Letový test cestovního raketoplánu Virgin Galactic ukončila porucha

16.12.2020 - Stanislav Mihulka

Chyba počítače zavinila selhání zážehu raketového pohonu VSS Unity. Piloti ale se strojem v pořádku nouzově přistáli

<p>Nosný letoun VMS EVE nese raketoplán VSS Unity</p>

Nosný letoun VMS EVE nese raketoplán VSS Unity


Reklama

V sobotu 12. prosince 2020 se uskutečnil další plánovaný letový test cestovního raketoplánu typu SpaceShipTwo, VSS Unity. Tento suborbitální raketoplán s raketovým pohonem a lidskou posádkou vyvíjí společnost Virgin Galactic Richarda Bransona. Měl to být první let na hranici vesmíru.

Cílem testu mělo být dosažení výšky přes 80 kilometrů. Namísto toho se ale raketoplán VSS Unity dostal do pouhých 12 kilometrů, a pak se vrátil na zem. Start a první fáze letu přitom probíhaly bez problémů a nic nenaznačovalo možné komplikace. Pak se ale nepodařilo zažehnout raketový pohon a raketoplán musel v podstatě nouzově přistát.

Dobrý konec vše spraví

Je to neúspěch, ale podle všeho nedošlo k žádným závažným škodám. Příčinou zřejmě byla porucha počítače. Podle ředitele společnosti Michaela Colglaziera kvůli této poruše nebyla dokončena sekvence zážehu raketového pohonu. Nakonec to ale nebyl fatální problém a posádka s raketoplánem úspěšně přistála.

TIP: Cestovní raketoplán SpaceShipTwo poprvé dosáhl kosmického prostoru

Navzdory této nehodě jsou Virgin Galactic, jejich ředitel, i posádka VSS Unity pozitivně naladěni. Raketoplán i piloti jsou v pohodě. Na kosmodromu Spaceport America v Novém Mexiku mají Virgin Galactic několik náhradních motorů. Raketoplán teď projde zevrubnou kontrolou a brzy by se měl opět odlepit od země.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: Virgin GalacticDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vstupem USA do války přibyly na západní frontu statisíce vojáků, s jejichž pomocí se konečně podařilo zvrátit poměr sil a zajistit vítězství nad centrálními mocnostmi. (foto: Alamy)

Válka

Keltská polozemnice v archeoparku Nasavrky. (foto: Shutterstock)

Historie

Dospívající samec vydává při spatření člověka varovný výkřik. Dá se říct, že tento jedinec je usazen uprostřed „spižírny“. (foto: Shutterstock)

Příroda

Výzkumníci objevili dosud neznámou imunitní reakci uvnitř nosu, která bojuje proti virům způsobujícím infekce horních cest dýchacích. Další testy odhalily, že tato ochranná reakce je při nižších teplotách výrazně slabší – a to zvyšuje pravděpodobnost nákazy. (foto: Profimedia)

Věda

Osamělá akácie v roce 1961. (foto: Wikimedia Commons, Michel MazeauCC BY-SA 2.0)

Zajímavosti
Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907