Luna startupu Skyryse je nejchytřejší helikoptérou na světě

19.12.2019 - Stanislav Mihulka



V dnešní době jsme svědky celé řady projektů startupu, v nichž vznikají zajímavé letouny nové konstrukce. Kalifornský startup Skyryse využil poněkud jiný přístup. Jejich technologie využívá již existující helikoptéry, které vybavují systémem pro autonomní řízení. Nedávno uskutečnili první plně autonomní let s helikoptérou tohoto typu, která nese jméno Luna.

Luna je vlastně upravená komerční čtyřmístná lehká helikoptéra Robinson R44 od americké společnosti Robinson Helicopter Company. Během historického zkušebního letu byli na palubě lidští piloti, ale po celou dobu nechali umělou inteligenci Luny, ať let řídí sama a do řízení helikoptéry nezasahovali.

TIP: Autonomní vrtulníkový dron Airbus VSR700 má za sebou první let

Technologie autonomního řízení pro již existující helikoptéry Skyryse Flight Stack vznikla během vývoje systému pro asistenci lidským pilotům, kteří se podílejí na záchranných operacích a dalších misích, v nichž jde především o čas. Technologie Skyryse Flight Stack využívá celou řadu senzorů, které zajišťují bezpečný let helikoptéry. Společnost Skyryse hodlá v budoucnu postavit celou flotilu transportních helikoptér, které by autonomně létaly s jejich technologií.

  • Zdroj textu
  • Zdroj fotografií

    Skyryse


Další články v sekci