Mahónie Ameriky, Asie i Evropy: Odolné keře tří kontinentů

24.01.2020 - Pavel Sekerka

Mahónie patří k nejznámějším pěstovaným stálezelených keřům. Rostou v mírném pásu a subtropech Severní a Střední Ameriky a ve východní Asii. Popsáno bylo kolem 60 druhů

<p>Přestože žádný druh rostoucí v Evropě není původní, mahónie se zde běžně pěstují a některé druhy i zplaňují. Rod byl pojmenován na počest významného amerického zahradníka irského původu, <strong>Bernarda McMahona</strong> (1775–1816). Větve mahónií jsou oblíbeným materiálem ve vazačství, používají se především na věnce a vánoční ozdoby.</p><p>Tyto keře jsou blízce příbuzné <strong>dřišťálům</strong>, k nimž je někteří (zejména američtí) autoři přiřazují. <strong>Od dřišťálů se ovšem na první pohled liší zpeřenými listy a květenstvím, které se zakládá na vrcholcích větví. Také nemají na větvích palisty přeměněné v trny.</strong> Obrannou funkci u mahónií přebírají ostré hrotité zuby kožovitých listů a jedovatý alkaloid berberin, díky němuž je dřevo keřů žlutě zbarvené.</p><p><strong>Funkce opylovačů se u květů mahónií ujímají především včely. Ptáci se zase konzumací modrých, bíle ojíněných bobulí starají o šíření keřů do dalších lokalit.</strong> Nezralé plody jsou mírně jedovaté, během zrání však obsah alkaloidu berberidinu výrazně klesá a ptáci mohou plody bez újmy konzumovat.</p>

Přestože žádný druh rostoucí v Evropě není původní, mahónie se zde běžně pěstují a některé druhy i zplaňují. Rod byl pojmenován na počest významného amerického zahradníka irského původu, Bernarda McMahona (1775–1816). Větve mahónií jsou oblíbeným materiálem ve vazačství, používají se především na věnce a vánoční ozdoby.

Tyto keře jsou blízce příbuzné dřišťálům, k nimž je někteří (zejména američtí) autoři přiřazují. Od dřišťálů se ovšem na první pohled liší zpeřenými listy a květenstvím, které se zakládá na vrcholcích větví. Také nemají na větvích palisty přeměněné v trny. Obrannou funkci u mahónií přebírají ostré hrotité zuby kožovitých listů a jedovatý alkaloid berberin, díky němuž je dřevo keřů žlutě zbarvené.

Funkce opylovačů se u květů mahónií ujímají především včely. Ptáci se zase konzumací modrých, bíle ojíněných bobulí starají o šíření keřů do dalších lokalit. Nezralé plody jsou mírně jedovaté, během zrání však obsah alkaloidu berberidinu výrazně klesá a ptáci mohou plody bez újmy konzumovat.

<h3>Mahónie cesmínolistá (<em>Mahonia aquifolium</em>)</h3><p>Mahónie cesmínolistá v přírodě snadno zplaňuje, především v porostech suchomilných dřevin, ale i jako podrost v lesích. Keře této mahónie jsou hustě stavěné a staré rostliny mohou být skoro dva metry vysoké. Obvykle se ovšem setkáme s rostlinami asi metr vysokými. Ostnitě zubaté zpeřené listy jsou složené obvykle z 5–9 lístků a u většiny rostlin se v zimě zbarvují do purpurova.</p><p>Indiáni používali <em>M. aquifolium</em> <strong>jako léčivou rostlinu při problémech s dásněmi, na zastavení krvácení, proti tuberkulóze, k čištění krve a jako tonikum</strong>. Je státní květinou státu Oregon. V Česku je mahónie cesmínolistá zařazena mezi invazní druhy. Není ale příliš agresivní a většinou nemá výrazný negativní vliv na původní společenstva.</p><p><strong>Výška: </strong>asi metr, staré keře i dva metry<br /><strong>Barva květu: </strong>žlutá<br /><strong>Doba květu: </strong>duben<br /><strong>Rozšíření: </strong>západ Severní Ameriky<br /><strong>Ekologie: </strong>Pochází z otevřených lesů a křovinatých porostů, v horách stoupá až do výšky 2 000 metrů.</p>

Mahónie cesmínolistá (Mahonia aquifolium)

Mahónie cesmínolistá v přírodě snadno zplaňuje, především v porostech suchomilných dřevin, ale i jako podrost v lesích. Keře této mahónie jsou hustě stavěné a staré rostliny mohou být skoro dva metry vysoké. Obvykle se ovšem setkáme s rostlinami asi metr vysokými. Ostnitě zubaté zpeřené listy jsou složené obvykle z 5–9 lístků a u většiny rostlin se v zimě zbarvují do purpurova.

Indiáni používali M. aquifolium jako léčivou rostlinu při problémech s dásněmi, na zastavení krvácení, proti tuberkulóze, k čištění krve a jako tonikum. Je státní květinou státu Oregon. V Česku je mahónie cesmínolistá zařazena mezi invazní druhy. Není ale příliš agresivní a většinou nemá výrazný negativní vliv na původní společenstva.

Výška: asi metr, staré keře i dva metry
Barva květu: žlutá
Doba květu: duben
Rozšíření: západ Severní Ameriky
Ekologie: Pochází z otevřených lesů a křovinatých porostů, v horách stoupá až do výšky 2 000 metrů.

<p>Plody mahónie cesmínolisté zrají na podzim a vydrží dlouho do konce podzimu. Používají jako potravinový doplněk nebo k barvení vín, marmelád či limonád.</p>

Plody mahónie cesmínolisté zrají na podzim a vydrží dlouho do konce podzimu. Používají jako potravinový doplněk nebo k barvení vín, marmelád či limonád.

<h3>Mahónie Bealeiova <em>(Mahonia bealei)</em></h3><p>Mahónie Bealeiova patří k zástupcům „palmovitých“ mahónií s dlouhými, málo větvenými větvemi, které jsou porostlé listy pouze na vrcholu. Listy jsou složené ze 4–10 párů tuhých kožovitých pichlavých lístků, z nichž každý má 2–7 zubů. <strong>Rostlina je s příbuznými druhy používána v čínské medicíně jako posilující prostředek, při léčbě bakteriálních infekcí a revmatických problémech. Nemá se kombinovat s lékořicí</strong>, protože působení účinných látek těchto dvou rostlin se vzájemně ruší. V západní Evropě se tento druh běžně pěstuje, ale pro naše podnebí není dostatečně mrazuvzdorný.</p><p><strong>Výška: </strong>až 8 metrů<br /><strong>Barva květu: </strong>žlutá<br /><strong>Doba květu: </strong>leden až březen<br /><strong>Rozšíření: </strong>střední Čína, zplaňuje na jihovýchodě USA<br /><strong>Ekologie: </strong>okraje lesů, křovinaté porosty do 2 000 m n. m.</p>

Mahónie Bealeiova (Mahonia bealei)

Mahónie Bealeiova patří k zástupcům „palmovitých“ mahónií s dlouhými, málo větvenými větvemi, které jsou porostlé listy pouze na vrcholu. Listy jsou složené ze 4–10 párů tuhých kožovitých pichlavých lístků, z nichž každý má 2–7 zubů. Rostlina je s příbuznými druhy používána v čínské medicíně jako posilující prostředek, při léčbě bakteriálních infekcí a revmatických problémech. Nemá se kombinovat s lékořicí, protože působení účinných látek těchto dvou rostlin se vzájemně ruší. V západní Evropě se tento druh běžně pěstuje, ale pro naše podnebí není dostatečně mrazuvzdorný.

Výška: až 8 metrů
Barva květu: žlutá
Doba květu: leden až březen
Rozšíření: střední Čína, zplaňuje na jihovýchodě USA
Ekologie: okraje lesů, křovinaté porosty do 2 000 m n. m.

<p>Mahónie Bealeiova – květy se na podzim zakládají na vrcholu větví a vykvétají začátkem zimy</p>

Mahónie Bealeiova – květy se na podzim zakládají na vrcholu větví a vykvétají začátkem zimy

<h3><em>Mahonia wilcoxii</em></h3><p>Keř má široce vzpřímený vzhled. Tlusté, tuhé listy se skládají z 5–9 lístků. Ty jsou okrouhlé, a mají 3–5 ostnitých zubů. <strong>Husté květenství je tvořeno 30–50 tmavě žlutými květy.</strong></p><p><strong>Výška: </strong>0,5–2 metry<br /><strong>Barva květu: </strong>žlutá<br /><strong>Doba květu: </strong>duben, květen<br /><strong>Rozšíření: </strong>západ USA (Arizona, Nové Mexiko), sever Mexika<br /><strong>Ekologie: </strong>polopouštní druh, roste na suchých stráních a kaňonech v nadmořské výšce 1 500–2 500 metrů</p>

Mahonia wilcoxii

Keř má široce vzpřímený vzhled. Tlusté, tuhé listy se skládají z 5–9 lístků. Ty jsou okrouhlé, a mají 3–5 ostnitých zubů. Husté květenství je tvořeno 30–50 tmavě žlutými květy.

Výška: 0,5–2 metry
Barva květu: žlutá
Doba květu: duben, květen
Rozšíření: západ USA (Arizona, Nové Mexiko), sever Mexika
Ekologie: polopouštní druh, roste na suchých stráních a kaňonech v nadmořské výšce 1 500–2 500 metrů

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti
Revue

Zhruba polovina psů v experimentech odmítla záměrně špatnou radu cizího člověka. Jsou v tom lepší než lidské děti, makaci nebo šimpanzi.

Věda

Lady Caroline Lambová byla anglická šlechtična a spisovatelka. Byla milenkou George Gordona Byrona. Jejich vztah je námětem řady děl, například filmu Lady Caroline Lamb z roku 1972.

Historie

Přestože je zde jistá podobnost s párem Jupiter-Saturn, je třeba si uvědomit, že disk kolem hvězdy PDS 70c je asi 500krát větší než prstence Saturnu. 

Vesmír

Britské tanky Challenger 2 stále zůstávají také ve hře s tím, že je bude třeba modernizovat.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907