Lidé zřejmě potřebují v zimě více spánku, naznačuje nová studie z Německa

Výčitky na adresu lidí, kteří v zimě mají problém vylézt z postele, nejsou podle vědců na místě. Nový výzkum naznačuje, že lidé v chladných měsících zřejmě potřebují více spánku a měli by své návyky uzpůsobit tomuto ročnímu období

21.02.2023 - Zuzana RychláTým německých vědců zkoumal 292 lidí, kteří podstoupili spánkové studie zvané polysomnografie. Ty se pravidelně provádějí u pacientů, kteří mají potíže se spánkem. Jsou požádáni, aby spali přirozeně ve speciální laboratoři bez budíku, a lze sledovat kvalitu a typ spánku i jeho délku. Po vyloučení osob užívajících léky ovlivňující spánek, technických chyb a těch, kteří mohli vynechat první fázi REM, zůstalo v nové studii 188 pacientů.

Kratší a méně kvalitní

Analýza lidí, kteří se zúčastnili spánkové studie, ukázala, že v zimě zřejmě zažívají zhruba o 30 minut delší úseky takzvané REM fáze spánku. Jde o spánkovou fázi, ve které se nám zdají sny a kterou charakterizují rychlé pohyby očí. Během REM fáze se zvyšuje mozková aktivita, lidem se mohou zdát sny a za noc se několikrát opakuje. REM fáze také přímo souvisí s cirkadiánními hodinami ovlivňovanými změnou světla. I u městské populace, u které se předpokládá méně kvalitní spánek, lidé v zimě zažívají delší REM fázi než v létě. 

Výzkum také ukázal, že v nejchladnějších měsících roku lidé nespí tak hluboce jako například na podzim. Podle vědců byla celková doba spánku v zimě zhruba o hodinu delší než v létě, ale tento výsledek nepovažovali za statisticky významný.

TIP: Mezi dvěma spánky: Je pro nás dělený spánek přirozenější?

„Sezónnost je všudypřítomná u všech živých bytostí na této planetě. Přestože přes zimu podáváme nezměněné výkony, lidská fyziologie se v únoru nebo březnu snižuje a člověk má pocit, že tzv. běží naprázdno,“ řekl spoluautor studie Dieter Kunz. „Obecně platí, že společnosti musí přizpůsobit spánkové návyky včetně délky a načasování spánku ročnímu období, nebo přizpůsobit školní a pracovní rozvrhy sezonním potřebám,“ dodal.

Pokud by se výsledky studie podařilo zopakovat u lidí se zdravým spánkovým cyklem, poskytlo by to první důkaz o potřebě přizpůsobit spánkové návyky ročním obdobím. Například tím, že by se v chladnějších a tmavších měsících chodilo spát o něco dříve.


Další články v sekci