIP: Příjemné překvapení: Léky proti jiným nemocem zabíjejí nádorové buňky

Když badatelé pozorovali nádorové buňky zasažené statinem, všimli si, že se umírající buňky přestávají hýbat. To jim naznačilo, že je statiny připravily o energii. Když pak vědci označili fluoreskujícím barvivem proteiny, které buňka často využívá jako zdroj energie, bylo patrné, že umírající nádorové buňky zhasínají. Zdravé buňky naopak fluoreskovaly bez potíží. Vše nasvědčuje tomu, že statiny opravdu dovedou nádorové buňky zevnitř vyhladovět tím, že naruší jejich práci s energií a živinami.

Reklama




Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Množství masivních staveb včetně teras, věží opevnění, suchých příkopů a jiných obranných struktur vedlo vědce k přesvědčení, že šlo především o pevnost. (foto: iStock)

Historie

Szent István krátce předtím, než klesl ke dnu. V pozadí sesterský Tegetthoff. (foto: Wikimedia Commons, NHHCCC0)

Válka

Davidova socha Michelangela Buonarrotiho z let 1501–1504 je v současné době považována za jedno z nejlepších sochařských vyobrazení mužského těla v renesančním stylu. (foto: Wikimedia Commons, Benjamín Núñez GonzálezCC BY-SA 4.0)

Zajímavosti

Luňák červený (Milvus milvus) je nápadný svým hluboce vykrojeným ocasem. Většina těla je zbarvena rezavě hnědě, místy s nádechem do červena. Oči dospělých ptáků mají světlou, téměř bílou barvu. (foto: Shutterstock)

Příroda

Ludwig Van Beethoven na obraze Josepha Karla Stielera z roku 1820. (foto: Wikimedia Commons, JK StielerCC0)

Věda

Ilustrace zachycuje výron oblaku trosek po impaktu sondy DART (NASA) na povrch planetky Dimorphos. Obrázek vznikl s pomocí detailních snímků planetky, které pořídila kamera DRACO na palubě sondy DART těsně před impaktem. (zdroj: ESO, M. KornmesserCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907