Let nákladní lodi Dragon odložilo zplesnivělé krmivo pro myši

05.12.2018 - Stanislav Mihulka

Myší experiment Rodent Research-8 způsobil odložení startu rakety SpaceX. Druhý pokus je naplánován na dnešek

<p>Start rakety Falcon 9 s nákladní lodí Dragon 19. února 2017. K ISS má dnes zamířit stejná loď.</p>

Start rakety Falcon 9 s nákladní lodí Dragon 19. února 2017. K ISS má dnes zamířit stejná loď.


Reklama

Na úterý 4. prosince 2018 byl naplánovaný start nosné rakety Falcon 9, která měla vynést automatickou nákladní loď Dragon k Mezinárodní vesmírné stanici. Jde o stejnou kosmickou loď, která již letěla k ISS 19. února 2017. Ke startu z Mysu Canaveral ale nakonec nedošlo. A mohou za to myši.

Přesněji řečeno, nikoliv přímo myši, ale jejich krmení. Dragon totiž mimo jiné veze na palubu ISS i myší experiment Rodent Research-8 (RR-8). Když ale technici SpaceX v pondělí 3. prosince nakládali tento experiment do lodi Dragon, tak zjistili, že některé potravní tyčinky pro pokusné hlodavce zplesnivěly. Zní to nevinně, podle představitelů NASA ale nebylo možné potravní tyčinky včas vyměnit. A čtyřicet myší v experimentu by nemělo dost jídla.

Jednodenní odklad startu lodi Dragon

Odklad ale nejspíš nebude moc dlouhý. Nový termín startu mise byl určený na středu 5. prosince, krátce po 19. hodině našeho času. Pravděpodobnost startu je relativně vysoká - meteorologové dávají startu 90% šanci.

TIP: Nový úspěch SpaceX: Použitá kosmická loď Dragon je opět ve vesmíru

Smyslem myšího experimentu RR-8 je výzkum biologických mechanismů, které souvisejí se stárnutím a s chorobami vyššího věku. Experiment vychází z toho, že podle dosavadních poznatků pobyt na oběžné dráze urychluje stárnutí. Proto má smysl detailně pozorovat myši a jejich kondici na oběžné dráze. Výsledky podobných experimentů by nakonec mohly přinést nové léků proti stárnutí.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Live Science

  • Zdroj fotografií: SpaceX



Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Jaderný test z 25. července 1946 (označovaný jako „B – Baker“) se vůbec poprvé v dějinách uskutečnil pod hladinou moře. Američané při něm spustili bombu do hloubky 27 metrů a odpálili; naráz se tak vzedmulo půl milionu tun vody a 50 z 92 lodí bylo rozmetáno na prach. (foto: Wikimedia Commons, Library of CongressCC0)

Zajímavosti

Pouštní krajina s mustatilem v popředí snímku. Na podobném místě nalezli archeologové sedm tisíc let staré obětiště obsahující lidské a zvířecí ostatky. (foto: PLoS ONE, Melissa KennedyCC BY-SA 4.0)

Věda

Hrající si slůňata – stále v bezpečné blízkosti dohlížejících samic. (foto: Marek Velechovský - se souhlasem k publikování)

Příroda

V bitvě u Hradce Králové, známé také jako bitva u Chlumu či u Sadové, se na obou stranách dohromady utkalo na 430 000 mužů. S výjimkou bitvy u Lipska v roce 1813 nebojovalo nikde jinde za celé 19. století víc vojáků. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Argentinské kukuřičné pole s tváří Lionela Messiho. (foto: Profimedia)

Revue

Hvězdný terminátor představuje rozhraní mezi osvětlenou a neosvětlenou stranou planety. (ilustrace: University of California, Irvine, Ana LoboCC BY 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907