Lunar Loo Challenge: NASA ocení nápady na lunární toaletu

29.06.2020 - Stanislav Mihulka

NASA oslovuje veřejnost – hledá se návrh lunárních toalet a pro vítěze je připravena zajímavá odměna


Reklama

Půjde-li vše podle plánu, v roce 2024 by měla dorazit na Měsíc NASA se svým novým lunárním programem Artemis. Astronauté tam stráví nějaký čas výzkumem i méně oficiálními aktivitami. Mimo jiné si tam nepochybně budou chtít odskočit na toaletu.

Jenomže, zřídit na Měsíci záchody, není jen tak. Ve skutečnosti je to náročná výzva pro inženýry i vědce. NASA se rozhodla, že v tomto případě osloví světovou veřejnost. Mezi lidmi nebývá nouze o dobré nápady a v tomto případě se takové nápady budou velice hodit. Pozoruhodné je, že této soutěže se může zúčastnit prakticky kdokoliv.

Program vývoje lunární toalety nese název Lunar Loo Challenge. Soutěž byla zahájena ve čtvrtek 25. června a poběží osm týdnů, na crowdsourcingové platformě HeroX. Je otevřena všem zájemcům, ze všech zemí. V poslední době jsme v této oblasti jako Česká republika zaznamenali úspěchy, takže by nebylo špatné na ně navázat.

TIP: Přistání na Měsíci: NASA ukázala na landery od tří soukromých společností

Nejde přitom jenom o prestiž, která bude pochopitelně nemalá. NASA rozdělí mezi autory tří nejlepších projektů v kategorii dospělých, ať už jednotlivce nebo týmy, celkem 35 tisíc dolarů, čili téměř 840 tisíc Kč. Soutěžit ale mohou i juniorští vynálezci. Součástí odměny bude i příležitost hovořit o projektech s inženýry NASA, a také soukromá prohlídka Johnsonova vesmírného střediska v Houstonu, když to dovolí pandemická situace. Uzávěrka přihlašování projektů je 17. srpna (2020) a s vyhlášením výsledků hlavní kategorie se počítá 30. září. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    NASA/HeroX

  • Zdroj fotografií: Lunar Loo Challenge

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věda

Knihovna v egyptské Alexandrii hořela hned několikrát.

Historie

Koláž zachycuje průběh úplného zatmění Slunce (zleva doprava). Uprostřed je patrná i tvář Měsíce, díky jevu nazývanému „popelavý svit“, zatímco zakrytý disk hvězdy obklopuje paprskovitá koróna. Na začátku a na konci úkazu jsou vidět oslnivé kapičky slunečního světla a také narůžovělá obálka stálice, tzv. chromosféra.

Vesmír
Zajímavosti

K většině katapultáží dochází nízko u země, nebo přímo po nechtěném kontaktu s ní (nehoda  britského harrieru v Afghánistánu, 2009).

Válka

Zničení slovanské svatyně na Rujáně roku 1168 na plátně Lauritse Tuxena z druhé poloviny 19. století. Povalení Svantovítovy sochy přihlíží dánský král Valdemar a roskildský biskup Absalon.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907