Levný želvobot C-Turtle se učí pohybovat v poušti: Možná se podívá na Mars

30.05.2017 - Stanislav Mihulka

Roboti z kartonu za 70 dolarů možná zamíří i na Mars

C-Turtle -<p>Želvoboti se možná vypraví i na Mars</p>
C-Turtle -

Želvoboti se možná vypraví i na Mars


Reklama

Pouště jsou náročné pro živočichy i rostliny, náročnou výzvu ale představují i pro roboty. Pro inženýry není vůbec snadné naprogramovat stroje, které by se osvědčily v pohyblivém a proměnlivém terénu. Jednou z možností, jak takový úkol zvládnout, je nechat roboty, ať se v poušti naučí pohybovat vlastními silami. Právě tenhle přístup zvolili inženýři Arizonské státní univerzity.

TIP: 3D tištěný robot s měkkými končetinami zvládne obtížný terén

Univerzitní vývojáři postavili extrémně levného robota z kartonu, jehož pohyb připomíná želvu. Želvobot C-Turtle přijde na pouhých 70 dolarů (přibližně 1 650 Kč) a pokud se osvědčí, vyrazí zneškodňovat miny. V budoucnu by možná mohl zamířit i na průzkum Marsu a dalších těles Sluneční soustavy.

  • Zdroj textu:

    Arizona State University

  • Zdroj fotografií: Charlie Leight/ASU Now

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Tučňák císařský (535 m)

Zástupce ptačí říše si obvykle s ponorem do velkých hloubek nespojujeme, přesto i mezi nimi najdeme skutečného mistra. Je jím tučňák císařský (Aptenodytes forsteri), obyvatel ledové Antarktidy a největší ze všech současných tučňáků. Kromě skvělého přizpůsobení mrazu disponuje také hydrodynamickým tvarem těla a předními končetinami přeměněnými na účinná pádla, která z něj činí skvělého plavce i potápěče. Tučňáci se při lovu potravy v podobě ryb, korýšů a hlavonožců často potápí do více než stometrové hloubky. V některých případech pak provádí ponor až ke dnu mělčích moří a dostávají se tak do hloubek několika set metrů. Absolutním zaznamenaným rekordem je zatím 535 metrů, kterého dosáhla mladá samička v oblasti zvané McMurdo Sound.

S překvapivým zjištěním o nevšedních potápěčských dovednostech tučňáků přišel roku 1971 americký fyziolog Gerry Kooyman. Ten připevnil tučňákům na tělo malé zařízení, registrující hloubku ponoru. Výsledkem bylo zjištění, že tučňákům nečiní problém ponořit se do hloubek kolem 265 metrů na dobu až 18 minut.

Příroda

Zámek Valtice

Historie

Stalin si dobře zapamatoval slabost carské policie, která lidi „jen“ posílala do exilu. Své protivníky pak rovnou střílel.

Zajímavosti
Vesmír

Hexakoptéra Acecore Noa s „filmařskou“ výbavou

Věda

Loď Crew Dragon vynesla do kosmu raketa Falcon 9.

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907