Mají vegetariáni častěji psychické problémy? Rozsáhlá studie odpověď nepřinesla

18.12.2021 - Vilém Koubek

Podle nejnovější německé studie existuje pojítko mezi dietou vegetariánů a depresivními stavy. Jejich vztah však zůstává nejistý


Reklama

Sebastian Ocklenburg a Jette Borawski, výzkumníci z německé Bochumi, se zaměřili na starší práce, které vegetariánství spojovaly s depresí. Analyzovali data získaná od 49 889 lidí, přičemž z výsledků skutečně vyplývá, že mezi vegetariánskou stravou a zmíněnými psychickými problémy existuje spojitost – neví se však jaká.

Korelace není kauzalita

Zatímco některé studie tvrdí, že jde o důsledek odmítání masa, jiné tak odvážné nejsou. Nemáme totiž přímý důkaz, že by depresi vyvolávala specifická strava, právě naopak: Podle badatelů je pravděpodobné, že mnoho lidí se kvůli svým „stavům“ začne vlastním jídelníčkem víc zabývat a na vegetariánství přejdou teprve posléze.

Přestože lze německou metastudii (kombinaci výsledků dříve publikovaných studií) označit za poměrně rozsáhlou, oba autoři si uvědomují i její limity. Příliš velké množství respondentů například pocházelo z podobných zemí, což podle vědců snižuje diverzitu výstupů.

TIP: Biftek vs. brokolice: O vegetariánství bez předsudků s odbornicí na výživu

Oba vědci se chtějí problematice i nadále věnovat a plánují další výzkum v této oblasti. Prvním krokem, který plánují, je větší pestrost respondentů z více zemí. Teprve pak bude podle nich možné rozhodnout, zda je vegetariánská strava základem symptomů, nebo zda spíše odráží životní styl lidí s psychickými problémy.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pazourkové pěstní klínu, objevené před 100 lety v Anglii, zřejmě vyrobili příslušníci druhu člověka heidelberského (Homo heidelbergensis). (ilustrace: University of Cambridge, Gabriel UguetoCC BY 4.0)

Věda

Přemyslovští králové – Vratislav II., Vladislav II., Přemysl Otakar I., Václav I., Přemysl Otakar II., Václav II. a Václav III. (ilustrace: panovnici.estranky.cz)

Historie

Kruh života 

Javier Murcia | Chování  | 2. místo

Útok zachycený na snímku předvídal Javier Murcia dlouho před tím, než k němu došlo. Všiml si totiž zřejmě nemocného pyskouna zelenavého, jak těžkopádně plave směrem k porostu, kde se ukrýval dravý kanic písmenkový. Samotný výpad trval doslova pouhý okamžik a predátor byl poté natolik zaměstnaný polykáním kořisti, že se k němu potápěč dostal takřka na dosah ruky. (foto: Underwater Photographer Of The Year 2022, © Javier Murcia)

Revue

K prevenci psychických potíží vznikla řada opatření, jako posílání různých překvapení, dárků či oblíbených jídel. Na palubě ale nesmějí chybět ani antidepresiva a samozřejmě léky proti nespavosti. (foto: Unsplash, CashCC0)

Vesmír

Americký letoun Douglas TBD Devastator, který se účastnil neúspěšného útoku na Tulagi. (foto: Wikimedia Commons, U.S. Navy, CC0)

Válka

Experimenty ve Francii a ve Španělsku ukázaly, že po kávě se hůře odolává svodům nákupů. (foto: PixabayCC0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907