Lichtenštejni milovali luxus: V Lednici si nechali instalovat dokonce výtah

25.07.2018 - Janka Ryšánek Schmiedtová

Na břehu řeky Dyje, kousek od města Mikulov, stojí zámek Lednice. Toto sídlo zapsané i v UNESCO, vystavěli v u nás nezvyklém tudorském stylu a své návštěvníky nadchne nejenom interiéry s mramorovými krby, ale i rozlehlým zámeckým parkem s historickým palmovým skleníkem!

<p>Zámek patří k nejvelkolepějším šlechtickým sídlům u nás</p>

Zámek patří k nejvelkolepějším šlechtickým sídlům u nás


Reklama

První zmínku o sídle stojícím v těchto místech lze nalézt v dokumentech olomouckého biskupa Roberta z roku 1222. Tehdy se zde nacházela patrně gotická tvrz s dvorcem. Velká historie se tu však začala psát trochu později, koncem 13. století, kdy se držiteli Lednice a Mikulova stali Lichtenštejni původem ze Štýrska, tehdy ještě docela neznámý rod. Postupně ale, a to nejen chytrými sňatky, získali pozemky na obou stranách moravsko rakouské hranice, a tak se z rodu stal jeden z nejbohatších a  nejmocnějších v našich zemích! 

Z tvrze nádherným zámkem

V 16. století nechal snad Hartmann II. z Lichtenštejna zbořit středověkou vodní tvrz a nahradil ji renesančním zámkem. Na sklonku 17. století jej další generace proměnily v barokní sídlo s rozlehlou architektonicky řešenou zahradou a monumentální jízdárnou. Dnešní vzhled Lednici vtiskla přestavba v letech 1846 až 1858. Držitel zámku Alois Josef  II. z Lichtenštejna, diplomat působící v dalekém Londýně, kam byl vyslán i na korunovaci královny Viktorie, tehdy pověřil architekta Jiřího Wingelmüllera: „Vídeň mě začala nudit, přestavte mé letní sídlo do té tolik moderní anglické gotiky a já budu pořádat své oblíbené letní slavnosti tady!“ V té době zámek slouží hlavně k reprezentaci a tak se není čemu divit, že jeho majitel chce jen to, co je nejvíc v módě! Pravidelně se na Lednici sjíždějí vzácní hosté z celé Evropy, kteří v nádherných sálech slaví a hodují celé dny i noci. 

Jen to nejlepší! 

V prvním patře zámku jsou soukromé apartmány, kde bydlí rodina a  služebnictvo. V druhém podlaží se pak nacházejí pokoje pro děti a jejich guvernantky. Všechny místnosti jsou, jak se sluší a patří, luxusně zařízeny a architekt nešetří ani na výzdobě interiérů: nechybějí drahé ozdobné klenby, štuky a vyřezávané stropy. V celém sídle jsou také pece, kterými se díky důmyslnému systému proudění horkého vzduchu místnosti vytápějí. Ani u toho ale architekti nekončí, na zámku Lednice jsou instalovány i jedny z prvních výtahů v historii!

TIP: Stavba s puncem orientu: Minaret v lednicko-valtickém areálu

K zámku přiléhá také skleník, kde se pěstovaly drahé exotické rostliny, a rozsáhlý park v anglickém a francouzském stylu plný romantických staveb. Za návštěvu zcela jistě stojí turecký minaret nebo maurská vodárna! A když i po tom všem budete mít stále chuť poznávat a obdivovat, zajděte do zámeckého podzemí. Tam se nachází grotta, umělá krápníková jeskyně, na niž se během budování použily i skutečné krápníky! 

  • Zdroj textu:

    100+1 historie

  • Zdroj fotografií: Pixabay

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Start Saturnu V s Apollem 11.

Vesmír

Starší ženy často nepovažují nošení kruhů za nic mimořádného. Za dlouhá léta si na těžkou ozdobu zvykly.

Zajímavosti

Pistole na drony DroneGun MkIII

Věda

Geostacionární komunikační satelit SES-15

Reklama
Historie

Párek supermasivních černých děr před srážkou

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907