Lovci vraků objevili v Labradorském moři vrak lodi polárníka Shackletona

Lovci vraků objevili nedaleko kanadského pobřeží vrak lodi, na které před 102 lety zemřel legendární polárník Ernest Shackleton. 

17.06.2024 - Martin ReichmanExpedice vedená Kanadskou královskou geografickou společností (RCGS) objevila u pobřeží Newfoundlandu a Labradoru historický vrak lodi Quest. Nalezené plavidlo sloužilo jako poslední expediční loď sira Ernesta Shackletona během jeho výpravy na přelomu let 1921 a 1922. Slavný polárník zemřel na jeho palubě 5. ledna 1922 ve věku 47 let.

„Nalezení Questu představuje jednu ze závěrečných kapitol výjimečného příběhu sira Ernesta Shackletona,“ prohlásil vedoucí expedice John Geiger, generální ředitel Kanadské královské geografické společnosti. „Shackleton byl známý svou odvahou a brilantními vůdčími schopnostmi v krizových situacích. Tragickou ironií je, že jeho vlastní smrt byla jedinou, ke které došlo na některé z lodí pod jeho přímým velením.“

Poslední plavba

Shackleton na svou poslední výpravu k antarktickému pobřeží vyrazil 17. září 1921. Když po 109 dnech zakotvil v Grytvikenu na ostrově Jižní Georgie, skolil polárníka masivní infarkt, ze kterého se již neprobral. Tím skončily všechny vyhlídky na uskutečnění původního programu expedice.

Cesta lodi Quest tím ale zdaleka neskončila. Poté, co byla prodána norské společnosti, se plavidlo vydalo na několik dalších expedic, než skončilo jako loď používaná k lovu tuleňů. Potopila se 5. května 1962 poté, co ji rozdrtil led v Labradorském moři u Kanady, kde se ji nyní podařilo znovu nalézt.

Návrat po 62 letech

Samotnému objevu předcházela precizní příprava. Badatelé prozkoumali historické lodní deníky a mapy a porovnali údaje s moderními technologiemi. Na základě těchto informací poté vytipovali, kde se loď mohla nacházet.

Expertní tým lokalizoval Quest pomocí sonarového vybavení 9. června po zhruba 17hodinovém pátrání, které pokrylo přibližně 24 námořních mil. Vrak lodi nakonec badatelé objevili jen 2,5 kilometru od poslední hlášené pozice Questu.

„Mohu potvrdit, že jsme skutečně našli vrak lodi Quest. Potopená loď je takřka neporušená. Údaje z bočního snímkování sonarem s vysokým rozlišením přesně odpovídají známým rozměrům a strukturálním rysům této lodi,“ potvrzuje světoznámý lovec vraků David Mearns, který pátrací akci velel.

Loď se kvůli těžkému motoru potopila zádí napřed a nyní stojí vzpřímeně zhruba 390 metrů pod hladinou oceánu. Následovat bude druhá fáze expedice v podobě fotografování a vizuální dokumentace vraku a artefaktů. Kanadská královská geografická společnost doufá, že se ještě letos na místo vrátí s dálkově ovládaným podmořským dronem.


Další články v sekci