Lichtenštejni milovali luxus: V Lednici si nechali instalovat dokonce výtah

25.07.2018 - Janka Ryšánek Schmiedtová

Na břehu řeky Dyje, kousek od města Mikulov, stojí zámek Lednice. Toto sídlo zapsané i v UNESCO, vystavěli v u nás nezvyklém tudorském stylu a své návštěvníky nadchne nejenom interiéry s mramorovými krby, ale i rozlehlým zámeckým parkem s historickým palmovým skleníkem!

<p>Zámek patří k nejvelkolepějším šlechtickým sídlům u nás</p>

Zámek patří k nejvelkolepějším šlechtickým sídlům u nás


Reklama

První zmínku o sídle stojícím v těchto místech lze nalézt v dokumentech olomouckého biskupa Roberta z roku 1222. Tehdy se zde nacházela patrně gotická tvrz s dvorcem. Velká historie se tu však začala psát trochu později, koncem 13. století, kdy se držiteli Lednice a Mikulova stali Lichtenštejni původem ze Štýrska, tehdy ještě docela neznámý rod. Postupně ale, a to nejen chytrými sňatky, získali pozemky na obou stranách moravsko rakouské hranice, a tak se z rodu stal jeden z nejbohatších a  nejmocnějších v našich zemích! 

Z tvrze nádherným zámkem

V 16. století nechal snad Hartmann II. z Lichtenštejna zbořit středověkou vodní tvrz a nahradil ji renesančním zámkem. Na sklonku 17. století jej další generace proměnily v barokní sídlo s rozlehlou architektonicky řešenou zahradou a monumentální jízdárnou. Dnešní vzhled Lednici vtiskla přestavba v letech 1846 až 1858. Držitel zámku Alois Josef  II. z Lichtenštejna, diplomat působící v dalekém Londýně, kam byl vyslán i na korunovaci královny Viktorie, tehdy pověřil architekta Jiřího Wingelmüllera: „Vídeň mě začala nudit, přestavte mé letní sídlo do té tolik moderní anglické gotiky a já budu pořádat své oblíbené letní slavnosti tady!“ V té době zámek slouží hlavně k reprezentaci a tak se není čemu divit, že jeho majitel chce jen to, co je nejvíc v módě! Pravidelně se na Lednici sjíždějí vzácní hosté z celé Evropy, kteří v nádherných sálech slaví a hodují celé dny i noci. 

Jen to nejlepší! 

V prvním patře zámku jsou soukromé apartmány, kde bydlí rodina a  služebnictvo. V druhém podlaží se pak nacházejí pokoje pro děti a jejich guvernantky. Všechny místnosti jsou, jak se sluší a patří, luxusně zařízeny a architekt nešetří ani na výzdobě interiérů: nechybějí drahé ozdobné klenby, štuky a vyřezávané stropy. V celém sídle jsou také pece, kterými se díky důmyslnému systému proudění horkého vzduchu místnosti vytápějí. Ani u toho ale architekti nekončí, na zámku Lednice jsou instalovány i jedny z prvních výtahů v historii!

TIP: Stavba s puncem orientu: Minaret v lednicko-valtickém areálu

K zámku přiléhá také skleník, kde se pěstovaly drahé exotické rostliny, a rozsáhlý park v anglickém a francouzském stylu plný romantických staveb. Za návštěvu zcela jistě stojí turecký minaret nebo maurská vodárna! A když i po tom všem budete mít stále chuť poznávat a obdivovat, zajděte do zámeckého podzemí. Tam se nachází grotta, umělá krápníková jeskyně, na niž se během budování použily i skutečné krápníky! 

Reklama

  • Zdroj textu:

    100+1 historie

  • Zdroj fotografií: Pixabay

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ze 144 sekvenovaných vzorků jich 45 – zhruba třetina – obsahovala žraločí DNA. Nejčastěji identifikovanými druhy byli žralok modrý, žralok hedvábný a žralok bělocípý. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Podle bulharských matematiků je chování Sluneční soustavy je velice stabilní. Jsou proto přesvědčeni, že náš planetární systém vydrží nejméně 100 tisíc let. (ilustrace: NASACC BY-SA 4.0)

Vesmír

(foto: Pexels, cottonbro, CC0)

Reklama

Oficiální výsledky sčítání z roku 1921 nebyly přijaty příznivě příslušníky národnostních menšin. Napočítáno jich totiž bylo méně než v roce 1910. (foto: PixabayCC0)

Historie

Sověti nasadili tanky T-54 (na snímku) a T-55 také během okupace Československa v srpnu 1968. (foto: Wikimedia Commons, František DostálCC BY-SA 4.0)

Válka

Při užívání antibiotik je úmrtnost nakažených břišním tyfem zhruba 1-4 procenta, u neléčených pacientů vzrůstá až na 20 procent. (ilustrace: Shutterstock)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907