Chyba počítače zavinila selhání zážehu raketového pohonu VSS Unity. Piloti ale se strojem v pořádku nouzově přistáli
V sobotu 12. prosince 2020 se uskutečnil další plánovaný letový test cestovního raketoplánu typu SpaceShipTwo, VSS Unity. Tento suborbitální raketoplán s raketovým pohonem a lidskou posádkou vyvíjí společnost Virgin Galactic Richarda Bransona. Měl to být první let na hranici vesmíru.
Cílem testu mělo být dosažení výšky přes 80 kilometrů. Namísto toho se ale raketoplán VSS Unity dostal do pouhých 12 kilometrů, a pak se vrátil na zem. Start a první fáze letu přitom probíhaly bez problémů a nic nenaznačovalo možné komplikace. Pak se ale nepodařilo zažehnout raketový pohon a raketoplán musel v podstatě nouzově přistát.
Je to neúspěch, ale podle všeho nedošlo k žádným závažným škodám. Příčinou zřejmě byla porucha počítače. Podle ředitele společnosti Michaela Colglaziera kvůli této poruše nebyla dokončena sekvence zážehu raketového pohonu. Nakonec to ale nebyl fatální problém a posádka s raketoplánem úspěšně přistála.
TIP: Cestovní raketoplán SpaceShipTwo poprvé dosáhl kosmického prostoru
Navzdory této nehodě jsou Virgin Galactic, jejich ředitel, i posádka VSS Unity pozitivně naladěni. Raketoplán i piloti jsou v pohodě. Na kosmodromu Spaceport America v Novém Mexiku mají Virgin Galactic několik náhradních motorů. Raketoplán teď projde zevrubnou kontrolou a brzy by se měl opět odlepit od země.
VálkaSzent István krátce předtím, než klesl ke dnu. V pozadí sesterský Tegetthoff. (foto: Wikimedia Commons, NHHC, CC0)
VědaLudwig Van Beethoven na obraze Josepha Karla Stielera z roku 1820. (foto: Wikimedia Commons, JK Stieler, CC0)
VesmírIlustrace zachycuje výron oblaku trosek po impaktu sondy DART (NASA) na povrch planetky Dimorphos. Obrázek vznikl s pomocí detailních snímků planetky, které pořídila kamera DRACO na palubě sondy DART těsně před impaktem. (zdroj: ESO, M. Kornmesser, CC BY-SA 4.0)
ZajímavostiPavoučí samečci udělají takřka cokoliv, aby neskončili na pomyslném oltáři lásky. Ne vždy se jim to ale podaří. (foto: Shutterstock)