Malý lunární satelit Longjiang-2 plánovaně narazil do odvrácené strany Měsíce

08.08.2019 - Stanislav Mihulka

Čínský mikrosatelit zakončil svoji úspěšnou lunární misi řízenou katastrofou – operátoři jej navedli na odvrácenou stranu Měsíce

<p>Dvojice satelitů Longjiang-1 a 2</p>

Dvojice satelitů Longjiang-1 a 2


Reklama

Čínský mikrosatelit Longjiang-2, známý též jako DSLWP-B, strávil na oběžné dráze Měsíce celkem 437 pozemních dní. Od letošního ledna operátoři plánovali ukončit jeho činnost řízeným nárazem do povrchu Měsíce. Jejich záměrem bylo zakončit misi tak, aby po sondě Longjiang-2 nezůstal odpad na oběžné dráze Měsíce.

Ve středu 31. července operátoři sondu nasměrovali k nárazu do Měsíce. Longjiang-2 po nějakém čase přestala vysílat rádiové signály, což bylo neklamným důkazem jejího pádu a zániku na Luně. V tu chvíli vznikl na odvrácené straně Měsíce nový kráter, který tam 47kilogramový mikrosatelit vyhloubil.

Dvojice mikrosatelitů Longjiang

Mikrosatelity Longjiang-2 a jeho dvojče Longjiang-1 se vydaly na cestu k Měsíci 21. května 2018, jako doprovod čínské lunární mise Čchang-e 4. Longjiang-1 se nedostal na oběžnou dráhu Měsíce, ale Longjiang-2 uspěl. Úkolem obou mikrosatelitů bylo pozorovat vesmír v oblasti velmi nízkých frekvencí 1-30 MHz. Na oběžné dráze Země taková pozorování nejsou možná kvůli působení pozemské ionosféry.

TIP: Čínská sonda Čchang-e 4 úspěšně přistála na odvrácené straně Měsíce

Mikrosatelit Longjiang-2 byl vybavený detektor záření o velmi nízkých frekvencích, který používal pro svá radioastronomická pozorování. Součástí zařízení mikrosatelitu byla i optická kamera, kterou v rámci spolupráci vyvinuli v Saúdské Arábii. Tato kamera pořídila 30 snímků Měsíce ve vysokém rozlišení.

  • Zdroj textu:

    Space.com

  • Zdroj fotografií: Harbin Institute of Technology

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pod hladinou mangrovy vytvářejí zcela jedinečný ekosystém, který je domovem až pro 75 procent komerčně lovených ryb.

Zajímavosti

Z oxidu uhličitého by se mohla stát významná surovina pro výrobu potravinářských proteinů

Věda

Marek Fichtner, jeden z porotců soutěže Masterchef, vyzkoušel Lauben Sous Vide Stick přímo ve své praxi a stal se ambasadorem značky. Jeho závěry si můžete prohlédnout na stránkách společnosti Lauben. 

Reklama

Millerová se vítězně koupe v diktátorově vaně, na předložce přitom stojí její boty zašpiněné blátem z Dachau. 

Válka

Test systému AEPS v laboratořích JPL v Pasadeně

Vesmír

Do vězení se dostaly stovky komunistických funkcionářů

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907