Malý lunární satelit Longjiang-2 plánovaně narazil do odvrácené strany Měsíce

08.08.2019 - Stanislav Mihulka

Čínský mikrosatelit zakončil svoji úspěšnou lunární misi řízenou katastrofou – operátoři jej navedli na odvrácenou stranu Měsíce

<p>Dvojice satelitů Longjiang-1 a 2</p>

Dvojice satelitů Longjiang-1 a 2


Reklama

Čínský mikrosatelit Longjiang-2, známý též jako DSLWP-B, strávil na oběžné dráze Měsíce celkem 437 pozemních dní. Od letošního ledna operátoři plánovali ukončit jeho činnost řízeným nárazem do povrchu Měsíce. Jejich záměrem bylo zakončit misi tak, aby po sondě Longjiang-2 nezůstal odpad na oběžné dráze Měsíce.

Ve středu 31. července operátoři sondu nasměrovali k nárazu do Měsíce. Longjiang-2 po nějakém čase přestala vysílat rádiové signály, což bylo neklamným důkazem jejího pádu a zániku na Luně. V tu chvíli vznikl na odvrácené straně Měsíce nový kráter, který tam 47kilogramový mikrosatelit vyhloubil.

Dvojice mikrosatelitů Longjiang

Mikrosatelity Longjiang-2 a jeho dvojče Longjiang-1 se vydaly na cestu k Měsíci 21. května 2018, jako doprovod čínské lunární mise Čchang-e 4. Longjiang-1 se nedostal na oběžnou dráhu Měsíce, ale Longjiang-2 uspěl. Úkolem obou mikrosatelitů bylo pozorovat vesmír v oblasti velmi nízkých frekvencí 1-30 MHz. Na oběžné dráze Země taková pozorování nejsou možná kvůli působení pozemské ionosféry.

TIP: Čínská sonda Čchang-e 4 úspěšně přistála na odvrácené straně Měsíce

Mikrosatelit Longjiang-2 byl vybavený detektor záření o velmi nízkých frekvencích, který používal pro svá radioastronomická pozorování. Součástí zařízení mikrosatelitu byla i optická kamera, kterou v rámci spolupráci vyvinuli v Saúdské Arábii. Tato kamera pořídila 30 snímků Měsíce ve vysokém rozlišení.

  • Zdroj textu:

    Space.com

  • Zdroj fotografií: Harbin Institute of Technology

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Celkový pohled na triéru plnou lidí. Všimněte si, jak málo prostoru mají veslaři kolem sebe.

Zajímavosti

Šťáva z granátového jablka je nejen chutná, ale i zdravá. Zvláště pak pro novorozence.

Věda

Idylicky průzračná voda jezera, které je podle objemu vody desátým největším jezerem světa.

Příroda

Vizualizace systému Beta Pictoris.

Vesmír

Koutník jedovatý (Loxosceles reclusa) se rád zdržuje v domácnostech. Ačkoli není agresivní, může mít jeho kousnutí vážné následky.

Revue

Zvěsti se ve vesnických hospodách šířily prostřednictvím letáků, ale také díky očitým svědkům, kteří se neváhali o zážitky podělit.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907